Jaroslav Borovička se svou ženou žijí v New Yorku, on přednáší na univerzitě, manželka pracuje jako výzkumnice pro americkou centrální banku. V New Yorku se jim narodily dvě děti, které navštěvují základní školu. „Naše škola je výjimečná tím, že nabírá naprostou většinu dětí z rozmanitých a velmi často chudých poměrů, ale nakonec všichni míří na vysoké školy a mají jedny z nejlepších výsledků srovnávacích testů v celém státě,“ říká akademik. „Věřím, že je to kombinací vysokých očekávání a silné podpory.“
Do USA jsem se ženou odešli už před lety, oba pracujeme jako ekonomové, já na univerzitě a manželka pro centrální banku. Narodily se nám tu dvě dcery, které jsou nyní v první a ve třetí třídě základní školy. New York je obrovské město a možností vzdělávání je tu opravdu nepřeberně. Školní docházka začíná v pěti letech rokem označovaným jako kindergarten (K), který je už ale součástí základní školy a děti v něm už pracují na základech čtení, psaní a matematiky. První stupeň základní školy (elementary school) pokračuje do páté třídy, následuje tříletá middle school – český druhý stupeň – a navazuje čtyřletá high school, střední škola. Některé školy nabízejí docházku K-12, jiné jen některé stupně. Celý systém je velmi pestrý a není snadné se v něm hned zorientovat.
Vybírat lze ze třech základních typů škol – soukromých, městem zřizovaných veřejných, a nezávislých veřejných škol, které jsou označované jako independent nebo charter schools. V New Yorku funguje spousta skvělých a vyhlášených soukromých škol, které jsou nicméně velmi drahé, školné dosahuje i 60 tisíc dolarů, tedy více než milion korun ročně. Tuto možnost jsme při výběru školy pro děti rovnou zavrhli.
Pro většinu rodin jsou ale základní volbou městem zřizované veřejné školy, na něž New York vynakládá obrovské množství peněz – ročně zhruba 40 tisíc dolarů na žáka. Jejich úroveň je ale velmi silně závislá na tom, v jaké čtvrti se nacházejí.
Co dalšího se v textu dočtete:
Z pozice zaměstnance New York University bydlíme přímo na campusu v Greenwich Village, což je bohatá a bezpečná část Manhattanu, takže i naše spádová veřejná základní škola má výborné podmínky a dosahuje slušných výsledků. Chodí sem převážně motivované děti, takže ve třídách je dobrá pracovní atmosféra. Naproti tomu veřejné školy ve čtvrtích jako Harlem nebo Bronx mají i přes vynaložené prostředky výsledky v průměru mnohem horší. V tom se kombinují socioekonomické faktory prostředí, ze kterého děti pocházejí, a které vedou nezřídka k opravdu problematickému chování, velmi malé motivaci a nesystematické docházce, a samotný přístup veřejných škol, které vynakládají málo úsilí děti z této pasti vytáhnout. Výsledkem je často malá intenzita vzdělávání, kdy se učitelé snaží spíše působit jako celodenní dohled nad dětmi.
Konečně třetí skupinou jsou takzvané charter nebo independent schools, které jsou sice formálně klasifikované jako veřejné, ale jsou nezávisle řízené a mají vlastní vzdělávací program, který však musí být schválený státem New York. Od státu dostávají příspěvek na provoz, ten je ovšem mnohem nižší než u veřejných škol, jde zhruba o 17 tisíc dolarů na žáka a rok. Zbytek peněz získávají například od soukromých dárců – mecenášů – a musí také fungovat mnohem efektivněji než městem řízené školy. My jsme zvolili pro naše děti jednu ze škol řetězce Success Academy, který založila historička a bývalá radní pro školství Eva Moskowitz, a který momentálně provozuje 59 škol se 22.000 studujícími napříč New Yorkem.
Přidejte se k Heroine za 129 Kč měsíčně a získejte neomezený přístup.

