Heroine do schránkyPředplatit časopis 
Předplatné časopisu

Člověk rovná se muž, žena je odchylka od normy. Socioložkám z Dua docentky není svaté ani držení dveří

Feminismus
Feministický standup
KonferenceRovné příležitostiRovnoprávnostSvět podle Heroine
Lucie Jarkovská
| 27. 9. 2022 | 12 komentářů | 11 805
Člověk rovná se muž, žena je odchylka od normy. Socioložkám z Dua docentky není svaté ani držení dveří
Zdroj: Shutterstock

Lucie Jarkovská a Kateřina Lišková tvoří humor z vědeckých poznatků. Sociologické výzkumy jsou pro ně zdrojem vtipů. Gender a feminismus v podání jejich Dua docentky spolehlivě rozesmívá. Někdy až k pláči. Pro konferenci Svět podle Heroine, která se koná už 17. října v prostoru Jatka78, připravují stand-up vystoupení o tom, že žena je deviace. Tímto textem vás na něj zvou.

Když Rusko zaútočilo na Ukrajinu, promluvil k lidem expremiér Babiš ve svém pořadu Čau lidi a řekl: „Naše ženy, matky našich dětí, mají strach. Mají strach, že bude válka. Naším úkolem je přesvědčit naše partnerky, naše manželky, matky, aby se nebály. Nesmíme dopustit, aby v Evropě byla znovu válka.“ Úkol lidí zněl jasně: Uklidnit ženy!

Nedávno jsme jako Duo docentky přijaly pozvání do podcastu k docela šarmantnímu a roztomilému moderátorovi (tímto vracíme poklonu), se kterým se pěkně povídalo. Mluvili jsme o feminismu, nerovnostech a taky třeba o vztahu domácích prací a sexuálního uspokojení. Na závěr podcastu moderátor vzkázal lidem: „Moc díky, že jste doposlouchali až sem, a přemýšlejte nad tím, jak byste doma mohli pomoct své ženě.“ Úkol lidí zněl opět jasně: Pomáhat doma ženám!

Lidé pomáhají ženám

Lidé budují civilizaci skrze vědu, techniku a umění. Schopní a citliví lidé dokonce pomáhají svým manželkám v domácnosti a s péčí o děti. Možná jste si všimli, že máme umění a ženské umění, že máme vědu a ženy ve vědě, IT a ženy v IT, politiku a ženy v politice. Máme dokonce parkovací místa a parkovací místa pro ženy a tělesně hendikepované. Jen záchodky se dělí rovnocenně na pánské a dámské. A ty dámské jsou často shodou okolností spojené s těmi pro tělesně hendikepované. Ženy do lidské civilizace moc nezapadají, stejně jako osoby využívající k pohybu vozík či berle – musí se jim vždy tak trochu uměle vymezit prostor. Úkol lidí je tedy opět zřejmý: pomoct ženám s otevíráním dveří.

Zveme vás na stand-up:

Žena jako deviace: Duo docentky na konferenci Svět podle Heroine

 • Dozvíte se, co mohou pro záchranu světa udělat lidé a co ženy.
 • Probereme, zda je jako prevence znásilnění lepší houkadlo, nebo se nechat zastřelit.
 • Ukážeme, jak rodit bez bolesti dle sovětských vědců.

Konference Svět podle Heroine: 17. 10., Jatka78

konference HeroineFoto: Duo docentky

Muž je měřítkem lidského. Proto se také ženám odpouští, když chtějí proniknout do lidského/mužského světa, být úspěšnými, realizovat se jako umělkyně a vědkyně nebo IT specialistky nebo se odváží zaparkovat na běžných parkovacích místech. Jako profesionálky se sice musejí snažit asi tak šestkrát víc, aby se prosadily, aby dokázaly, že na to jako ženy mají, ale v zásadě všichni chápou, proč něco takového chtějí.

Ovšem dělat věci jako žena, to zavání degradací. Plakat jako žena, házet míčem jako žena, běhat jako žena, zaparkovat jako žena, to vždy znamená dělat to blbě, nedokonale. Žena, která chce být jako muž, si dělá nárok na lidství. Muž, který by chtěl být jako žena, se lidství zříká. Úkol zní jasně: Nebuď baba!

Snad jste rozpoznali ironii. My si to samozřejmě nemyslíme. Jsme feministky a feminismus je radikální názor, že i žena je člověk. Je člověk úplně stejně jako muž nebo člověk s berlemi. A společnost nebude rovná, dokud tady nebude tak nějak přirozeně místo pro všechny – bez zbytečných tanečků a vzdychání nad nadstandardními úpravami pro ty zvláštní.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Šťastné a veselé v posteli!
  Lidi s feministickým pohledem na svět si prý užívají lepší sex než ostatní. Dokážou se totiž vykašlat na představy o tom, co je a není normální, a je pro ně zásadní vzájemný respekt. Heroine představuje první vydání věnované sexu. Buďte bez obav, že bychom chtěli někoho nebo něco soudit. Ať vás tenhle dárek příjemně naladí…
 • „Bylo to jako šlápnout na minu“
  Tak začíná článek Pavlíny, která krátce po 40. narozeninách dala průchod své touze po sexu, po cizích mužských tělech, po potěšení bez závazků. Potřebovala zjistit, kdo vlastně je. Text, u kterého se možná budete červenat, protože naráží na představy o tom, co se může a sluší.
 • Máte rádi áčko?
  Chtějí ženy anální sex, nebo se jen přizpůsobují mužské touze a představám z porna? Na to se v článku ptá Zuzana Kašparová, spoluautorka podcastu Vyhonit ďábla. Vyzpovídala několik žen, pro které je tato praktika důležitým zdrojem slasti, a připomíná, že penetrace není všechno.
 • Komu vadí svobodné ženy
  Na rozdíl od doby před pár lety už dnes v Česku jen málokdo veřejně hlásá, že když žena říká ne, myslí tím ve skutečnosti ano. Ten posun ovšem nenastal sám od sebe. Obrovskou zásluhu na něm má naše cover star, zakladatelka organizace Konsent a neúnavná čeřitelka stojatých sexistických vod Johanna Nejedlová.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 12 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Vladimír Valek | 30. 9. 2022 10:43

Ideologie feminismu, tak jak jí prezentují ty ženy, které si z toho udělaly byznys (event. terapii), je naprosto iracionální a zcela odtržená od reality. Hezky je to vidět na příkladu Skandinávie - rovnost příležitostí je zde nejvyšší na světě. Přesto je v technických profesích několikanásobně víc mužů než žen. Ve zdravotnictví je tomu naopak. Čím dokonaleji je aplikována rovnost příležitostí, tzn. čím větší svobodu mají ženy při výběru povolání, tím méně lze dosáhnout rovnosti výsledků. Je to prostě tím, že mezi ženami a muži je velký rozdíl. Feministky však logika nezajímá, jejich postoj je čistě ideologický. Chtějí rovnost příležitostí (což nikdo normální nezpochybňuje) a současně chtějí kvóty, neboli rovnost výsledků. Jejich ideologie postrádá logiku a když na to někdo poukáže a je to muž, ihned začnou opakovat svou mantru o patriarchální tyranii. Paradoxní je, že k největšímu posunu v oblasti emancipace žen nedošlo díky ideologickým hnutím, nýbrž díky vynálezu antikoncepce v 60. letech. Antikoncepci vynalezli dva vědci - muži.

+5
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

umfa | 27. 9. 2022 7:09

Člověk se liší od šimpanze jedním procentem genů, ale od ženy dvěma. Závěr je myslím jasný :-)

-5
Reagovat