Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Listopad 2021

Předplatné časopisu Heroine

Časopis Heroine

  • Každé 2 měsíce víc než 140 stran čtení
  • Pohodlné doručení přímo do vaší schránky

Minulá čísla

Časopis Heroine 5/2021
Časopis Heroine 4/2021
Časopis Heroine 3/2021
Časopis Heroine 2/2021

V nové Heroine najdete

ROZHOVOR S LUCIÍ HRDOU

ROZHOVOR S LUCIÍ HRDOU

Adéla Vopěnková

Tváří titulní strany je advokátka Lucie Hrdá. „Oběti připodobňují znásilnění k vraždě duše a mnoho z nich tvrdí, že by byly raději mrtvé, než aby žily s touto zkušeností dál. Pokud se na tyto zločiny stále pohlíží jako na ublížení na zdraví, je to podle mě naprosté nepochopení,“ říká v našem rozhovoru. Organizace Bez trestu, kterou spoluzakládala, zveřejňuje skutečné rozsudky, aby upozornila na to, za jaké činy odcházejí pachatelé od soudů jen s podmínečnými tresty. „O násilí nesmíme mlčet,“ říká Lucie a sama se neúnavně angažuje. Lucii Hrdou fotila naše spolupracovnice v Londýně Eliška Sky.

Články z časopisu

MUŽSKÁ MEDICÍNA

MUŽSKÁ MEDICÍNA

Jana Ustohalová (Deník N), Anna Košlerová

Ukázalo se, že při testování vakcín na covid-19 neproběhly studie jejich vlivu na menstruační cyklus. Jistě, pro medicínu stovky let platilo, že lidské tělo rovná se mužské tělo. Ale že se ani v roce 2021 tisíce žen po celém světě nedovolají pozornosti, to je zarážející. „Představte si, jaké by to bylo, kdyby se po očkování mužům dočasně scvrkla varlata, vakcíny by se nejspíš stáhly z trhu,“ řekla pro Heroine s jistou nadsázkou autorka knihy Unwell Women Elinor Cleghorn. Proč je nutné, aby medicína naslouchala ženám a nebagatelizovala jejich problémy? A proč je to tak důležité právě dnes?

STOP NÁSILÍ NA ŽENÁCH!

STOP NÁSILÍ NA ŽENÁCH!

Irena Buršová

Nějakou formu domácího násilí zažilo 20–40 % žen. V době první covidové vlny narostlo domácí násilí až o 50 %. Každá třetí žena se stala terčem sexuálního obtěžování. Zkušenost se znásilněním má asi 5–10 % českých žen, přičemž naprostá většina z nich se nikdy neobrátí na policii. Co ještě potřebujeme slyšet, abychom jako společnost přestali zavírat oči před domácím a sexualizovaným násilím?

MŮJ ŽIVOT S MOHAMEDEM

MŮJ ŽIVOT S MOHAMEDEM

Michelle Losekoot

„Mohamed zná holky, jako jsem já (35+ single ženy s kariérou), jen z filmů. Já znám kluky jako Mohamed jen ze zpráv. Oba kolem těch stereotypů první týdny potichu našlapujeme. Nevíme, co čekat. On uzavírá svůj den modlitbou, já sklenkou vína.“ Michelle Losekoot svěřila Heroine svůj příběh o tom, jak nabídla hostitelskou péči jednomu z dětí, které na českém území skončily jako uprchlíci bez rodičů. Co při tom Michelle zjistila o sobě? A co o naší společnosti?

FAST FEMINIST FASHION

FAST FEMINIST FASHION

Kolektiv autorů

Nakupují české feministky v řetězcích? Je udržitelná móda jen pro privilegované? A koho posiluje podceněné oblečení? Módní publicistka Veronika Ruppert se zamýšlí nad přesahy mezi feminismem a módou ohleduplnou k planetě i lidem. V příloze Sustainable přinášíme také rozhovor s klimatoložkou Táňou Míkovou a tipy na udržitelnější cestování z pera architekta Petera Bednára.