Jak vypadá vaše představa ideálního férového světa? Rodiče se starají o děti tak, jak to oběma vyhovuje. Lidé všech genderů zažívají respekt, úctu a podporu, když ji potřebují. Pay gap je výraz, který patří do minulosti. Férové podmínky jsou běžné v práci, v rodině, ve zdravotní péči i ve vzdělávání. O tom, jaký konkrétně by měl být svět podle Heroine, bude celá konference, kterou pro vás pořádáme 17. října v prostoru Jatka78 od 15 hodin. Přijďte se potkat s odvážnými osobnostmi, které svět kolem sebe mění k lepšímu už nyní.
Bude to akce plná inspirace a debat o tématech, které se týkají náš všech – ať už jsme rodiče, profesionálky, studující, nebo aktivisté. Ženy, které jste nominovali do výzvy Moje Heroine, ukazují, že hledat cesty ke změně a začít dělat svět takový, jaký ho chceme mít, můžeme my sami a nemusíme na nic čekat.
Které odvážné osobnosti na konferenci Svět podle Heroine, která se koná 17. října v prostoru Jatka78, potkáte?
Odvaha ke zranitelnosti: Iveta Clarke
Obdivujeme lidi, kteří překonávají životní i společenské překážky. Iveta Clarke, zkušená mentorka a koučka, pracuje přes deset let s profesorkou Brené Brown, kterou můžete znát z jejích neodolatelných vystoupení. Závěry jejího výzkumu o odvaze a zranitelnosti přináší do českého kontextu a učí nás, že odvaha má různé podoby. A některé mohou být velmi překvapivé.
Máte (toho) moc?
V hlavní diskusi se potkají expertky a experti z různých oborů. Psycholožka Eliška Kodyšová je odbornice na partnerskou komunikaci a jako ředitelka společnosti Aperio se zabývá situací rodičů v náročných životních situacích. O tom, co potřebují rodiče v krizi, čemu čelí sólo matky nebo jaké jsou systémové příčiny nerovností rodičů a zvláště žen, ví opravdu hodně.
Šárka Homfray je právnička a její specializací je právo pracovní. Její myšlenky můžete znát i ze stránek časopisu a webu Heroine. Věnuje se tématům work-life balance, diskriminaci v práci, sexismu nebo proměnám české rodiny. Jak v těchto oblastech funguje státní správa a co o nerovnosti říká české právo? Šárka Homfray odpoví.
René Levínský se proměnami společnosti zabývá jako ekonom a matematik. Přednášel na univerzitě ve Freiburgu a pracuje jako výkonný ředitel Centra pro modelování biologických a společenských procesů. Vládě v týmu MeSES radil, jak zvládat pandemii. A pro Heroine se zamýšlel nad tím, jaká specifika má „ženský leadership“.
Novinář Petr Bittner píše pro Deník Referendum. Má zkušenost jako otec na rodičovské a otevřeně hovoří nejen o krizi mužství a kvótách, ale i o tom, jak velký dopad by taková zkušenost mohla mít na genderové nerovnosti, pokud by střídání rodičů na rodičovské dovolené bylo do určité míry povinné.
Z pohledu sociologie se genderovým nerovnostem věnuje Lenka Simerská. O tom, jak se v českém prostředí proměňuje pay gap, má přesná data a nebojí se je použít. Rovným odměnám se věnuje i jako vedoucí projektu Ministerstva práce a sociálních věcí. Pay gap totiž nejen zkoumá a popisuje, ale aktivně hledá způsoby, jak jej snížit. Možnosti tu jsou a Lenka Simerská ví, jaké.
Bez humoru to nepůjde
Socioložky jsou také Lucie Jarkovská a Kateřina Lišková. Tyto dvě vědkyně se do debaty o férovém světě podle Heroine zapojí vyzbrojeny humorem. Jako Duo docentky předvedou stand-up o tom, co mohou pro záchranu světa udělat lidé a co ženy. Zajímá vás, jestli je jako prevence znásilnění lepší houkadlo, nebo se nechat zastřelit? Pak si jejich vystoupení na naší konferenci nenechte ujít.
Zažít Svět podle Heorine na vlastní kůži
Čtyři praktické workshopy budou probíhat paralelně s hlavním programem. Nevíte, který si vybrat? Můžete zažít klidně všechny.
- Naučte se postavit sama za sebe a bránit se v nepříjemných situacích s instruktorkou moderní sebeobrany Jasmínou Houdek. Praktický nácvik.
- Máte pocit, že vám někdy partner nerozumí? Psycholožka Eliška Kodyšová vám ukáže, že správná a otevřená komunikace dokáže doslova zázraky.
- Naučte se milovat svoje tělo s učitelkou burlesky Kasiou Byrtek. Bezpodmínečně a bez kompromisů.
- Na co má a nemá zaměstnavatel právo? A jaká jsou naše práva a povinnosti? To vám vysvětlí právnička Šárka Homfray.
Moje Heroine je projekt, který tuto konferenci významně inspiroval. Úžasné ženy, které dělají úžasné věci, představujeme v tištěném magazínu i na webu v průběhu celého roku. A některé z nich jsme pozvali i na konferenci. Sociální pracovnice a aktivistka v oblasti péče o seniory Simona Bagarová otevírá téma důstojného stáří a přesvědčí vás, že je potřeba se mu věnovat, dokud jsme mladí.
Klára Svobodová, žena z obálky červnové Heroine a autorka blogu Spocklidem nebo knihy Těhotnej Buddha zase sdílí svou zkušenost se ztrátou nenarozené dcery a s péčí o dítě se sluchovým postižením. A válečná reportérka Deníku N Petra Procházková přináší příběhy o odvaze a lidskosti, jakou bychom ve válečné zóně možná ani nečekali. A bude i burleska, umělecká instalace Lukáše Houdka a feministické bingo s Janou Plodkovou.
Když jsme před rokem chystali konferenci Prezidentky, na které jsme hledali možnosti a limity uplatnění žen v nejvyšší politice, rozprodaly se vstupenky během pár týdnů. Lístky na konferenci Svět podle Heroine už jsou k mání, tak neváhejte. Když chceme designovat férový svět pro budoucnost, je potřeba na tom začít pracovat už nyní. Buďte u toho s námi.
Chceme dát možnost se konference zúčastnit i těm, kteří si to finančně nemohou dovolit, patří třeba mezi samoživitele. Napište nám prosím na redakce@heroine.cz, proč právě vy toužíte na naši konferenci Svět podle Heroine přijít. Jaký je váš příběh? Třem z vás umožníme navštívit naši akci zcela zdarma.
Další články autora