Kvíz: Manipulace, ego a nulová empatie. Poznáte, že máte co dočinění s narcistou?

V jejich společnosti si nikdy nepřipadáte dost dobří a jejich blízkost zanechává hluboké rány na vaší psychice a sebevědomí. A nebo vás naopak vychovali ve víře, že jste perfektní a neomylní, což se vám potom ve skutečném světě ošklivě vrátilo. Řeč je o narcistech, tedy lidech s narcistickou poruchou osobnosti. Víte, jak se taková porucha projevuje a jaký má vliv na rodinu a vztahy? Otestujte svoje znalosti v kvízu na webu Heroine.cz.

Jak vzniká narcistická porucha osobnosti?
1/7
Foto: Gabriela Knížková / Midjourney

Narcismus. Většina z nás si pod tímto slovem představí člověka ohromeného vlastní krásou a výjimečností – to byl ostatně případ mytického Narkissa (Narcise) ze starořeckých bájí, jehož přílišná sebeláska nakonec připravila o život. Skuteční narcisté, s nimiž se může při troše smůly ve svém okolí setkat každý, pod slupkou sebestřednosti často skrývají zraněné a křehké ego neustále bažící po uznání a chvále.

Sami narcisté to proto v životě nemívají zrovna jednoduché. „Máte o sobě poměrně vysoké mínění, kvůli čemuž se často střetáváte s dalšími lidmi. Na druhou stranu o sobě stále pochybujete, jestli byste nemohli dělat víc, jestli nemáte laťku příliš nízko. Navíc stále posuzujete ostatní, ale často podle toho, jestli vyhovují vám, vaší ideologii. Nespřátelíte se jen tak s někým, natož si najít partnera nebo partnerku – vaše nároky jsou hrozně vysoké, na sebe i na ostatní,“ vysvětlila v textu pro web Heroine.cz Barbora, studentka dvou magisterských oborů, ekofeministka, veganka, politická a ekologická aktivistka a žena s narcistickou poruchou osobnosti.

Jakkoliv se narcistům a narcistkám těžko žije s nimi samotnými, pravdou zůstává, že i své blízké a známé dokážou naprosto vysát. „Asi nejhůře jsou na tom ti, kdo vyrůstají s jedním nebo dvěma narcistickými rodiči. Už malé děti se rychle naučí rodiče nedráždit. Jsou poslušné, rodiči děkují a chválí ho, neodporují, a mohou-li, stahují se do svého pokoje. Pokud si rodič chce povídat, naslouchají, odpovídají a vyprávějí, nicméně se snaží vyhýbat všemu, co je pro ně citlivé a důležité. Dobře vědí, že rodič je schopen jakoukoli informaci zneužít, zobchodovat, vydírat je s ní či ponižovat, aby vyzdvihl vlastní důležitost či tím prokázal svou moc. Podobné chování si vštípí natolik, že ho pak v dospělosti opakují v partnerských vztazích,“ popisuje pro web Heroine.cz psycholožka Pavla Koucká.

Níže najdete výběr článků, které jsme v Heroine na téma narcismu publikovali. Narcistu či narcistku úplně odstřihnout není vždy tím nejlepším (ani možným) řešením: to ale neznamená, že si jejich šikanu musíte nechat líbit. Nastavit si zdravé hranice a uvědomit si vlastní hodnotu je navíc to nejlepší, co pro sebe můžete udělat – narcistům navzdory.

Přečtěte si texty o narcismu na webu Heroine.cz:

Popup se zavře za 8s