E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Nová centra budou pomáhat ženám, které zažily porodnické násilí

Rutinní nástřihy, psychický nátlak, nerespektování soukromí, urážky, provádění zákroků bez informovaného souhlasu a vysvětlení. Zadržování ve zdravotnickém zařízení, zabraňování časného kontaktu matky a dítěte. Tyto praktiky se dají shrnout pod pojmem porodnické násilí. Pojem u nás ještě není příliš zažitý, ale jednání, které jde takhle definovat, je bohužel zažité až příliš dobře. Pro jeho oběti se otevírá pod záštitou Ligy lidských práv nové centrum.

Množství žen, které odcházejí z porodnic traumatizované nedostatkem empatie a absencí možnosti spolurozhodovat o průběhu porodu, je vysoké. Dokládá to například výzkum Ley Takács z Filosofické fakulty Univerzity Karlovy, poukazující právě na nedostatky vnímané v psychosociální dimenzi českého porodnictví. Nedostatky, které se v převleku za nejlepší praxi s neochvějnou automatikou předávají dál bez ohledu na to, kudy se porodnictví ubírá v zemích, jako je Německo či Dánsko, k nimž máme jinak tendenci vzhlížet.

Z těhotenství a porodu jsme učinili jakousi chorobu, kterou léčíme. Podle WHO by ovšem 80 % porodů mělo probíhat bez vnějšího zásahu, stačí rada, odborný dohled a podpora. My jsme si to převrátili a naopak 80 % porodů probíhá s vnějšími zásahy, medikací a pod nátlakem,” upozornila na tiskové konferenci k otevření Centra pro oběti porodnického násilí porodní asistentka Ivana Königsmarková.

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!