Možná jste si také myslely, že váš porod zajímá jen pár nejbližších. Porod je hluboce osobní zážitek – a přesto je stále svazován očekáváními, mýty a systémem, který příliš často selhává v respektu k rodičkám. Sdílení porodních zkušeností není jen forma terapie. Je to taky způsob, jak měnit systém, bourat mýty a znovu si vzít zpět důvěru ve vlastní tělo i rozhodnutí.
„Tvůj porodní příběh zajímá tak maximálně tvého gynekologa a nejlepší kamarádku,“ myslela jsem si dřív a používala jsem to jako bonmot.
Jak jsem se jen mýlila!
Zkušenost s porodem je transformační zážitek, o kterém je potřeba mluvit. A jeho sdílení může být velmi hojivé. Když nebudeme otevřeně říkat, jaké to bylo, jak moc se to lišilo od našich očekávání, co se povedlo, co nás zaskočilo a co je v celém tom systému porodnictví potřeba změnit, tak nic nezměníme. A další a další ženy budou přicházet do porodnice se slepou důvěrou v personál a zoufale nepřipravené.
Tak jako se to stalo mně.
A teď pozor – budu sdílet svůj porodní příběh, takže pokud vás to nezajímá, odscrollujte o trochu níže. (Můj gynekolog a moje nejlepší kamarádky samozřejmě pokračují ve čtení povinně.)
Samozřejmě jsem se na porod připravovala, akorát mi do toho hodila vidle moje dcera, která se rozhodla, že přijde na svět o pět týdnů dřív, než jsme čekali. A bohužel i o pár dnů dřív, než měla proběhnout přípravná schůzka s mojí „domluvenou“ porodní asistentkou.
Nebyl to ideální porod. Vůbec to nešlo tak, jak jsem chtěla. Byly to dva dny plné strachu, nejistoty a mizerné komunikace ze strany porodnice. A špatně vykomunikovanou separaci miminka po porodu jsem pak zpracovávala na terapiích ještě hodně dlouho. Vzpomínka na to, jak na oddělení šestinedělí zoufale hledám své dítě, které „muselo“ být v inkubátoru a „dovolili“ mi podívat se na něj jen na pár minut, dodnes patří k těm nejbolestivějším v mém životě.
(Vítám čtenářstvo, které můj porodní příběh nezajímal a doscrollovalo sem. A pokračujeme.)
Právě díky tomu, že ženy podobné příběhy sdílely a sdílejí nejprve mezi sebou a pak i veřejně, se mohla zvednout vlna, která pomohla proměnit porodnictví zdola. Čím dál více žen volalo po respektu k porodu. Odvážným porodním asistentkám, urputným nevládním organizacím a osvíceným gynekoložkám a gynekologům tahle vlna dává sílu dělat porodnictví lidštější.
Protože porodní zážitek má moc nás posílit.
Jestli už máte porod za sebou a zažila jste moment, kdy jste si připadala jako absolutní královna a superžena, tak to je správně. TAKHLE se máme cítit. Posílené a kompetentní (i když pak většinou moc nevíme, co to vlastně jako matky děláme a jestli to děláme správně), v bezpečí a s důvěrou ve své instinkty, ve své tělo a v sebe. Dobrý porodní zážitek tohle umožňuje.
Ještě v jedné věci jsem se mýlila.
Nastal moment, kdy jsem si myslela, že přesně vím, jak má správný porod vypadat: Má být co nejvíce přirozený, bez medikace, bez zásahů, v intimním prostředí, s podporou partnera nebo jiné blízké osoby. Byl to velký omyl.
Takhle má totiž správný porod vypadat pro mě. Někomu jinému může pocit bezpečí a důvěry v sebe dodat něco jiného. Třeba zvolený císařský řez nebo jistota, že kvalifikovaný doktor nebo doktorka a špičkově vybavený sál jsou nablízku.
A v tom vidím druhou a neoddělitelnou součást respektu k porodu. S úctou k přirozeným procesům a se znalostí fyziologického porodu přijmout, že máme právo rozhodovat o svém těle i o tom, jak a kde budeme rodit. Věřím, že to děláme přesně tak, jak nejlépe umíme a jak potřebujeme.
V Heroine píšeme nejen o těch porodních zážitcích, které vyvolávají bolavé vzpomínky, ale i o tom, jak se porodnictví pomalu proměňuje. Jsme vděční, že nás čtete, předplácíte, sledujete a že o pozitivní společenské změny usilujete s námi.
Bez vás by nic z toho nešlo.