🖤Nová Heroine 🖤 Dickpicy, nevěra, dobrovolná bezdětnost i vědomé cestování 👉🏻 Koupit

Okradená babička a vnuk násilník. Expertka vysvětluje, jak fungují restorativní setkání mezi oběťmi a pachateli

Málokteré lidské vztahy jsou tak složité a zatížené tolika bolestmi z minulosti jako vztahy v rodinách, a obzvlášť mezi rodiči a dětmi. Jejich dynamika se během života mění. Jak byli potomci zranitelní jako děti, tak jsou pak dospělí křehcí jakožto senioři. Péče o staré příbuzné se pak může zvrtnout a skončit týráním nebo okrádáním. V Kanadě v takových momentech pomáhají restorativní kruhy, na které je odbornicí Arlene Groh.

Senioři se často potýkají s citovým vydíráním, psychickým, fyzickým nebo spirituálním násilím. Velmi časté je také ekonomické zneužívání. Patří sem ale také zanedbání péče.Foto: Shutterstock

Případy, kdy v rodině senioři a seniorky od svých nejbližších zažívají různé ústrky a násilí, nejsou bohužel výjimečné. Jako zdravotní sestra pracující přímo v rodinách jich Arlene Groh z Kanady viděla nespočet. Některé se jí samotné velmi dotýkaly. Například když zjistila, že muž, kterého osobně znala, svojí matce z účtu postupně vybral padesát tisíc kanadských dolarů, tedy zhruba asi 750 tisíc korun. Arlene by to od něj nikdy nečekala, a jeho skutek ji hluboce pobouřil. „Tehdy jsem jí řekla, že je to krádež, a musíme proto zavolat policii. A ji ta představa naprosto vyděsila. Na svého syna policii za žádnou cenu zavolat nechtěla.“

Arlene si dlouhodobě lámala hlavu s podobnými příběhy. Věděla, že pro seniory je těžké týrání přiznat na veřejnosti. „Můžeme mít například manželský pár, kde on nějakou formou zneužívá svou manželku, zároveň je ale také tím, kdo o ni pečuje. Manželka má strach, že pokud to bude řešit, nebude o ni mít kdo pečovat. Zároveň lidé nechtějí prát špinavé prádlo na veřejnosti. Chápou to jako vnitřní rodinnou záležitost,“ popisuje. Už v 90. letech jí její známí vyprávěli o tom, jak se zavádějí restorativní kruhy na středních školách. Od roku 1998 začala Arlene používat restorativní kruhy pro řešení různých druhů násilí páchaného na seniorech.

Foto: Lukáš Houdek

„Museli jsme přijít na způsob, jak přivést do jedné místnosti různé lidi, abychom mluvili o tom, proč ke zneužití došlo, co je třeba udělat pro nápravu škody a jakým způsobem můžeme zamezit tomu, aby se to opakovalo. Já jako zdravotní sestra jsem se mohla postarat o zdraví klienta a policie mohla prošetřit okolnosti případu a zároveň dohlížet na mé bezpečí. Vznikl tak mezirezortní tým specializující se na zneužívání seniorů a ten funguje dodnes,“ popisuje začátky svého působení. Už téměř třicet let se tedy tým kolem Arlene Groh snaží měnit a posouvat toxické vztahy v rodinách pomocí restorativních kruhů.

Aby mohla být setkání skutečně úspěšná, je potřeba naplnit několik podmínek. Jednou z nich je velmi důkladná příprava a předchozí rozhovory se všemi zúčastněnými, kde mohou zaznít předem názory a postoje obou stran, protože jejich perspektivy se mohou dramaticky lišit. Až potom dojde k samotnému setkání, a někdy je jich potřeba i víc. I zde platí pravidla a podmínky. „Když opakovaně ve směru kruhu jednotliví lidé mluví, jdou postupně hlouběji a hlouběji. Dostanou se tak ke kořenům problému a hledají společně řešení. Musí být vytyčena cesta vpřed a tou se vydat,“ popisuje Arlene Groh v rozhovoru Lukáše Houdka na webu Heroine.cz, kde mimo jiné i popisuje detailně, jak takový zdařilý restorativní kruh vypadá, i jak a proč se naopak může stát, že setkání nenaplní představy a potřeby zúčastněných. „Nejde o kouzla. A také někdy k úplnému rozhřešení nedojde. Společně ale učiníme alespoň nějaké kroky vpřed,“ uzavírá Arlene Groh.

Kdy restorativní kruhy fungují nejlépe? Jaká jsou přesná pravidla a co se stane, když kruh nefunguje? Více na Heroine.cz.

Popup se zavře za 8s