E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Přichází generační obměna, ženy už nebudou chtít po padesátce zůstat mimo, říká Apolena Rychlíková

18. prosinec 2023
10 044

Ženy po padesátce se pro společnost stávají neviditelnými. Přitom v tomto věku nás čeká ještě přibližně patnáct let aktivní kariéry. Je to čas, kdy se máme už jen připravovat na důchod, bez řečí pečovat o stárnoucí rodiče a mlčet o menopauze? Dokumentaristka a novinářka Apolena Rychlíková, která připravuje pro Heroine sérii článků na toto téma, si myslí, že dnešní mladé ženy si už nebudou chtít nechat svoji viditelnost vzít.

Co řeší ženy po padesátce? Apolena Rychlíková (vpravo), autorka série článků o životě v menopauze i po ní, si o tom povídá v podcastu Hlas Heroine s moderátorkou a editorkou Ilonou Kleníkovou.Foto: Tomáš Cetkovský/Studio Podcast

„Dlouhodobě jsem přemýšlela, jak se vlastně žije ženám nad padesát. A uvědomovala jsem si, jak já sama toho o nich málo vím,“ říká Apolena Rychlíková, která v podcastu Hlas Heroine představuje témata série článků o ženách ve věku padesát plus. „Nejmarkantnější to bylo v oblasti tělesnosti a sexuálního života. Myslím, že toto téma je stále ve společnosti hodně tabuizované,“ míní. Právě sexualitě se věnovala v prvním článku, který vyšel v říjnové Heroine.

„V oblasti sexu mě překvapilo třeba to, že některé ženy prošly určitou emancipací, rozhodly se například, že už nebudou people pleaser a budou si věci dělat víc po svém. Také mluvily o tom, že sex jako takový se mění. Pokud jsou ve vztazích, je důležité, aby intimita – a to nemusí jít vyloženě o sex – dostala v tom vztahu váhu, aby se na to nezapomínalo,“ popisuje. Setkala se se ženami, které zažily sexuální osvobození, ale i s těmi, které ztratily libido a přemýšlely o tom, jak to ovlivní jejich život.

Poslechněte si celý rozhovor v nové epizodě podcastu Hlas Heroine.

„Těch věcí, co jsem zjistila, byla celá řada. Třeba že menopauza může probíhat naprosto různými způsoby. Nebo jak důležité je bezpečné prostředí, ať už ve vztazích, nebo s přáteli, které vám umožní tím procesem projít tak, že se nemusíte stydět za problémy, které máte. A tak dále,“ vypočítává v podcastu Hlas Heroine.

Co najdete v novém čísle

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“? O tom, jakou cenu platí ženy za to, že se mohou věnovat výzkumu
  • Jak vychovat odolné děti
  • Jste rubensovský typ?
    Chci novou Heroine

    „Zajímavé bylo, že takřka všechny ženy, se kterými jsem mluvila, říkaly, že o menopauze nevěděly nic, dokud nepřišla. To mi přišlo docela alarmující. Netvrdím, že se na internetu nedá najít hromada článků o tom, co to menopauza je a jaké má projevy, ale ukazuje se, že to téma není široce dostupné, není moc komunikované a zůstává tak trochu v pozadí. Většina žen si tak musela udělat určitou rešerši, zjistit, jaké informace jsou relevantní, záleží také například na tom, jakou mají gynekoložku nebo gynekologa,“ uvažuje Apolena Rychlíková.

    V aktuálním čísle Heroine se věnuje tématu péče. Právě ženy v tomto věku jsou totiž většinou také ty, které se starají o stárnoucí rodiče — nejen svoje, ale často i partnerovy, věnují se vnoučatům a přicházejí zkrátka i na pracovním trhu.

    V rozhovoru v podcastu Hlas Heroine pak Apolena uvažuje, jestli by péče byla tak málo prestižní, i kdyby se jí historicky věnovali muži, a ne ženy. V každém případě je podle autorky potřeba pole péče otevřít i mužům.

    Poslouchejte Hlas Heroine

    Rozhovory s výjimečnými ženami i s hrdinkami všedního dne. 

    To chci slyšet

    Apolena Rychlíková mluví také o trendu nástupu žen nad padesát i v popkultuře; příkladem je pokračování Sexu ve městě. „Život žen po padesátce by jako hlavní téma takhle velkého seriálu myslím ještě před pár lety úplně myslitelný nebyl. Ženy po padesátce se – i s těmi problémy, které se k tomu vážou – dostávají i na obálky časopisů. Takže si myslím, že jsme v době, kdy se něco láme. Jsme na startu generační obměny,“ uvažuje. „A ženy, které si nenechaly vzít viditelnost v období mateřství, hledaly cesty, jak nezůstat mimo, tak přicházejí do věku kolem padesátky a tahle potřeba přetrvává. Myslím, že v generaci mileniálů nebo lidí narozených po roce 1989 to bude ještě markantnější,“ věří Apolena Rychlíková. Poslechněte si celý rozhovor v podcastu Hlas Heroine.

    Podcast vznikl díky finanční podpoře Nadačního fondu nezávislé žurnalistky.

    Aktuální číslo

    • Kulturní války režisérky Barbary Herz
    • Může být matka dobrý „vědec“?
    • Jak vychovat odolné děti
    • Rodičovská půl na půl 
    Popup se zavře za 8s