Jaký bude svět podle Heroine? Chytrý, zábavný a férový. Budete u toho?

FeminismusGender Pay GapKonferenceMoje Heroine 2022Neviditelná prácePay gapRovnoprávnost
Svět podle Heroine
work-life balance
Redakce Heroine
| 15. 6. 2022 | 16 komentářů | 1 358
Jaký bude svět podle Heroine? Chytrý, zábavný a férový. Budete u toho?
Zdroj: Shutterstock

Jak vypadá vaše představa ideálního férového světa? Rodiče se starají o děti tak, jak to oběma vyhovuje. Lidé všech genderů zažívají respekt, úctu a podporu, když ji potřebují. Pay gap je výraz, který patří do minulosti. Férové podmínky jsou běžné v práci, v rodině, ve zdravotní péči i ve vzdělávání. O tom, jaký konkrétně by měl být svět podle Heroine, bude celá konference, kterou pro vás pořádáme 17. října v prostoru Jatka78 od 15 hodin. Přijďte se potkat s odvážnými osobnostmi, které svět kolem sebe mění k lepšímu už nyní.

Bude to akce plná inspirace a debat o tématech, které se týkají náš všech – ať už jsme rodiče, profesionálky, studující, nebo aktivisté. Ženy, které jste nominovali do výzvy Moje Heroine, ukazují, že hledat cesty ke změně a začít dělat svět takový, jaký ho chceme mít, můžeme my sami a nemusíme na nic čekat.

Které odvážné osobnosti na konferenci Svět podle Heroine, která se koná 17. října v prostoru Jatka78, potkáte?

Iveta ClarkeFoto: Iveta Clarke

Iveta Clarke je koučka a mentorka.

Odvaha ke zranitelnosti: Iveta Clarke

Obdivujeme lidi, kteří překonávají životní i společenské překážky. Iveta Clarke, zkušená mentorka a koučka, pracuje přes deset let s profesorkou Brené Brown, kterou můžete znát z jejích neodolatelných vystoupení. Závěry jejího výzkumu o odvaze a zranitelnosti přináší do českého kontextu a učí nás, že odvaha má různé podoby. A některé mohou být velmi překvapivé.

Máte (toho) moc?

V hlavní diskusi se potkají expertky a experti z různých oborů. Psycholožka Eliška Kodyšová je odbornice na partnerskou komunikaci a jako ředitelka společnosti Aperio se zabývá situací rodičů v náročných životních situacích. O tom, co potřebují rodiče v krizi, čemu čelí sólo matky nebo jaké jsou systémové příčiny nerovností rodičů a zvláště žen, ví opravdu hodně.

Šárka HomfrayFoto: Šárka Homfray

Odborová právnička Šárka Homfray

Šárka Homfray je právnička a její specializací je právo pracovní. Její myšlenky můžete znát i ze stránek časopisu a webu Heroine. Věnuje se tématům work-life balance, diskriminaci v práci, sexismu nebo proměnám české rodiny. Jak v těchto oblastech funguje státní správa a co o nerovnosti říká české právo? Šárka Homfray odpoví. 

René Levínský se proměnami společnosti zabývá jako ekonom a matematik. Přednášel na univerzitě ve Freiburgu a pracuje jako výkonný ředitel Centra pro modelování biologických a společenských procesů. Vládě v týmu MeSES radil, jak zvládat pandemii. A pro Heroine se zamýšlel nad tím, jaká specifika má „ženský leadership“.

René LevínskýFoto: A studio

Ekonom, matematik a dramatik René Levínský

Novinář Petr Bittner píše pro Deník Referendum. Má zkušenost jako otec na rodičovské a otevřeně hovoří nejen o krizi mužství a kvótách, ale i o tom, jak velký dopad by taková zkušenost mohla mít na genderové nerovnosti, pokud by střídání rodičů na rodičovské dovolené bylo do určité míry povinné.

Petr BittnerFoto: Petr Bittner

Komentátor Petr Bittner

Z pohledu sociologie se genderovým nerovnostem věnuje Lenka Simerská. O tom, jak se v českém prostředí proměňuje pay gap, má přesná data a nebojí se je použít. Rovným odměnám se věnuje i jako vedoucí projektu Ministerstva práce a sociálních věcí. Pay gap totiž nejen zkoumá a popisuje, ale aktivně hledá způsoby, jak jej snížit. Možnosti tu jsou a Lenka Simerská ví, jaké.

Bez humoru to nepůjde

Socioložky jsou také Lucie Jarkovská a Kateřina Lišková. Tyto dvě vědkyně se do debaty o férovém světě podle Heroine zapojí vyzbrojeny humorem. Jako Duo docentky předvedou stand-up o tom, co mohou pro záchranu světa udělat lidé a co ženy. Zajímá vás, jestli je jako prevence znásilnění lepší houkadlo, nebo se nechat zastřelit? Pak si jejich vystoupení na naší konferenci nenechte ujít.

Duo docentkyFoto: Dita Pepe

Kateřina Lišková (vlevo) a Lucie Jarkovská neboli Duo docentky.

Zažít Svět podle Heorine na vlastní kůži

Čtyři praktické workshopy budou probíhat paralelně s hlavním programem. Nevíte, který si vybrat? Můžete zažít klidně všechny.

 •  Naučte se postavit sama za sebe a bránit se v nepříjemných situacích s instruktorkou moderní sebeobrany Jasmínou Houdek. Praktický nácvik.
 • Máte pocit, že vám někdy partner nerozumí? Psycholožka Eliška Kodyšová vám ukáže, že správná a otevřená komunikace dokáže doslova zázraky.
 • Naučte se milovat svoje tělo s učitelkou burlesky Kasiou Byrtek. Bezpodmínečně a bez kompromisů.
 • Na co má a nemá zaměstnavatel právo? A jaká jsou naše práva a povinnosti? To vám vysvětlí právnička Šárka Homfray.

Moje Heroine je projekt, který tuto konferenci významně inspiroval. Úžasné ženy, které dělají úžasné věci, představujeme v tištěném magazínu i na webu v průběhu celého roku. A některé z nich jsme pozvali i na konferenci. Sociální pracovnice a aktivistka v oblasti péče o seniory Simona Bagarová otevírá téma důstojného stáří a přesvědčí vás, že je potřeba se mu věnovat, dokud jsme mladí.

Klára SvobodováFoto: Klára Svobodová

Klára „Spocklidem“ Svobodová

Klára Svobodová, žena z obálky červnové Heroine a autorka blogu Spocklidem nebo knihy Těhotnej Buddha zase sdílí svou zkušenost se ztrátou nenarozené dcery a s péčí o dítě se sluchovým postižením. A válečná reportérka Deníku N Petra Procházková přináší příběhy o odvaze a lidskosti, jakou bychom ve válečné zóně možná ani nečekali. A bude i burleska, umělecká instalace Lukáše Houdka a feministické bingo s Janou Plodkovou

Když jsme před rokem chystali konferenci Prezidentky, na které jsme hledali možnosti a limity uplatnění žen v nejvyšší politice, rozprodaly se vstupenky během pár týdnů. Lístky na konferenci Svět podle Heroine už jsou k mání, tak neváhejte. Když chceme designovat férový svět pro budoucnost, je potřeba na tom začít pracovat už nyní. Buďte u toho s námi.

 

Chceme dát možnost se konference zúčastnit i těm, kteří si to finančně nemohou dovolit, patří třeba mezi samoživitele. Napište nám prosím na redakce@heroine.cz, proč právě vy toužíte na naši konferenci Svět podle Heroine přijít. Jaký je váš příběh? Třem z vás umožníme navštívit naši akci zcela zdarma.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Martina Benešová jede bomby
  Jaderná chemička Martina Benešová slaví obří úspěch – lék na rakovinu prostaty, na jehož vývoji se podílela, byl už schválen v USA. „Když chcete dělat vědu na vysoké úrovni, musíte být nejen šéf, ale i krysa v oficíně, entertainer, politik, ekonom a psycholog,“ říká vědkyně, která se letos vdávala v Las Vegas v šatech po Cate Blanchett a nejlíp se dokáže odreagovat při rychlé jízdě autem.
 • Děravé vědecké potrubí
  Čím dál postupujeme po vědecké dráze, tím méně žen potkáváme: říká se tomu „děravé potrubí“. Se sedmi českými vědkyněmi jsme se na ty díry podívali pěkně zblízka. Kudy nám odbornice z akademické sféry mizí? A stačí díry zalepit, nebo by bylo lepší celé potrubí rovnou přestavět?
 • Milujeme fotoromány
  Zavzpomínaly jsme na časy, kdy jsme v novém Bravíčku vždycky listovaly na stránky s fotorománem, a nechaly jsme se tímhle formátem inspirovat. Tentokrát ale nejde o žádnou lovestory, nýbrž o satirické obrazy z vysokoškolského života z pera Dua Docentky. Získá Lída postdoktorský grant, nebo se její naděje zadupe docent Kuneš a profesor Hrubeš?
 • Proč nosí Filip Titlbach perly
  Novinář Filip Titlbach letos vydal knihu rozhovorů s queer lidmi o tom, čemu musí čelit. V Heroine se ho v důvěrném rozhovoru na jeho vlastní zkušenosti ptá Jana Ciglerová: „Lidé nám často říkají – žijte si, jak chcete, ale ne nám na očích. Proč si myslíš, že se skoro neoutují sportovci? Protože spolu chodí do sprch a heterosexuální muži s tím mívají problém. Myslí si, že je gayové znásilní.“

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 16 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Pinochet | 15. 6. 2022 19:10

Vladimír Iljič Uljanov měl také bujné sny o světlých zítřcích. Jak mu to dopadlo se můžete zeptat strýce googla. Ale budiž mu připočteno k dobru, že umožnil nastoupit k moci člověku, který nás následně zbavil nejvíce komoušů v historii.

+3
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

B | 16. 6. 2022 6:42

Pinochet: Krásné, žes nás nechal nahlédout do historie,
A co třeba Robespierre, jakým máš názor na něj?

Jo, já tam nebudu, jsem misantrom, nesnáším davy a když potkám nějakého blbečka, co na mě mluví, i když mu říkám, že jsou jeho názory retardované, nezajímají mě a na jeho šerednej ksicht se nechci dívat, bývám agresivní, takže je dost možné, že bych tam někoho propleska.:D

-1
Reagovat