„Jsem pro MMA uzpůsobená líp než většina průměrných chlapů,“ říká zápasnice

Podcast
Pavel Houdek, Ilona Kleníková
| 12. 4. 2021 | 8 komentářů | 7 977
„Jsem pro MMA uzpůsobená líp než většina průměrných chlapů,“ říká zápasnice
Foto: Pavel Houdek

Špičková zápasnice MMA mluví o tom, proč je absurdní řešit, jestli by jako žena měla zápasit, jak její výkon ovlivňuje menstruační cyklus nebo proč nechce mít závazky ke sponzorům. Poslechnetě si nový díl podcastu Hlas Heroine s ženou, která se věnuje nejtvrdšímu bojovému sportu.

„Podle mě bychom se dneska vůbec neměli bavit o tom, jestli by ženy měly, nebo neměly dělat MMA, stejně jako bychom se neměli bavit, jestli by měly být tramvaje a autobusy rozdělné pro lidi podle barvy pleti,“ podivuje se Magdaléna Šormová, která se MMA věnuje už deset let a patří ke světové špičce. I v seriózních denících a sportovních zprávách se totiž stále objevují názory, že by ženy neměly zápasit, ale zdobit. A když už ženy zápasí, musí čelit komentářům, jestli u toho vypadají dost žensky, nebo málo žensky.

„Je absurdní se o tom bavit,“ říká Magdalena. „To, že mám jinou konstituci než většina mužů, neznamená, že jsem hůř uzpůsobená. Možná naopak proti většině mužů jsem k tomu sportu líp uzpůsobená,“ uvažuje. Tvrdě trénuje, ze svých fyzických dispozic dostává maximum, intenzivně na sobě pracuje, je úspěšná a nechápe, proč s tím má někdo problém.

Poslechněte si i další díly podcastu Hlas Heroine

Apolena Rychlíková: Novinářka a dokumentaristka

Lucie Hrdá: Právnička se specializací na domácí a sexualizované násilí

Nora Fridrichová: Novinářka a filantropka

Pavlína Louženská: Marketérka, mentorka a zakladatelka komunity Holky z marketingu

Adriana Černá: Mluvčí Člověka v tísni o nenávisti 

Šárka Kabátová: Novinářka, která se nebojí extremistů 

Johanna Nejedlová: Oceňovaná aktivistka v oblastií sexuálního násilí 

ToyBox: Ilustrátorka a komiksová kreslířka

„MMA je kombinace všech možných bojových umění dohromady. Zápasí se na zemi i v postoji. Můžou se údery, kopy, páky, škrcení. Může se toho opravdu hodně, je to nejmíň omezený bojový sport. Občas se říká, že je to takový desetiboj mezi bojovými sporty,“ představuje Magda svou náročnou disciplínu.

Další výzvou je pro ni menstruační cyklus. Ten může ovlivnit její výkon, ale třeba i výsledek vážení před zápasem. Není to ovšem něco, co ji ze zápasení diskvalifikuje, jen je s tím třeba počítat. Shazování váhy, aby se vešla do limitu dané váhové kategorie, je téma samo pro sebe. V rozhovoru s Pavlem Houdkem, rozebírá, jak se s hlídáním váhy vypořádává a na co je potřeba si při tom dát pozor.

Magda řeší i etické aspekty zápasení. Rozhodla se na příklad, že se nezaváže ke spolupráci se sponzory. V podcastu vysvětluje, co ji k tomu rozhodnutí vedlo. A proč si místo uzavření sponzorské smlouvy sama našetřila na to, aby se mohla věnovat pouze tréninku, a nemusela po nějaký čas pracovat.

Jak probíhají její tréninky, jak často zápasí, jak se vůbec k MMA dostala a jak vnímá saxualizaci zápasnic? Poslechněte si nový díl podcastu Hlas Heroine s Magdalenou Šormovou. I když třeba sport a zápasy nesledujete. Prostředí sportu je také součást naší kultury a Magdalena je zápasnice, která to má v hlavě srovnané. 

Podcast Hlas Heroine je dostupný i na všech obvyklých platformách.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • LUCIE HRDÁ Tváří titulní strany je advokátka Lucie Hrdá. „Oběti připodobňují znásilnění k vraždě duše a mnoho z nich tvrdí, že by byly raději mrtvé, než aby žily s touto zkušeností dál. Pokud se na tyto zločiny stále pohlíží jako na ublížení na zdraví, je to podle mě naprosté nepochopení,“ říká v našem rozhovoru. Organizace Bez trestu, kterou spoluzakládala, zveřejňuje skutečné rozsudky, aby upozornila na to, za jaké činy odcházejí pachatelé od soudů jen s podmínečnými tresty. „O násilí nesmíme mlčet,“ říká Lucie a sama se neúnavně angažuje.
    Lucii Hrdou fotila naše spolupracovnice v Londýně Eliška Sky.
  • STOP NÁSILÍ NA ŽENÁCH! Nějakou formu domácího násilí zažilo 20–40 % žen. V době první covidové vlny narostlo domácí násilí až o 50 %. Každá třetí žena se stala terčem sexuálního obtěžování. Zkušenost se znásilněním má asi 5–10 % českých žen, přičemž naprostá většina z nich se nikdy neobrátí na policii. Co ještě potřebujeme slyšet, abychom jako společnost přestali zavírat oči před domácím a sexualizovaným násilím?
  • MŮJ ŽIVOT S MOHAMEDEM „Mohamed zná holky, jako jsem já (35+ single ženy s kariérou), jen z filmů. Já znám kluky jako Mohamed jen ze zpráv. Oba kolem těch stereotypů první týdny potichu našlapujeme. Nevíme, co čekat. On uzavírá svůj den modlitbou, já sklenkou vína.“ Michelle Losekoot svěřila Heroine svůj příběh o tom, jak nabídla hostitelskou péči jednomu z dětí, které na českém území skončily jako uprchlíci bez rodičů. Co při tom Michelle zjistila o sobě? A co o naší společnosti?
  • FAST FEMINIST FASHION Nakupují české feministky v řetězcích? Je udržitelná móda jen pro privilegované? A koho posiluje podceněné oblečení? Módní publicistka Veronika Ruppert se zamýšlí nad přesahy mezi feminismem a módou ohleduplnou k planetě i lidem. V příloze Sustainable přinášíme také rozhovor s klimatoložkou Táňou Míkovou a tipy na udržitelnější cestování z pera architekta Petera Bednára.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 8 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Eliška K. | 13. 4. 2021 11:11

Paní Šormová o tom sportu mluví tak moudře a hezky, že mám úplně chuť to zkusit. Celý život hraji tenis, ale lákalo mě vždy zkusit třeba thajský box. Možná že kdybych kolem sebe neměla tolik upjaté rodiče a okolí, tak bych dnes byla mistryní světa. Lituji toho že jsem se nechala omezovat, ale nebylo to lehké jít proti zažité představě žena a sport. Dnes je mi skoro čtyřicet let, na nějakou kariéru thajské boxerky už je pozdě, ale slibuji že naši dceru nikdy nebudu v ničem omezovat. Bude li chtít hrát hokej, bude hrát hokej. Bude li chtít boxovat, bude boxovat. A pookud přijde s tím, že by raději dělala balet, podpořím ji.

+10
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Arthur | 13. 4. 2021 6:37

Žena rozhodně není jen ozdoba. Ale není ani boxovací pytel! Je to proti přírodě aby do sebe holky nechaly mlátit. Máme ženy ochraňovat, ne je bít. Co když je těhotná a v zápase potratí???

-8
Reagovat