Ženy za mateřství platí vysokou cenu, říká socioložka Radka Dudová v Hlasu Heroine

Podcast
Pavel Houdek, Ilona Kleníková
| 19. 4. 2021 | 131 komentářů | 35 367
Ženy za mateřství platí vysokou cenu, říká socioložka Radka Dudová v Hlasu Heroine
Foto: Pavel Houdek

K čemu je sociologie, jak skutečně žijí samoživitelky a co znamená ta společenská smlouva, která s uzavřením škol a školek v podstatě přestala platit? Socioložka Radka Dudová zkoumá rodiny a péči v souvislostech. Znevýhodnění žen v práci a dlouhá rodičovská mají podle ní pevné kořeny v minulosti.

Docentka Radka Dudová se věnuje situaci sólo matek už od roku 2005 a provedla několik rozsáhlých výzkumů. „Jejich situace se nikam moc nehýbe,“ zjišťuje. „Ve srovnání s celkovou populací jsou na tom sólo matky hůř ve všech možných ukazatelích,“ říká socioložka. „Pracují často na méně kvalifikovaných místech. Bojí se vzít na sebe zodpovědnost. Mají strach být nezastupitelné,“ ukázal výzkum. V sociologickém ústavu se zaměřuje nejen na samoživitelky, ale i na téma péče a nyní také na to, jak na matky a rodiny dopadá současná pandemie.

„Není dobré se zaměřovat jen na ty, co jsou na tom nejhůř. Máme tu masu lidí ze střední třídy, kteří unikali pozornosti,“ upozorňuje. „Ale i na ně má pandemie ohromné dopady. Budou muset rezignovat na svůj životní styl a je to pro ně také zdrcující,“ popisuje Radka Dudová.

Poslechněte si i další díly podcastu Hlas Heroine

Magdalena Šormová: Zápasnice MMA

Apolena Rychlíková: Novinářka a dokumentaristka

Lucie Hrdá: Právnička se specializací na domácí a sexualizované násilí

Nora Fridrichová: Novinářka a filantropka

Pavlína Louženská: Marketérka, mentorka a zakladatelka komunity Holky z marketingu

Adriana Černá: Mluvčí Člověka v tísni o nenávisti 

Šárka Kabátová: Novinářka, která se nebojí extremistů 

Johanna Nejedlová: Oceňovaná aktivistka v oblastií sexuálního násilí 

ToyBox: Ilustrátorka a komiksová kreslířka

Vnímá velkou zátěž, kterou celkově nesou matky. „Kombinace práce a péče je náročná i v běžném stavu, teď se toho na ně navalilo ještě víc. Jsou ignorovány politickými aktéry a v tom veřejném prostoru obecně,“ připomíná. Péče je podle ní stále vnímaná jako ženská záležitost. „Navíc to, co je vnímáno jako ženské, má menší hodnotu. Je to níže společensky i mzdově ohodnocené. Souvisí to s tím, že se péče vnímá jako něco, co je pro ženy přirozené – to není zvláštní kvalifikace starat se o děti v mateřince, každá žena to přece umí a je to její instinkt. Tak to přeci není potřeba tak moc zaplatit,“ říká ironicky. 

Trest za rodičovství

K nerovnosti přispívá také dlouhá rodičovská dovolená. „Máme 50 % žen s tříletými dětmi, které jsou nezaměstnané. Táhne se to delší dobu. Vyrovnává se to, až když je dětem patnáct a víc,“ říká socioložka. „Mateřství má u nás velké negativní dopady na ženy,“ upozorňuje Radka Dudová s tím, že situace matek a rodin se podle ní v důsledku pandemie ještě zhorší. „Je to dáno tím, že se čeká, že ženy jsou horší pracovnice, protože mají děti a musejí se o ně starat. A do toho hodíte dlouhodobé ošetřovné. Budou ještě víc vnímány jako nespolehlivé pracovnice,“ soudí Radka Dudová. 

Krácení rodičovské dovolené nebo zavádění možnosti vybrat její část druhým rodičem, či ji nechat propadnout, jsou podle ní určitá řešení, která mohou pomoci, ale jsou politicky velmi nepříjemná. „Dnes si můžete vybrat, jestli budete doma jenom rok, ale když pak nemáte s tím dítětem co dělat, tak je to k ničemu. Chybí provázaný systém, který by umožnil volbu všem. Aby ta volba byla reálná a svobodná,“ upozorňuje.

V podcastu Hlas Heroine Radka Dudová také vysvětlí, co znamená nepsaná společenská smlouva a proč jsou liché ty komentáře, které rodičům říkají, že když si pořídili děti, mají se o ně postarat sami a nečekat, že to někdo udělá za ně.

Hlas Heroine je dostupný i na všech obvyklých platformách.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • LUCIE HRDÁ Tváří titulní strany je advokátka Lucie Hrdá. „Oběti připodobňují znásilnění k vraždě duše a mnoho z nich tvrdí, že by byly raději mrtvé, než aby žily s touto zkušeností dál. Pokud se na tyto zločiny stále pohlíží jako na ublížení na zdraví, je to podle mě naprosté nepochopení,“ říká v našem rozhovoru. Organizace Bez trestu, kterou spoluzakládala, zveřejňuje skutečné rozsudky, aby upozornila na to, za jaké činy odcházejí pachatelé od soudů jen s podmínečnými tresty. „O násilí nesmíme mlčet,“ říká Lucie a sama se neúnavně angažuje.
    Lucii Hrdou fotila naše spolupracovnice v Londýně Eliška Sky.
  • STOP NÁSILÍ NA ŽENÁCH! Nějakou formu domácího násilí zažilo 20–40 % žen. V době první covidové vlny narostlo domácí násilí až o 50 %. Každá třetí žena se stala terčem sexuálního obtěžování. Zkušenost se znásilněním má asi 5–10 % českých žen, přičemž naprostá většina z nich se nikdy neobrátí na policii. Co ještě potřebujeme slyšet, abychom jako společnost přestali zavírat oči před domácím a sexualizovaným násilím?
  • MŮJ ŽIVOT S MOHAMEDEM „Mohamed zná holky, jako jsem já (35+ single ženy s kariérou), jen z filmů. Já znám kluky jako Mohamed jen ze zpráv. Oba kolem těch stereotypů první týdny potichu našlapujeme. Nevíme, co čekat. On uzavírá svůj den modlitbou, já sklenkou vína.“ Michelle Losekoot svěřila Heroine svůj příběh o tom, jak nabídla hostitelskou péči jednomu z dětí, které na českém území skončily jako uprchlíci bez rodičů. Co při tom Michelle zjistila o sobě? A co o naší společnosti?
  • FAST FEMINIST FASHION Nakupují české feministky v řetězcích? Je udržitelná móda jen pro privilegované? A koho posiluje podceněné oblečení? Módní publicistka Veronika Ruppert se zamýšlí nad přesahy mezi feminismem a módou ohleduplnou k planetě i lidem. V příloze Sustainable přinášíme také rozhovor s klimatoložkou Táňou Míkovou a tipy na udržitelnější cestování z pera architekta Petera Bednára.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 131 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

CHARLOTTE | 19. 4. 2021 20:32

Nesouhlasim, materska s 2 detma je pro me ti nejkrasnejsi obdobi v zivote. Ano je to fyzicky narocnejsi nez sedet v kanclu, ale emocionalne jsem nikdy nebyla stastnejsi. Deti jsou radost a ja diky nin nasla samu sebe.
Ano, mam stesti na skveleho muze, ale taky jsem si na nej docela dlouho musela pockat:)

Materska je krasna a intenzivni a vadi mi jednostranne zamerene clanky, ktete nezohlednuji stastne matky jako jsem ja.

Co se tyce kariery, jednak mi nechybi, jednak nemam problem si obcas najit brigadu, kam muzu brat i deti a jednak jsem vdecna, ze jsem se diky detem prestala brat tak moc vazne a uz se necitim byt reditelkou planety. Diky detem vim, ze je to vsechno pomijive a vlastne nedulezite.

+20
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Red | 19. 4. 2021 16:40

Feministky rozčiluje možná tak to, že tady furt oxiduješ. Prosím tě, už táhni.

-22
Reagovat
Zobrazit komentovanou zprávu