Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

„Jsem pro MMA uzpůsobená líp než většina průměrných chlapů,“ říká zápasnice

Pavel Houdek, Ilona Kleníková | 12. 4. 2021 | 8 komentářů | Podcast | 6 620

Foto: Pavel Houdek

Špičková zápasnice MMA mluví o tom, proč je absurdní řešit, jestli by jako žena měla zápasit, jak její výkon ovlivňuje menstruační cyklus nebo proč nechce mít závazky ke sponzorům. Poslechnetě si nový díl podcastu Hlas Heroine s ženou, která se věnuje nejtvrdšímu bojovému sportu.

„Podle mě bychom se dneska vůbec neměli bavit o tom, jestli by ženy měly, nebo neměly dělat MMA, stejně jako bychom se neměli bavit, jestli by měly být tramvaje a autobusy rozdělné pro lidi podle barvy pleti,“ podivuje se Magdaléna Šormová, která se MMA věnuje už deset let a patří ke světové špičce. I v seriózních denících a sportovních zprávách se totiž stále objevují názory, že by ženy neměly zápasit, ale zdobit. A když už ženy zápasí, musí čelit komentářům, jestli u toho vypadají dost žensky, nebo málo žensky.

„Je absurdní se o tom bavit,“ říká Magdalena. „To, že mám jinou konstituci než většina mužů, neznamená, že jsem hůř uzpůsobená. Možná naopak proti většině mužů jsem k tomu sportu líp uzpůsobená,“ uvažuje. Tvrdě trénuje, ze svých fyzických dispozic dostává maximum, intenzivně na sobě pracuje, je úspěšná a nechápe, proč s tím má někdo problém.

Poslechněte si i další díly podcastu Hlas Heroine

Apolena Rychlíková: Novinářka a dokumentaristka

Lucie Hrdá: Právnička se specializací na domácí a sexualizované násilí

Nora Fridrichová: Novinářka a filantropka

Pavlína Louženská: Marketérka, mentorka a zakladatelka komunity Holky z marketingu

Adriana Černá: Mluvčí Člověka v tísni o nenávisti 

Šárka Kabátová: Novinářka, která se nebojí extremistů 

Johanna Nejedlová: Oceňovaná aktivistka v oblastií sexuálního násilí 

ToyBox: Ilustrátorka a komiksová kreslířka

„MMA je kombinace všech možných bojových umění dohromady. Zápasí se na zemi i v postoji. Můžou se údery, kopy, páky, škrcení. Může se toho opravdu hodně, je to nejmíň omezený bojový sport. Občas se říká, že je to takový desetiboj mezi bojovými sporty,“ představuje Magda svou náročnou disciplínu.

Další výzvou je pro ni menstruační cyklus. Ten může ovlivnit její výkon, ale třeba i výsledek vážení před zápasem. Není to ovšem něco, co ji ze zápasení diskvalifikuje, jen je s tím třeba počítat. Shazování váhy, aby se vešla do limitu dané váhové kategorie, je téma samo pro sebe. V rozhovoru s Pavlem Houdkem, rozebírá, jak se s hlídáním váhy vypořádává a na co je potřeba si při tom dát pozor.

Magda řeší i etické aspekty zápasení. Rozhodla se na příklad, že se nezaváže ke spolupráci se sponzory. V podcastu vysvětluje, co ji k tomu rozhodnutí vedlo. A proč si místo uzavření sponzorské smlouvy sama našetřila na to, aby se mohla věnovat pouze tréninku, a nemusela po nějaký čas pracovat.

Jak probíhají její tréninky, jak často zápasí, jak se vůbec k MMA dostala a jak vnímá saxualizaci zápasnic? Poslechněte si nový díl podcastu Hlas Heroine s Magdalenou Šormovou. I když třeba sport a zápasy nesledujete. Prostředí sportu je také součást naší kultury a Magdalena je zápasnice, která to má v hlavě srovnané. 

Podcast Hlas Heroine je dostupný i na všech obvyklých platformách.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • Česko potřebuje prezidentku Danuše Nerudová, Lenka Bradáčová, Miroslava Němcová – ženy, o kterých se v souvislosti s kandidaturou mluví nejčastěji. Rut Kolínská, kterou na prezidentský post doporučoval Václav Havel. Adéla Šípová, která převálcovala své soupeře v boji o senátorské křeslo. Která z nich by se vám na Hradě líbila nejvíc? Vyzpovídali jsme pětici „prezidentek“ z titulní strany.
  • Feministická knihovnička Spolu s autorkami z knihovny Gender Studies jsme připravili přehled titulů, které formovaly ženské hnutí v jeho jednotlivých fázích. Od Vlastního pokoje přes Druhé pohlaví až po Ovoce poznání. Které knihy k nám stále živě promlouvají?
  • A pokud neumřela, pracuje dodnes „Čím víc pracujete, tím jste lepší. A o to víc chcete pracovat, protože zpětná vazba vám čechrá ego. A tak tomu přizpůsobíte celý svůj život,“ píše Michelle Losekoot v článku, ve kterém se každý workoholik zděšeně pozná. Jak se zbavit závislosti na práci ve společnosti, která výkon tak adoruje? A jak zjistíte, že máte problém?
  • Metafory našich životů Vyjasněme si pojmy, které zaznívají v diskusi o genderové nerovnosti. Skleněný strop, děravé potrubí, neviditelná práce… Pokud si nebudeme rozumět, těžko se na něčem můžeme dohodnout.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 8 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Eliška K. | 13. 4. 2021 11:11

Paní Šormová o tom sportu mluví tak moudře a hezky, že mám úplně chuť to zkusit. Celý život hraji tenis, ale lákalo mě vždy zkusit třeba thajský box. Možná že kdybych kolem sebe neměla tolik upjaté rodiče a okolí, tak bych dnes byla mistryní světa. Lituji toho že jsem se nechala omezovat, ale nebylo to lehké jít proti zažité představě žena a sport. Dnes je mi skoro čtyřicet let, na nějakou kariéru thajské boxerky už je pozdě, ale slibuji že naši dceru nikdy nebudu v ničem omezovat. Bude li chtít hrát hokej, bude hrát hokej. Bude li chtít boxovat, bude boxovat. A pookud přijde s tím, že by raději dělala balet, podpořím ji.

+10
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Arthur | 13. 4. 2021 6:37

Žena rozhodně není jen ozdoba. Ale není ani boxovací pytel! Je to proti přírodě aby do sebe holky nechaly mlátit. Máme ženy ochraňovat, ne je bít. Co když je těhotná a v zápase potratí???

-8
Reagovat
Naše tipy