E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Špagetová ramínka k prezidentovi: Má dress code smysl, nebo jde o nástroj kontroly žen?

16. srpen 2023
283 159

Nová ústavní soudkyně Veronika Křesťanová si na svoje jmenování vzala na Hrad slavnostní šaty. A ukázala ramena. A klíční kosti. Jak šokující, že? Slouží etiketa a dress code opravdu všem, nebo jde často spíš jen o způsob, jak vyvolat v ženách hanbu nad vlastním tělem?

Šaty se špagetovými ramínky ústavní soudkyně Veroniky Křesťanové vyvolaly kontroverze. Je ale debata vůbec na místě?Foto: Zuzana Bönisch / KPR

Černé šaty neměly ani příliš hluboký výstřih nebo rozparek. Nebyly ani příliš krátké, naopak sahaly téměř ke kotníkům, a odhalovaly tak černé balerínky. Mohly se provinit jen tím, že měly špagetová ramínka, ostatně jde, podobně jako u balerínek, o jeden z aktuálních trendů. Šaty Křesťanová doplnila decentním řetízkem. A vůbec – celý model působil úhledně, zároveň ne příliš pompézně, ale úměrně situaci.

Za mě akurátní model, nad kterým by mě vůbec nenapadlo nějak přemýšlet, natož v intencích nevhodnosti. Dokonce bych řekla, že šlo o outfit minimalistický, až skromný, bez výrazného make-upu nebo přehnaně „plesového“ účesu (o který si situace rozhodně ani neříkala).

I přes to, a chce se mi to téměř křičet, to pro některé ta „žena opět nezvládla“. Debata zavládla i interně v Heroine – dělat feministické médium totiž automaticky neznamená, že se v redakci shodnete, a rozbuška k přemýšlení nad tím, jak hluboko jako v koze v nás je zavrtaný patriarchát a jeho standardy, můžou být opravdu někdy šaty. Jako někdo, kdo vystudoval teorii odívání, se tomu ostatně vůbec nedivím!

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!