E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

„Bez kvót to nepůjde.“ Ženy v politických stranách

O tom, proč je důležité zvýšit zastoupení žen ve veřejném životě, v politice, v mocenských a rozhodovacích pozicích už bylo napsáno mnoho a není potřeba všechny argumenty znovu opakovat. Jak se to ale daří uvnitř politických stran a na čem by se dalo a mělo ještě zapracovat?

Česká republika si v evropském měřítku nestojí příliš dobře co do zastoupení žen v politice jako celku a v jejích nejvyšších patrech jsou statistiky přímo zneklidňující. Podíl žen v členské základně jednotlivých politických stran se liší, nicméně ani ty strany, které mají členek nejvíc, negenerují tolik političek v nejvyšších stranických a politických funkcích, jak by podílu na členské základně odpovídalo.

O nic lépe se neodráží podíl žen v populaci, případně ve voličské obci – politická reprezentace je zkrátka složena jinak, než jaké je složení těch, které reprezentuje. To se pochopitelně netýká jen pohlaví, ale u toho znaku je ten rozdíl zřejmě nejmarkantnější. Diskuze o tom, proč tomu tak je a jak to změnit, se vede na různých platformách, v neposlední řadě pochopitelně i ve stranách samotných.

Podíl žen v lokální politice je mnohem vyšší než na úrovni krajské nebo celostátní. Částečně to souvisí s tím, že některé ženy (pochopitelně stejně jako někteří muži) mohou mít své ambice koncentrované právě na lokální úrovni. Hovoří o tom tak, že zde je jejich domov, na tom jim záleží, tady si chtějí život a politiku dělat po svém a mít na to vliv.

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!