E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Když monogamie nestačí. „Nevěra nám změnila manželství k lepšímu.“ Jak vypadají otevřené vztahy

A žili šťastně až do smrti. Typické zakončení všech pohádek, na které si většina z nás zvykla už odmala. Znamená to ale, že žili pořád jen spolu? Od psychologů a vztahových expertů slýcháme, že nevěra je v dlouhodobých vztazích obvyklejší, než jsme si často ochotni připustit. Co se stane mezi partnery, pokud ji z přítmí cizích ložnic, tajných esemesek a lží vytáhneme na světlo? Nad tím se zamýšlí Markéta v prvním díle podcastové minisérie Rozkoš, kterou připravila pro web Heroine.cz. V takzvané konsensuální nemonogamii přitom sama žije.

Markéta ve svých podcastech boří tabu o erotice. Foto: Eliška Sky

„Když se to tak vezme a uvážím pravidla, která jsme si nastavili, tak jsme jeden druhému věrní,“ říká Markétin manžel Marcel. Markéta a Marcel jsou spolu šťastní a shodují se, že jejich rodinný a manželský život je pro ně naprostou prioritou. Společně chodí do kina, jezdí na dovolené a především vychovávají dceru.

Do mozaiky plné spokojenosti a vzájemného respektu by ale řadě lidí obtížně zapadnul fakt, že oba manželé otevřeně udržují intimní vztahy s jinými lidmi. U Markéty všechno začalo asi rok trvajícím poměrem s jiným mužem, který před Marcelem tajila: milenec ji podle jejích slov téměř přiměl k tomu, aby se rozvedla.

Místo rozpadu manželství ale přišlo naprosté přenastavení dosavadní vzájemné komunikace a uvědomění, že má každý z partnerů své specifické potřeby. „Manžel se k problému postavil čelem. Dobře věděl, že chyba není jen na jedné straně. Musel si přiznat, že mi ve vztahu nedával to, co jsem potřebovala. Slíbil, že se mi pokusí dopřát to, po čem toužím, a pokud se to nepodaří, dovede si představit, že si budu své potřeby sytit někde jinde, s někým jiným,“ vysvětluje Markéta.

Odpoledne, kdy si partneři narovinu vyjasnili svá tajemství a touhy, pro ni prý nebylo vůbec jednoduché. K nevěře se totiž přiznali oba. „Pro mě už to nebylo tak těžké téma, protože už jsem si v sobě srovnal, jakým směrem chci, aby naše manželství šlo. Věděl jsem ale, že je potřeba ještě vykonat spousty práce v komunikaci. Nejprve sám se sebou, ukočírovat svoje ego, domněnky a strachy. Věděl jsem, že k tomu potřebuju komunikaci s tebou, že potřebuju tvoji pomoc,“ říká Marcel.

Pravidla a mantinely

Foto: Eliška Sky

Podcast Rozkoš

Ve speciální podcastové sérii pro Heroine s názvem Rozkoš prozkoumá Markéta Ostrá rozmanité podoby sexuální slasti. Ve třech epizodách a jednom bonusovém díle posluchačstvo zavede na orgie, ukáže nekonformní podoby vztahů a částečně odhalí i něco ze svého soukromého života. Od 17. února si můžete podcast poslechnout na webu Heroine.cz a podcastových platformách jako SpotifyApple Podcasts.

Vztahy s několika partnery najednou má i Neya, která je dalším hostem první epizody Rozkoše. Na rozdíl od Markéty a Marcela ale žije v polyamorii: se svými čtyřmi partnery tvoří polykulu neboli skupinku, která se vzájemně zná a naplňuje úlohu romantického protějšku. „Je to svoboda v tom, že nemám život nalajnovaný podle společnosti, která by mi říkala, že mám dělat tohle a tamto,“ zdůrazňuje Neya. „Dělám si, co chci a co chtějí moji partneři. Plníme si vlastní život tím, co chceme.“ První náznaky toho, že by jí mohlo netypické vztahové uspořádání vyhovovat, na sobě Neya pozorovala už od patnácti – s prvním ze svých současných partnerů byla sama asi rok, než se postupně začaly přidávat další známosti.

Ačkoliv má každá svůj soukromý život uspořádaný jinak, Markéta i Neya se shodují na tom, že nemonogamní vztahy potřebují jasná pravidla. Zatímco pro Markétu je manželství a rodina vždy na prvním místě, Neyina partnerství nepodléhají striktní hierarchii. Základem je pro ni častá revize vztahových potřeb všech zúčastněných. „Čas je selektivní komodita,“ podotýká Neya a dodává, že ne s každým protějškem musí nutně naplňovat všechny aspekty vztahů, jako je sex nebo společné volnočasové aktivity.

Žárlivost je normální

Nadační fond Propolis 33

Nadační fond Propolis 33 poskytuje pomoc a podporu zejména projektům podporujícím ženy a reprodukční práva a svobody. Konkrétně se soustředí na projekty týkající se plánovaného rodičovství, mateřství a reprodukce, dětí, gender tematiky, feministické tematiky či tabuizovaných ženských témat a ekologie.

Spousta monogamních lidí si neumí představit, že by se o partnera dělili ještě s někým dalším. I podle Neyi je občasná žárlivost přirozenou součástí všech vztahů – včetně těch polyamorních. „Žárlím, určitě žárlím. Všichni, kdo řešíte polyamorii a otevřené vztahy, nenechte si nakecat, že někdo nežárlí, to nefunguje,“ říká. „Žárlivost se ale dá pochopit, usměrnit a vysvětlit a nakonec akceptovat. Je to emoce, něco, co člověk prožívá.“

Pro Marcela bylo prý ve vztahu s Markétou nejdůležitější získat pocit bezpečí a vzájemné důvěry. „Nepotřebuju detaily, stačí mi, že vím, že jsi v pořádku. Mám rád, když mám přehled, kde jsi a s kým jsi. Ne kvůli tomu, abych tě kontroloval, ale kvůli pocitu bezpečí: přece jen jsi můj nejbližší člověk a jsi s někým někde zavřená, ale myslím, že to máme také dobře komunikované,“ uvažuje. „Mám šťastnou usměvavou manželku, volnost v komunikaci a nemusím se bát, když někomu zavrčí telefon, a hned to řešit. Je tam lehkost.“

Projekty Propolisu 33 můžete podpořit zde

Marcel radí každému, aby si nejprve ujasnil, jestli je konsensuální nemonogamie pro něj, a pak se nebál partnera či partnerku s nápadem oslovit. „Každý by si sám se sebou měl popovídat a říct si, co je pro něj důležité ve vztahu, v životě. Podle toho bych pokračoval v komunikaci s partnerem či partnerkou. Nebo bych si řekl, že je pro mě důležitější být ve svazku, a tyhle věci neřešit, potlačit je v sobě. V opačném případě o tom začít mluvit, nebát se: ano, bude tam ze začátku nepochopení, strach, koho to vedle sebe (partner) má. Reakce ale řekne i vám, koho vedle sebe máte, jestli je ten člověk vyrovnaný a v pohodě, nebo s ním cloumají obavy, jestli spolu umíte komunikovat. Hlavní je nebát se začít se ptát.“

Jaké výhody spatřují Markéta, Marcel a Neya v konsensuální nemonogamii? Jak do ní zapadá výchova dítěte? Může se z polyamorie stát monogamní vztah? A jak na to všechno reaguje okolí? Poslechněte si první epizodu podcastové minisérie Rozkoš pro Heroine, kde se dozvíte víc!

Podcast Rozkoš si můžete poslechnout na webu Heroine.cz a podcastových platformách jako SpotifyApple Podcasts.

Foto: Eliška Sky

Rozhovor s Markétou o Šimrání, sexu, nemonogamii a vztazích si můžete přečíst v novém čísle tištěného časopisu Heroine. To je tentokrát o lásce: především té, která je ve společnosti stále znevýhodňovaná a tabuizovaná. Queer speciál Heroine se podívá třeba na to, jakým problémům musejí v Česku stále čelit lidé z LGBTQ+ komunity či trans osoby. Jak říká publicistka Jana Patočková, která osobnosti tohoto vydání zpovídala: „Láska je jen jedna a je duhová.“ Nová Heroine je právě v prodeji.

Chci novou Heroine

Co všechno v podcastu uslyšíte:

 • 1:45 – Manželství, které není typické. Co vedlo Markétu a Marcela ke konsensuální nemonogamii.
 • 3.15 - Co přinesla páru manželská krize a co hodnotného rozkryly přiznané nevěry.
 • 5.50 – Pravidla musí být. Jaká nastavení musí přijít, aby konsensuální nemonogamie ve vztahu mohla fungovat?
 • 8:45 – Jaké jsou výhody konsensuální nemonogamie.
 • 11:45 – Objevuje se jen jedno ale, o kterém je potřeba mluvit.
 • 13:20 – Vliv vzorů v původní rodině a kde se vzal vztah ke konsensuální nemonogamii.
 • 15:45 – Jak vést šťastný vztah i v páru, kde se hledá potěšení v jiném náručí?
 • 18:43 – Další forma otevřeného vztahu – polyamorie. Jak se dá ukočírovat vztah se čtyřmi muži?
 • 22:45 – Jak vznikne polyamorický vztah, atributy seznamování.
 • 24:52 – Fungování polyamorních vztahů. Jaká jsou pravidla a hierarchie?
 • 26:10 – Co se prakticky děje, když vstupuje někdo další do vztahu.
 • 29:30 – Polyamorie není jen o sexu. O čem tedy je?
 • 30:02 – Nepochopení okolí. Jakým reakcím musela Neya čelit a která byla nejhorší.
 • 30:33 – Může se změnit polyamorie na monogamní vztah?
 • 31:19 – Nutné rozhovory, které musí se všemi v polykule probíhat.
 • 32:10 – Pravidla, která se musí nastavit.
 • 34:55 – Co se o polyamorii málo ví.
 • 35:50 - Závěr
Popup se zavře za 8s