kupte si předplatné tištěného časopisu a dostanete balíček weledy

O kastraci trans* lidí se v Bibli nic nepíše, říká Lenka Králová v podcastu Moje Heroine

Vláda dnes představila právní úpravu, která by měla zrušit podmínku povinné kastrace trans* lidí pro účely úřední změny pohlaví. Česko je dosud jednou z posledních zemí Evropy, kde je kastrace pro tyto účely povinná. Podle nové úpravy by k úřední změně pohlaví nově mělo stačit osobní prohlášení a lékařské doporučení. O novou právní úpravu usilovala už dlouhou dobu řada organizací. Klíčovou osobností mezi aktivisty a aktivistkami za práva trans* osob je Lenka Králová, která svým přístupem přispěla k tomu, že česká veřejnost začíná vnímat trans* lidi s větším respektem. V prvním dílu podcastové série Moje Heroine, v níž představujeme ženy, které mění svět k lepšímu, Lenka vypráví, jak se do aktivismu na podporu práv trans* osob pustila.

Podle Lenky Králové, vývojářky a aktivistky za práva trans* lidí, se u nás téma trans* osob strašně sexualizovalo. „Česká veřejnost má po desetiletí informace jenom od sexuologů. Jen o jedné části našeho života. To je stejný bizár, jako kdyby se o ženských právech vyjadřovali všude gynekologové,“ říká Králová v podcastu Moje Heroine. Foto: Tomáš Cetkovský

Lenka Králová je softwarová vývojářka, moderátorka, youtuberka a také lidskoprávní aktivistka. „Většinu svého života jsem byla takový ten chlápek, co ráno přijde do práce, uvaří si kafe a u něj si prošmejdí módní blogy,“ směje se Lenka Králová na úvod podcastu Moje Heroine. O tom, že se o svůj životní příběh podělí se světem, prý rozhodla náhoda. „Ono to tak přirozeně vyplynulo,“ říká Lenka, která začala tím, že na svém YouTube kanále V Tranzu zveřejňuje rozhovory s trans* osobami o tom, jak se jim žije. „Pak se mě lidi začali ptát na můj příběh, takže ten sdílím taky, ale není to pro mě to hlavní.“

Nejvíc škodí neinformovanost

Do aktivismu se pak prý namočila vyloženě omylem: „A zjistila jsem, že mi to jde. Že dokážu přesvědčovat lidi a komunikovat.“ Její aktivismus tedy spočívá hlavně v tom, že mluví s lidmi, vysvětluje, edukuje. Spolu s kolegy z organizace Trans*parent začali chodit za politiky a i s nimi Lenka dělá to, co tak dobře umí – mluví, vysvětluje, edukuje. „To, co nám nejvíc škodí, je neinformovanost. Většina lidí nikoho trans* nezná. Když obcházíme politiky, mnohdy jsme první trans* lidi, se kterými se v životě setkali,“ říká Lenka. Její mise je dosáhnout toho, aby se zrušily povinné kastrace trans* osob, které si chtějí úředně změnit pohlaví. „Většinou začnu tím, že jim ukážu mapu Evropy, kde jsou zobrazené země, které už zrušily povinné kastrace,“ popisuje Lenka, jak probíhá obvyklé setkání s politikem nebo političkou. „Jsou snad poslední dvě země v Evropě, které to pořád mají. To je trkne, najedou si začnou uvědomovat, že je to problém,“ říká.

Tranzice není jen o operacích

„Lidi mají z médií zkreslené představy, to téma se u nás strašně sexualizovalo. Česká veřejnost má po desetiletí informace jenom od sexuologů. Jen o jedné části našeho života. To je stejný bizár, jako kdyby se o ženských právech vyjadřovali všude gynekologové,“ je přesvědčená Lenka Králová. „Dá se namítnout, že gynekologové jsou super experti na ženy. Ale jen na jednu tělesnou funkci žen, ne na ženství jako celek. To samé sexuologové – řeší jeden fyzický aspekt tranzice, ale ta tranzice je hlavně sociální. Informace, že to není primárně o operacích, česká veřejnost vůbec nedostávala. I když jsou lidi, pro které ty operace jsou důležité, účel tranzice není nechat se přeoperovat, ale dostat se do stavu spokojenosti. Ve finále jde o každodenní život,“ vysvětluje Lenka.

Heroine s queer tématem

S Lenkou Královou se můžete setkat i na stránkách únorového čísla tištěného časopisu Heroine. V rozhovoru vypráví svůj příběh a pojmenovává problémy, s nimiž se u nás potýkají trans* lidé. Lenka Králová je i součástí queer speciálu čísla, který hlásá, že „láska je jen jedna a je duhová“.

Velkou spojenkyni našla LGBTQ+ komunita ve vládní zmocněnkyni pro lidská práva Kláře Laurenčíkové, která je mimochodem oceněnou Mojí Heroine z roku 2021. I díky její pomoci se povedlo přenést debatu o narovnání práv trans* osob přímo na ministerstvo spravedlnosti a mohl vzniknout vládní návrh na zrušení kastrací jako podmínky úřední změny pohlaví. V podcastu vypráví Lenka mimo jiné o tom, jak se stalo, že aktivisté usilující o práva LGBTQ+ komunity získali na svou stranu ministra spravedlnosti Pavla Blažka z ODS, o němž se domnívali, že u něj nemají s prosazováním práv této skupiny osob šanci. Díky svým komunikačním dovednostem dokáže Lenka přesvědčit i lidi z KDU. „Říkám jim, že o kastraci trans* lidí se nic v Bibli nepíše. To není jako manželství,“ usmívá se Lenka Králová.

Dalším velkým tématem je pro Lenku česká praxe, kdy je rozhodování o životech trans* lidí do značné míry v rukou sexuologů a sexuoložek. Někteří a některé se podle zkušenosti Lenky Králové i dalších lidí, které zná, chovají velmi necitlivě a používají poškozující praktiky a traumatizující vyšetření. I o jejich metodách a o tom, komu z lékařů a lékařek se podle ní trans* lidé mohou svěřit s důvěrou, mluví první letošní držitelka ocenění Moje Heroine v podcastu. 

Ženy, které mění svět k lepšímu

Výzva Moje Heroine vstoupila do třetího ročníku. Opět hledáme ženy, které mění svět k lepšímu. Každá z nich ve veřejném prostoru otevírá otázky, které považujeme za důležité. Kdo si podle vás letos zaslouží ocenění Moje Heroine? Čtenářské nominace sbíráme do 30.6.2023.

Proč je pro některé trans* lidi ponižující prokazovat se občanským průkazem? Jak je možné, že si Lenka může legálně vzít za ženu svou snoubenku Nelu? A co doporučuje rodičům trans* dětí? Poslechněte si celý díl podcastu Moje Heroine, který je tentokrát věnován Lence Králové.

V této epizodě zároveň uslyšíte o hlavních tématech aktuálního čísla tištěné Heroine. Šéfredaktorka Michaela Kramárová vypráví, jak se fotil queer speciál, co ji zaujalo na podcastu Šimrání od Markéty Ostré nebo proč si musíme všichni přečíst článek Kamila Fily o zjištěních v knize Neviditelné ženy.

Podcast Moje Heroine si můžete poslechnout na webu Heroine.cz a podcastových platformách jako SpotifyApple Podcasts.

Popup se zavře za 8s