Návaly horka, nadváha a konec atraktivity? Menopauzou život nekončí. Může přinést i úlevu

Menopauza
SeniořiSexualita
Tělo
Karolina Rogaska
| 10. 6. 2022 | 3 komentáře | 35 479
Návaly horka, nadváha a konec atraktivity? Menopauzou život nekončí. Může přinést i úlevu
Zdroj: Shutterstock

Ve společnosti je menopauza vnímána především jako něco negativního. Jako období, během kterého je nejlepší někam zalézt a počkat na závěrečnou etapu života. Je to velmi škodlivý obraz, který budí strach a je potřeba jej změnit. I když menopauzu si jen málokdo pojí se štěstím, jeden pozitivní pocit přináší – a tím je úleva.

Když se svých příznivců na Instagramu ptám, co je napadne, když slyší slovo „menopauza“, většinou zmiňují úlevu a konec obav z otěhotnění. Většina však mluví o stáří a návalech horka. „Jsem v této etapě svého života a moje první myšlenka byla: pane bože, už začínám odkvétat,“ psala jedna z žen.

Náš přístup k perimenopauze je z velké části ovlivněný jejím obrazem v médiích, který... neexistuje. Téma menopauzy se ve filmech nebo televizních seriálech obvykle neobjevuje. A pokud ano, vidíme ženy trpící návaly horka, které ztrácejí veškerou přitažlivost a přicházejí o své společenské postavení. Nebo se setkáváme s posměchem, jako v seriálu „All in The Family“, kde se přímo říká, že po menopauze ženy ztrácejí schopnost racionálně uvažovat.

I když se snažím vymanit ze všech svých rolí: z role matky a stereotypní manželky, stále cítím, že musím být zdvořilá a diplomatická. Zdá se mi, že po menopauze si mě svět přestane všímat a projde mi to.

Podle gynekoložky a endokrinoložky Katarzyny Skórzewské svědčí takový obraz a také odpovědi čtenářek o naší naprosté neznalosti tohoto přirozeného procesu. Nebudeme si nalhávat, že je to nejhezčí období v životě, ale srovnávání menopauzy s koncem života je značně přehnané. Pro začátek je důležité vysvětlit pár základních pojmů.

Myslíte si, že se máte o menopauze dost informaci?

„Menopauza znamená poslední spontánní menstruaci ve vašem životě. Primární folikuly ve vaječnících jsou vyčerpány a jejich hormonální aktivita zaniká. Na druhou stranu, období přechodu (nebo klimakterium, pojem, který mnoho žen nesnáší) je období, které začíná několik let před menopauzou, kolem 35-40 let, a končí několik let po něm, kolem 60 let. Existují dokonce lidé, kteří tvrdí, že klimakterium začíná de facto narozením. Primární folikuly ve vaječnících jsou od této chvíle fyziologicky nefunkční a faktory jako genetika, teplota a nemoci urychlují jejich odumírání. Tělo roste a vaječníky po narození pomalu degenerují,“ říká gynekoložka.

Čtete také: Jsou naše intimní data v menstruačních aplikacích v bezpečí?

menstruační kalendářFoto: Shutterstock

S debatou o zpřísnění potratových zákonů se objevila se spolu s tím i řada otázek. Patří sem i rozhodnutí, zda dál využívat menstruační aplikace, nebo se z nich raději odhlásit. Zamyslet se nad bezpečností intimních dat stojí zato v kterékoliv zemi – tedy i u nás. Dokážeme rozeznat, kde jsou naše data v bezpečí a kde ne? A řešíme to dostatečně?

Američanky se bojí zneužití svých citlivých dat. Máme se také bát?

Poukazuje také na to, že nechvalně známé návaly horka nejsou tak časté, jak by se mohlo zdát. Mohou indikovat i jiná onemocnění, jako je například zvýšená činnost štítné žlázy. Neměli bychom je podceňovat.

„Prvním příznakem přicházející menopauzy jsou poruchy menstruačního cyklu – cyklus se může zkracovat nebo prodlužovat, mění se intenzita krvácení. Mohou se objevit i problémy s usínáním, větší podrážděnost a intenzivnější PMS, záchvaty paniky. Pak to jsou samozřejmě návaly horka nebo nadměrné pocení, kdy se v noci probudíme polité studeným potem a musíme se převléknout, protože pyžamo je úplně promočené,“ popisuje gynekoložka.

Svět si nás přestane všímat

Menopauzu právě zažívá sociální pracovnice a aktivistka v oblasti práv lidí s postižením Renata. Navzdory tomu, co nám společnost diktuje, se Renata poslední menstruace nebojí. „Ze čtyřicátých narozenin jsem měla strach. Zdálo se mi, že život skončí. Dopadlo to ale úplně naopak a ukázalo se, že po čtyřicítce vlastně všechno začíná. Klimakterium mě díky tomu přestalo děsit. Je to vlastně osvobozující zážitek. Existuje společenské přesvědčení, že žena má sloužit nejen muži, ale celému světu. Přizpůsobovat se. I když se snažím vymanit ze všech svých rolí: z role matky a stereotypní manželky, stále cítím, že musím být zdvořilá a diplomatická. Připadá mi, že po menopauze si mě svět přestane všímat a projde mi to,“ říká.

Je ráda, že všechny její neduhy spojené s menstruací odezní. Měla velmi bolestivou menstruaci a ta je teď každým rokem méně nepříjemná. „Celou dobu sedím (Renata používá invalidní vozík – pozn. red.) a musím o hygienu dbát dvakrát víc než ženy, které mohou chodit. Jsem odkázaná na hygienické vložky, protože nemůžu používat tampony ani kalíšky, takže to není moc pohodlné,“ vysvětluje.

Uspokojivý sexuální život dělá život příjemnějším. S přibývajícím věkem samozřejmě dochází k atrofickým změnám v pochvě nebo ke ztenčování sliznice, což může způsobit suchost. Ale právě na to existují lubrikanty, gely a globule pro zvýšení hydratace.

Ženy se podle ní často bojí nikoli samotné menopauzy, ale všech těchto „vedlejších účinků“. Když na svém instagramovém profilu zveřejnila příspěvek o menopauze, několik osob uvedlo, že se obávají přibírání na váze – přiberou kila, kterých se nebudou moci zbavit. Ukazuje se tedy, že problémem je obraz těla. Renata věří, že když dobře popíšeme, čeho se vlastně bojíme, pomůže nám to strach překonat. Ne každý to ale dokáže sám, tom případě se bude hodit pomoc terapeuta.

Zralý sex

Renata i Katarzyna Skórzewska také připomínají, že menopauza neznamená konec sexuálních zážitků. I když sexseniorů je bohužel dalším tabu.

Čtěte také: Tajný život seniorů

Zdroj: Shutterstock

Je skvělé, že o různorodém prožívání sexuality se mluví čím dál víc. Tedy pokud se týká lidí od určitého věku. A do určitého věku. Vně těchto hranic vyvolává téma rozpaky, stud, popírání… A to ke škodě nás všech.

Sex ve starším věku nezmizí, jen se za něj více stydíme

„Nechceme vědět, že naši rodiče a prarodiče mají sex, protože si stáří spojujeme s něčím ošklivým. Zvláště pokud se na věc díváme pouze z perspektivy Instagramu a jeho prizmatu tělesnosti a idealizované reality. Na stáří lze přitom nahlížet z perspektivy osvobození od vnucených norem. Většina z nás bude stará. A ne všichni mladí lidé také musejí mít chuť na sex, sexualita může být velmi rozmanitá. I studie ukazují, že mezi mladými lidmi je stále více sebelásky a v párech méně vztahovosti a citu. Starší mají něco, co těm mladším chybí,“ poznamenává Renata.

Nemusíme se vzdávat sexu jen proto, že jsme dosáhli určitého věku. „Uspokojivý sexuální život dělá život příjemnějším. S přibývajícím věkem samozřejmě dochází k atrofickým změnám v pochvě nebo ke ztenčování sliznice, což může způsobit suchost. Ale právě na to existují lubrikanty, gely a globule pro zvýšení hydratace,“ vysvětluje Skórzewska.

Zároveň nelze zapomínat na ochranu. Poslední menstruace neznamená jistotu, že určitě znovu neotěhotníme. Ještě zhruba rok může dojít ke spontánní ovulaci. Navíc i ve středním věku se stále můžete nakazit pohlavními chorobami. „Není to tak, že sexuální život náhle skončí poté, co vám bude padesát. Kondomy se vyplatí používat po celý život,“ zdůrazňuje gynekoložka.

Nemusíte trpět

Není také pravda, že ženy v menopauze se musejí smířit se všemi doprovodnými příznaky. Existují způsoby, jak nepříjemné vedlejší účinky minimalizovat. Zlatým standardem je hormonální léčba. Lidé mají ale z této metody často obavy. Je to výsledek zveřejnění výsledků studie provedené před dvaceti lety organizací Women's Health Initiative (WHI), podle které může být hormonální substituční léčba zdraví škodlivá. Zprávy v tisku popisující výsledky vyvolaly mezi ženami paniku. Později se ukázalo, že statistická analýza byla nepřesná a jiné týmy vědců naopak vyzkoumaly, že terapie nebezpečná není.

Některé ženy se rozhodnou pro suplementy s fytoestrogeny nebo látkami působícími na centrum termoregulace. „Kromě toho je dobré se hýbat, dostatečně spát a zdravě jíst. S příznaky menopauzy můžete účinně bojovat, nemusíte trpět,“ shrnuje gynekoložka.

Článek vyšel poprvé na Heroine.pl. Překlad: Tereza Štvánová.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Martina Benešová jede bomby
  Jaderná chemička Martina Benešová slaví obří úspěch – lék na rakovinu prostaty, na jehož vývoji se podílela, byl už schválen v USA. „Když chcete dělat vědu na vysoké úrovni, musíte být nejen šéf, ale i krysa v oficíně, entertainer, politik, ekonom a psycholog,“ říká vědkyně, která se letos vdávala v Las Vegas v šatech po Cate Blanchett a nejlíp se dokáže odreagovat při rychlé jízdě autem.
 • Děravé vědecké potrubí
  Čím dál postupujeme po vědecké dráze, tím méně žen potkáváme: říká se tomu „děravé potrubí“. Se sedmi českými vědkyněmi jsme se na ty díry podívali pěkně zblízka. Kudy nám odbornice z akademické sféry mizí? A stačí díry zalepit, nebo by bylo lepší celé potrubí rovnou přestavět?
 • Milujeme fotoromány
  Zavzpomínaly jsme na časy, kdy jsme v novém Bravíčku vždycky listovaly na stránky s fotorománem, a nechaly jsme se tímhle formátem inspirovat. Tentokrát ale nejde o žádnou lovestory, nýbrž o satirické obrazy z vysokoškolského života z pera Dua Docentky. Získá Lída postdoktorský grant, nebo se její naděje zadupe docent Kuneš a profesor Hrubeš?
 • Proč nosí Filip Titlbach perly
  Novinář Filip Titlbach letos vydal knihu rozhovorů s queer lidmi o tom, čemu musí čelit. V Heroine se ho v důvěrném rozhovoru na jeho vlastní zkušenosti ptá Jana Ciglerová: „Lidé nám často říkají – žijte si, jak chcete, ale ne nám na očích. Proč si myslíš, že se skoro neoutují sportovci? Protože spolu chodí do sprch a heterosexuální muži s tím mívají problém. Myslí si, že je gayové znásilní.“

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 3 komentáře

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Fox | 10. 6. 2022 8:48

Jsem zkušená přechodářka?? a u mě funguje toto: méně cukru a alkoholu, více bílkovin a velmi dlouhé procházky s knihou ve sluchátkách??

+7
Reagovat