E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Nemonogamní vztahy jsou cesta, jak vyslyšet své touhy a být v souladu sám se sebou, říká psycholožka

27. únor 2023
21 129

Nelhat, nepodvádět, netajit – tři hesla, která doprovázejí zásady konsensuálně nemonogamních vztahů, tedy vztahů, na jejichž otevřené podobě se všichni zúčastnění dohodli. Ačkoliv vztahová alternativa řadu lidí pohoršuje, bývá prý stejně stabilní jako klasický vztah a učí lidi o všem otevřeně mluvit. Jak takové vztahy fungují a jaké mohou mít výhody, či naopak komplikace, objasňuje pro Heroine.cz psycholožka a terapeutka Iva Rolederová.

Psycholožka Iva Rolederová se v praxi setkává s lidmi žijícími v otevřených vztazích.Foto: Heroine / archiv Ivy Rolederové

Mohla byste vysvětlit, jaké druhy vztahů zahrnuje konsensuální nemonogamie?

Konsensuální nemonogamie představuje pojem vztahující se k různým druhům alternativních uspořádání vztahů. Když bychom se bavili přímo o jednotlivých druzích, promítla bych je na osu XY. Na jedné z nich se nachází vztahová romantická otevřenost vůči více romantickým vztahům. Druhá osa představuje sexuální otevřenost.

Polyamorie znamená vztah se zastoupením i těch romantických pocitů. Opakem může být swingování, které je založeno na principu vícera sexuálních partnerů, kde je kontakt hodně omezený, odkázaný na specifickou akci, kde se může odehrát.

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!