E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Ve stáří už jako žena nikomu nestojíte ani za genderovou diskriminaci, říká Lucie Vidovićová

30. listopad 2023
17 383

Padesátka. Myslíte, že má žena konečně čas pro sebe? Jak která! U většiny totiž přichází období – péče o druhé. Ano, opět jsme u péče. Někdy ji potřebují stárnoucí rodiče či tchán s tchyní (i toto se společensky očekává od žen), jindy vnoučata... Do důchodu daleko a opět nastává potřeba slaďovat a práci a péči. O tom, co mohou prožívat ženy po padesátce, mluvila Apolena Rychlíková se socioložkou Lucií Vidovićovou, která se dlouhodobě věnuje problematice ageismu.

Lucie VidovićováFoto: Kristina Reznik

Lucie, vy se věnujete sociologii stárnutí. Jakou skupinou jsou v tomto ohledu ženy po padesátce? Kam je sociologicky řadíme?

Můj původní vědecký záměr byla sociologie věku, to, proč nás věk tak fascinuje, proč je důležitý a jak nás věkové normy svazují. Mým militantním postojem je, že všechny výzkumy, české i zahraniční, ukazují, že věková diskriminace je větší než genderová. Ale pak je tam samozřejmě rozměr intersekcionality: věk se spojuje s tím méně výhodným pohlavím.

Co se v článku dočtete:

  • Proč mohou mít lidé ve vyšším středním věku úplně stejné problémy a potřeby jako rodiče malých dětí?
  • Jaký je hlavní rozdíl mezi kariérou muže a ženy a v čem je „ženská“ trajektorie výhodnější?
  • Jak by měly být ženy po padesátce více „viditelné“?

Platí tohle právě pro skupinu žen nad padesát let?

Když se na věkovou diskriminaci podíváme graficky, tak u žen mezi osmnácti a osmdesáti lety věku má tvar takové fajfky. Je relativně vysoká do třiceti let. Pak mezi třicítkou a padesátkou se stabilizuje. A potom, po padesátce, to začíná hodně rychle narůstat. Naopak genderová diskriminace klesá. Já občas říkám studentstvu: v tom stáří už jako žena nikomu nestojíte ani za genderovou diskriminaci, ženství se ztrácí.

Co je ale u žen podstatné právě pro období kolem padesáti let: je to čas, kdy se objevují různé tranzice, ženám se mění tělo, mohou onemocnět rodiče, může nastat problém sendvičové generace a slaďování dětí na straně jedné a rodičů na straně druhé. To je samozřejmě dáno tím, že dnes obecně máme děti později. Zároveň – a snad se to tedy konečně mění – období od padesátky do důchodu bylo po dlouhá léta územím nikoho. Limbo, předpeklí, kdy se ženy bojí, co se bude dít, společnost vás vnímá novou optikou – jako někoho, kdo se má už pomalu připravovat na stáří.

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!