Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

„Nejvíc mě pálí, že ve všech typech rozhodování chybí ženy,“ říká Johanna Nejedlová v podcastu Hlas Heroine

Pavel Houdek, Ilona Kleníková | 22. 2. 2021 | 18 komentářů | Podcast | 1 820

Foto: Archiv

Oceňovaná aktivistka se zasazuje za změnu společenského vnímání sexuálního násilí a obtěžování. V rozhovoru s Pavlem Houdkem mluví o tom, proč se u nás lidé stále bojí feminismu, jak mluvit o sexu s dětmi nebo jestli je možné vytahat vagínu.

„Jsem žena, která se snaží svou prací přispět k tomu, aby se lidem žilo líp,“ shrnuje aktivistka a publicistka Johanna Nejedlová své široké profesní působení ve spolku Konsent, kde se věnuje edukaci v oblasti sexuálního chování, v České ženské lobby nebo v redakční radě Deníku N. „Na první pohled je Johanna superžena,“ říká moderátor podcastu Hlas Heroine Pavel Houdek. „Baví mě, že otevřeně přiznává, že to tak vůbec není a že občas je spíše než výkonná ředitelka – jak zní titul její funkce – nevýkonná ředitelka...“

Jeden ze způsobů, jak k lepšímu životu lidí přispět, je podle Johanny dostat více žen na rozhodovací pozice. „Žen s normální lidskou zkušeností, které by dohlédly na to, aby opatření vydávaná na různých úrovních dávala smysl a nepřehlížela ženy, rodiny a pečující muže. Pokusila bych se do vedoucích pozic dostat schopné „lidské“ ženy,“ vysvětluje. Uvědomuje si totiž, že ženská zkušenost je jiná. „Není to vrozeným nastavením, jsme vychovávány odlišně. Očekávání jsou jiná a ženy se pak převážně realizují v péči,“ popisuje.

Johanna za své působení v oblasti lidských práv získala cenu Women of Europe v kategorii aktivismu, kde byla nominována mimo jiné i Greta Thunberg. Johannina děkovná řeč vzbudila pozornost tím, že poukázala na neutěšené financování jejích oceňovaných aktivit. „Cítím se vyčerpaná. Musíme bojovat o to, aby se dotace na naši práci nekrátily, když ten důvod pro krácení není nespokojenost s naší prací,“ upozorňuje Johanna.

Když někomu popíšu, co vlastně děláme, tak mi řekne: Vy jste v pohodě, ale tamty feministky, to jsou ty zlé…

„Je to jen proto, že někdo má pocit, že tohle téma by nemělo být podporovaný. Česká společnost nepodporuje žensko-právní aktivity. Je tady rozšířená představa, že feminismus je něco špatného,“ pokračuje. „Když někomu popíšu, co vlastně děláme, tak mi řekne: Vy jste v pohodě, ale tamty feministky, to jsou ty zlé…,“ uvědomuje si Johanna Nejedlová určitý paradox, se kterým se jako aktivistka v oblasti ženských práv setkává.

Se spolkem Konsent usilovně pracují na osvětě a prevenci v oblasti sexuálního násilí. Působí na školách, vzdělávají učitele a také do veřejného prostoru přinášejí témata mýtů kolem sexu. Jedním z nich je i „vytahaná vagina“. „Ten mýtus je o tom, že ženy i muži si myslí, že čím víc má žena sexu, tím bude mít víc povolenou vaginu. Žádanější mají být ty úzké vaginy. To je samozřejmě nesmysl, sexem se vagina nevytahá. Úzká vagina ale souvisí s tím, že ženy nejsou dostatečně vzrušené a svaly zůstávají částečně stažené,“ vysvětluje Johanna. „Je to absurdní. O mužích si překvapivě nikdo nemyslí, že čím víc mají sexu, tím budou mít slabší erekci,“ upozorňuje na nelogičnost mýtu.

Proč u nás pokulhává sexuální výchova na školách a jakou roli hraje v „samostudiu“ mladých lidí porno? A proč není dobré, abychom praktiky zobrazované v pornu brali jako normu? Johanna Nejedlová ví hodně o sexuální výchově a Pavel Houdek se jí nebojí zeptat. Rozhovor s Johannou Nejedlovou poslouchejte v Podcastu Hlas Heroine.

Podcast Hlas Heroine najdete také na všech obvyklých platformách.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • FILOZOFKA ANNA HOGENOVÁ Hluboký rozhovor o signálech, které nechceme slyšet. O tom, že nejdůležitější životní momenty přicházejí nenápadně a potichu. O smrti nejbližších, ale i o kolektivní katastrofě, kterou teď jako lidstvo možná prožíváme. Kam nás mohou mezní situace zavést a co si díky nim můžeme uvědomit?
  • KULT MLÁDÍ KONEČNĚ STÁRNE Protože stárne i česká populace. Přesto stále není zvykem mít na obálce lifestylového časopisu ženu ve zralém věku nebo mluvit o problémech starších generací, o jejich životech, přáních nebo potřebách. Co seniorům opravdu chybí? A jak se jich dotýká současná pandemie? Reportáž Jany Patočkové doprovázejí výmluvné fotografie Jany Plavec.
  • POJĎME MLUVIT O KLITORISU O anatomii orgánu, který není žádným malým knoflíčkem nad poševním vchodem, ale ptákem rozpínajícím svá křídla po stranách vulvy. Lucie Jarkovská vysvětluje, na co všechno má vliv (znovu)objevení klitorisu a jak je důležité uvědomit si, že lidské tělo neznamená mužské tělo.
  • SUSTAINABLE MÓDNÍ PŘÍLOHA Jak vypadají textilní materiály budoucnosti? Technologie inspirované přírodou jsou na vzestupu. Představujeme módní značky, které chtějí to nejlepší pro své zákazníky i pro planetu. Udržitelnost je pro ně klíčová. A stejně tak je pro ně důležité, aby to na ně někdo neušil.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 18 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

umfa | 22. 2. 2021 15:16

Ve všech typech rozhodování nechybí ženy, ale chybí tam lidé, kteří se nedokážou do příslušné rozhodovací pozice doslova vecpat. Mně to někdy připadá, že feministky (samozřejmě ty zlé) mají dojem, že Někdo Kdo Stojí Nade Všemi řekne "Ty pojď, budeš rozhodovat" a že to řekne nespravedlivě spíš mužovi než ženě. Jenže ono to tak není., rozhodovací pozici si musí člověk tvrdě vybojovat v soutěži tisíců podobných, kteří by chtěli taky rozhodovat. Třeba blbě, třeba nekompetentně, ale rozhodovat :-) Ženské bojujte, rvěte se, tvrdě soupeřte o právo rozhodovat, makejte na tom šestnáct hodin denně sedm dní v týdnu a bude vám dáno. Tak to je.

+5
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Kvóta | 22. 2. 2021 18:34

Dost bylo tebe a tobě podobných hlavně. Ženských je víc a tvoje chvilka slávy dávno skončila. Se s tím smiř.

-5
Reagovat
Zobrazit komentovanou zprávu
Naše tipy