Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Zaměstnejte ukrajinské rodiče. Zlepší se tak podmínky práce pro všechny

Bez prácePráceRodiče v nouziUkrajina
Petra Schwarz Koutská
| 1. 4. 2022 | 5 komentářů | 6 831
Zaměstnejte ukrajinské rodiče. Zlepší se tak podmínky práce pro všechny
Foto: Tomas Vynikal / Shutterstock

Statisíce příchozích Ukrajinců bude v následujících měsících muset Česko zařadit na pracovní trh, do školství i sociálního systému. Vzhledem k tomu, že mezi uprchlíky převládají matky s dětmi, bude nutné otevírat nové dětské skupiny, zjednodušit systém dávek a učinit v řádu dnů změny, na které se čekalo roky. Ve výsledku tak může nečekaná vlna migrace zlepšit situaci všem pracujícím rodičům.

Když pořadatelé konference Matky a otcové vítáni chystali letošní program, nemohli tušit, že v popředí událostí bude ruská invaze na Ukrajinu. Vstup ukrajinských uprchlíků na český trh práce se stal čerstvým a palčivým tématem. Migrační vlna, která nemá v Evropě obdoby od druhé světové války, může být příležitostí, jak prosadit potřebné reformy v oblasti inkluze, zdravotního pojištění nebo pracovního práva. Postavení rodičů v zaměstnání přitom velmi silně – a často pozitivně – ovlivnila už covidová pandemie. 

Je nutné integraci zvládnout a vyhnout se falešným dilematům, zda pomáhat uprchlíkům, nebo vlastním občanům.

„Přestaneme se bavit o pravidlech čištění koberců a předepsané šířce chodbiček v dětských skupinách, bude potřeba otevírat je rychle, abychom příchozí rodiče dostali na trh práce,“ řekl komentátor Aktuálně.cz David Klimeš. Podle propočtů může jen jazykové začleňování do vzdělávacího systému stát až 17 miliard korun. Podle Klimeše je nutné integraci zvládnout a vyhnout se falešným dilematům, zda pomáhat uprchlíkům, nebo vlastním občanům. Musíme se naučit chápat, že status uprchlíka dle mezinárodního práva má osoba nehledě na výši svého majetku. 

Sociolog Daniel Prokop z agentury PAQ Research upozornil, že způsob začlenění musí udržet důstojnost lidí, kteří před ruskou agresí utekli, a zároveň by měl být pro Česko dlouhodobě prospěšný. Pokud se nám podaří úspěšnou integrací zajistit, aby se lidé nepropadli do šedé zóny a nepřicházeli o kvalifikaci, budou do systému postupně odvádět vyšší daně a nezatíží sociální systém. 

Tandem byznys & stát

Role byznysu v integraci uprchlíků je nezastupitelná. Už teď mají velké firmy spuštěny své vlastní programy pomoci. Plzeňský Prazdroj vyplácí dál plnou mzdu těm, co odešli bránit svou zemi, a přispívá i na transfer rodin do bezpečí. Práci firma nabízí v ukrajinštině a poskytuje ubytování. „Potřebujeme změnit pohled na zahraniční pracovníky, uznávat jim kvalifikace. Dosud jsme zde měli uzavřený systém, který se sám vyčerpával zevnitř,“ řekla Pavlína Kalousová, ředitelka vztahů a komunikace firmy Plzeňský Prazdroj.

Čtěte také: Ukrajinci nejsou levná pracovní síla

práce pro ukrajinceFoto: Shutterstock

Ukrajinské ženy, které v Česku hledají bezpečí před invazí, tu nejsou ze své vůle a nejsou naší levnou pracovní silou. Pokud vstoupí na náš trh práce, mělo by to být s veškerými právy a povinnostmi, které upravují příslušné zákony. Jak můžeme ženám z Ukrajiny skutečně pomoci a nenapáchat nevhodnými pracovními nabídkami ještě větší škody?

Ukrajinským uprchlicím hrozí pád do šedé zóny

„Je třeba maximálně zjednodušit pracovněprávní procesy pro tyto lidi tak, aby u nás mohli důstojně pracovat. Je třeba minimalizovat vstupní bariéry na pracovní trh, posílit inkluzivní a integrační aktivity,“ uvedla v debatě Helena Steinerová ze společnosti GasNet. Už teď se to částečně daří: o dávky se dá žádat prostřednictvím aplikace a Ukrajinci nemusejí na Úřad práce fyzicky přijít. Jejich potenciál se dá nyní lépe mapovat, vstupní formulář díky zákonu „lex Ukrajina“ totiž nově obsahuje kolonku o kvalifikaci. Podle Jitky Hejdukové ze Svazu průmyslu a dopravy se chystá mapování, jaké typy pozic zaměstnavatelé hledají. Do kolonky u vstupu brzy přibude i dotaz na znalost jazyků a předchozí praxi. Vzniká taky společná strategie zaměstnavatelů, kterou diskutují se státem zástupci 25 firem. 

Kromě přímých finančních dávek, zrychleného legislativního procesu a digitalizace bude třeba nabízet Ukrajincům i jazykové vzdělávání. Neobejdeme se ani bez zjednodušeného procesu uznávání kvalifikací a nostrifikace. Doufejme, že nastalá krize urychlí pozitivní změny, zprůchodní spolupráci státu a firem a solidaritě české společnosti „nespadne řetěz“. Pokud udržíme morálku prvních týdnů, na kterou můžeme být pyšní, budeme z toho nakonec plošně profitovat všichni.

Jak udržet v práci rodiče

Nutnost změn na trhu práce začala být vnímaná jako akutní ještě před válkou na Ukrajině, a to v souvislosti s pandemií covidu. Svědčí o tom výzkum pro Světové ekonomické fórum: v roce 2022 si až dvě třetiny lidí na celém světě přejí, aby si po skončení pandemie, která výrazně uvolnila poměry v pracovní flexibilitě a práci z domova, mohli tyto výhody udržet. „Zkušenosti během dvou let s covidem zásadně změnily přístup k flexibilitě práce,“ uvedl Pavel Štern, ředitel programů Byznysu pro společnost.

Trest za mateřství, odměna za otcovství

Pavlína KalousováFoto:

Pavlína Kalousová z Plzeňského Prazdroje

Pracovní trh stále trpí rozdílnými platy žen a mužů, penalizací mateřství nebo podhodnocením pečujících profesí a feminizovaných oborů. Průměrná mzda žen dnes dosahuje 78 % mzdy mužů. 35 % žen hodnotí dopady mateřství na svůj pracovní život negativně. Otcové si naopak s rodičovstvím v práci polepší. Pavlína Kalousová, ředitelka vztahů a komunikace firmy Plzeňský Prazdroj, v diskuzním panelu upozornila, že bariéry na trhu práce souvisejí s nedostatečným uznáním hodnoty rodičů malých dětí a s pohledem společnosti na neplacenou péči. Náměstkyně z Ministerstva práce a sociálních věcí Martina Štěpánková upozornila na ještě složitější postavení péče o staré lidi –⁠ ta má společensky ještě méně uznání.

Na rodiče, zejména na ženy, dopadla pandemie se svými nároky na skloubení práce a péče nejtvrději. Výsledkem je větší ochota zaměstnavatelů poskytovat zkrácené úvazky a flexibilní pracovní dobu. Šárka Vránová, HR ředitelka firmy Accenture Czech Republic, uvedla, že firma nyní rodičům běžně poskytuje zkrácené pracovní úvazky i práci na dálku. Se začátkem pandemie přešlo více než 95 % jejich zaměstnanců ihned na práci z domova. 

Podle Petry Ondrušové z České spořitelny je nyní na rodičovské kolem 10 % zaměstnanců banky. Navíc po rodičovské přicházejí s novými manažerskými schopnostmi a je třeba jim umožnit návrat zpět na vysoké pozice, což se daří i díky programům postupné adaptace. Otcové se prý navíc přestávají za rodičovskou stydět. Problémy přetrvávají na pobočkách v regionech a na tzv. front-desk pozicích, kde zaměstnanci dosud museli být na pobočce přítomni. 

Ženy si často pod tlakem okolí zvolí model, který je daný kulturními vzorci a tlakem okolí.

Rodičovská dovolená obvykle znamená ztrátu kontaktu s původní prací. Nevyhnutelné to ale není. Zaměstnavatelé by měli sami kontakt podporovat a nabízet rodičům možnosti dalšího zapojení a vzdělávání. Dana Fajmonová, ředitelka HR Raiffeisenbank, mluvila o rekvalifikačních programech pro rodiče, IT vzdělávání nebo kontaktní facebookové skupině. „Až 60 % lidí na trhu práce je mladších 40 let a nevyužitý potenciál je pro společnost ztráta. Ženy si často pod tlakem okolí zvolí model, který je daný kulturními vzorci a tlakem okolí. Může se jevit jako finančně výhodný, to však neplatí dlouhodobě. Při delším odloučení od pracovního života dochází k celoživotní penalizaci, která se finančně promítne i v důchodovém věku,“ upozornila Pavlína Kalousová z Plzeňského Prazdroje. 

 


Konferenci Matky a otcové vítáni pořádá organizace Byznys pro společnost v rámci Charty Diverzity. Tradičně se věnuje rodičům v různých životních situacích, ať už jsou to rodiče „v sendviči“, duhoví rodiče, či samoživitelé. Letos byly hlavními partnery Česká spořitelna, Accenture Czech Republic, McDonald’s ČR a GasNet.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Šťastné a veselé v posteli!
  Lidi s feministickým pohledem na svět si prý užívají lepší sex než ostatní. Dokážou se totiž vykašlat na představy o tom, co je a není normální, a je pro ně zásadní vzájemný respekt. Heroine představuje první vydání věnované sexu. Buďte bez obav, že bychom chtěli někoho nebo něco soudit. Ať vás tenhle dárek příjemně naladí…
 • „Bylo to jako šlápnout na minu“
  Tak začíná článek Pavlíny, která krátce po 40. narozeninách dala průchod své touze po sexu, po cizích mužských tělech, po potěšení bez závazků. Potřebovala zjistit, kdo vlastně je. Text, u kterého se možná budete červenat, protože naráží na představy o tom, co se může a sluší.
 • Máte rádi áčko?
  Chtějí ženy anální sex, nebo se jen přizpůsobují mužské touze a představám z porna? Na to se v článku ptá Zuzana Kašparová, spoluautorka podcastu Vyhonit ďábla. Vyzpovídala několik žen, pro které je tato praktika důležitým zdrojem slasti, a připomíná, že penetrace není všechno.
 • Komu vadí svobodné ženy
  Na rozdíl od doby před pár lety už dnes v Česku jen málokdo veřejně hlásá, že když žena říká ne, myslí tím ve skutečnosti ano. Ten posun ovšem nenastal sám od sebe. Obrovskou zásluhu na něm má naše cover star, zakladatelka organizace Konsent a neúnavná čeřitelka stojatých sexistických vod Johanna Nejedlová.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 5 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Andrej | 1. 4. 2022 3:41

To je zase článek... od zaměstnávání ukrajinských rodičů po neexistující problém zvaný gender pay gap. Jistě, zaměstnejme ukrajinské rodiče. Jen tu máme jaksi problém - struktura volných pracovních míst je taková, že chybějí lidé se specifickou vysokou kvalifikací (a ajťáky a doktory z Ukrajinek přes noc neuděláte), a pak lidé na pozicích které obsazují vesměs muži (kovodělníci, svářeči, zedníci, řidiči MKD apod.). Pozice typické pro ženy jako učitelky v MŠ, růžové límečky, úřednice apod. obtížně seženou i Češky. Tato místa prostě nejsou. Možná je pár tisíc nekvalifikovaných pozic typu pokladní nebo uklízečka ale to je tak vše. I kdyby nám sem přišlo třeba deset tisíc Ukrajinek s doktorátem z chemie nebo biologie, místa v oboru tu prostě nejsou.
Jestli si někdo myslí že se řekne

+2
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

navri | 1. 4. 2022 16:41

Nedušovala se vláda, že max . po dvou měsících se vrátí domů? Mají devadesát procent UA netknuté ,tak proč nejdou jinam? Od začátku bylo jasné ,co s námi vláda udělá. Krásně řečeno ,, nedělejme rozdíly a mají nárok na vše, jako český občan

-2
Reagovat