„Jsem divná holka s brýlemi a s mikrofonem,“ říká novinářka Šárka Kabátová v podcastu Hlas Heroine

Podcast
Pavel Houdek, Ilona Kleníková
| 1. 3. 2021 | 4 komentáře | 2 872
„Jsem divná holka s brýlemi a s mikrofonem,“ říká novinářka Šárka Kabátová v podcastu Hlas Heroine
Foto: Archiv

Točí reportáže s fotbalovými chuligány, odpůrci nošení roušek i s fanoušky kapely Ortel. Věří totiž, že je důležité, aby zazněl i hlas lidí s odlišnými postoji nebo extrémními názory. V dalším dílu našeho podcastu uslyšíte, proč ji přitahují temná témata a co jí pomáhá zachovat klid v nebezpečných situacích.

Říká o sobě, že je novinářka a příležitostná dokumentaristka a že je otravná. „Moje sestra si myslí, že jsem prostě jenom magor,“ odpovídá moderátorovi podcasu Hlas Heroine Pavlu Houdkovi na otázku, proč si pro své reportáže často vybírá temná témata. Ve skutečnosti nechce plýtvat časem a energií na „pěnu dní“. A tak si všímá choulostivých problémů, soustředí se na nevšední jevy ve společnosti a shodou okolností to jsou zrovna temnější fenomény. V dokumentárním cyklu My, který připravuje pro Seznam Zprávy, se vypravuje za týranými ženami, mezi rekreanty u Máchova jezera, fotbalové fanoušky nebo třeba mezi demonstranty, kteří odmítají roušky, a pandemie je podle nich jen mediální manipulace.

Právě reportáž z této demonstrace vyvolala silnou vlnu nenávistných reakcí. „Chodila jsem jen s mikrofonem za lidmi a ptala se jich na jejich postoje,“ vysvětluje se Šárka. „Ti, co mi za to nadávají, nejsou schopni reflektovat, že lidi mají jiné názory. Lidé nechtějí mít nastavené zrcadlo,“ uvažuje. Nechat promluvit lidi různých názorů a zájmů je přitom právě to, o co Šárce v její práci jde.

Jezdím za lidmi s mikrofonem, jsem otravná a zkouším se s nimi bavit úplně normálně, jako se teď bavíme spolu.

„Nechci potvrzovat dojem, že my si v Praze žijeme na nějakém obláčku,“ vysvětluje. Proto se rozhodla sednout do auta, vydávat se za lidmi a ptát se jich na jejich problémy a postoje. „Vždycky za tím něco je. Nejde jen o jednotlivce, ale o určité jevy. Tak za nimi jezdím s mikrofonem, jsem otravná a zkouším se s nimi bavit úplně normálně, jako se teď bavíme spolu. A ono to nějakým zázrakem funguje,“ popisuje.

„Šárka a její seriál My je fenomén,“ soudí moderátor podcastu Hlas Heroine Pavel Houdek. „Zaujala mě ta část rozhovoru, kdy líčí bezprostřednost, s jakou je schopna navázat kontakt s fanoušky kapely Ortel – její opravdový zájem o lidi na nejrůznějších okrajích,“ říká.

Na koncertu kapely Ortel, kde měla s organizátory domluvené natáčení, ale zpěvák ji přesto ze sálu nechal vyhodit, se Šárce povedla zcela nečekaná věc. A to právě díky její metodě, kdy se autenticky začne s lidmi bavit a ptá se tak dlouho, až lidé pochopí, že není jejich nepřítel, ale prostě jen „holka s brýlemi a s mikrofonem“. „Na začátku ke mně měli nedůvěru, ale stála jsem s nimi na tom ‚kuřplace‘ tak dlouho, až jsme si začali normálně povídat,“ vypráví. Jak reportáž dopadla a co bylo pro Šárku malým vítězstvím, si poslechněte ve třetím díle podcastu Hlas Heroine.

Dozvíte se také, co je pro Šárku nejhorší na tom, když čelí virtuálním výhrůžkám, jaké reakce na její reportáže ji nejvíc dojímají, nebo jaké události ve svém životě vděčí za to, že se o sebe nebojí ani v davu rozlícených fotbalových fanoušků.

Podcast Hlas Heroine je dostupný i na všech obvyklých platformách.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • LUCIE HRDÁ Tváří titulní strany je advokátka Lucie Hrdá. „Oběti připodobňují znásilnění k vraždě duše a mnoho z nich tvrdí, že by byly raději mrtvé, než aby žily s touto zkušeností dál. Pokud se na tyto zločiny stále pohlíží jako na ublížení na zdraví, je to podle mě naprosté nepochopení,“ říká v našem rozhovoru. Organizace Bez trestu, kterou spoluzakládala, zveřejňuje skutečné rozsudky, aby upozornila na to, za jaké činy odcházejí pachatelé od soudů jen s podmínečnými tresty. „O násilí nesmíme mlčet,“ říká Lucie a sama se neúnavně angažuje.
    Lucii Hrdou fotila naše spolupracovnice v Londýně Eliška Sky.
  • STOP NÁSILÍ NA ŽENÁCH! Nějakou formu domácího násilí zažilo 20–40 % žen. V době první covidové vlny narostlo domácí násilí až o 50 %. Každá třetí žena se stala terčem sexuálního obtěžování. Zkušenost se znásilněním má asi 5–10 % českých žen, přičemž naprostá většina z nich se nikdy neobrátí na policii. Co ještě potřebujeme slyšet, abychom jako společnost přestali zavírat oči před domácím a sexualizovaným násilím?
  • MŮJ ŽIVOT S MOHAMEDEM „Mohamed zná holky, jako jsem já (35+ single ženy s kariérou), jen z filmů. Já znám kluky jako Mohamed jen ze zpráv. Oba kolem těch stereotypů první týdny potichu našlapujeme. Nevíme, co čekat. On uzavírá svůj den modlitbou, já sklenkou vína.“ Michelle Losekoot svěřila Heroine svůj příběh o tom, jak nabídla hostitelskou péči jednomu z dětí, které na českém území skončily jako uprchlíci bez rodičů. Co při tom Michelle zjistila o sobě? A co o naší společnosti?
  • FAST FEMINIST FASHION Nakupují české feministky v řetězcích? Je udržitelná móda jen pro privilegované? A koho posiluje podceněné oblečení? Módní publicistka Veronika Ruppert se zamýšlí nad přesahy mezi feminismem a módou ohleduplnou k planetě i lidem. V příloze Sustainable přinášíme také rozhovor s klimatoložkou Táňou Míkovou a tipy na udržitelnější cestování z pera architekta Petera Bednára.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 4 komentáře

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Ke re re Chrastil | 2. 3. 2021 11:10

Dobrý. Poslouchám to na etapy (malé dítě) a zatím mi to přijde chytrý, vtipný a Pavel Houdek má sexy hlas.

+2
Reagovat