E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Mužská antikoncepce, Feriho kauza i ČT jako strážkyně patriarchátu. Vybíráme pět událostí týdne

Začal soudní proces s Dominikem Ferim obviněným ze dvou znásilnění a jednoho pokusu o něj. Proč se na téma sexuálního násilí vyjadřují v České televizi zástupci ultrakonzervativních pozic? A jaké jsou závěry konference Společně proti nenávisti, která se věnovala předsudečnému násilí u nás? Pojďme se už konečně veřejně postavit na stranu obětí jakéhokoliv násilí. Web Heroine.cz zavádí novou kategorii Strážci patriarchátu a přináší každotýdenní výběr událostí, které by vás neměly minout.

Jaké události v tomto týdnu rezonovaly v redakci Heroine? Vybíráme pro vás pět z nich.Foto: Shutterstock

Handicapovaní a LGBTQ+ lidé u nás nežijí bezpečně

Předsudečné násilí vůči LGBTQ+ lidem je v Česku problém.
Foto: Shutterstock

Ve čtvrtek se v Praze uskutečnila konference Společně proti nenávisti: Zaostřeno na oběti předsudečného násilí v Česku. Redakce Heroine byla u toho a její průběh jsme tweetovali živě

Konferenci uspořádaly organizace In IUSTITIA, Prague PrideNÚDZ ve spolupráci s Ministerstvem vnitra pod záštitou zmocněnkyně vlády pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové a prvního místopředsedy vlády a ministra vnitra Víta Rakušana. V úvodním panelu zasedli vedle Rakušana policejní prezident Martin Vondrášek, nejvyšší státní zástupce Igor Stříž, náměstek ministra spravedlnosti Antonín Stanislav a vedoucí zastoupení Evropské unie v České republice Monika Landmanová. Všichni označili předsudečné násilí za závažný problém, který jejich instituce bere vážně, a jmenovali kroky, jež podnikají k jeho řešení.

Jenže (politické) proklamace jsou věc jedna a realita věc druhá. Jak ukázaly následně prezentované studie Být LGBTQ+ v Česku 2022Zkušenosti lidí se zdravotním postižením s násilím a předsudečným násilím, LGBTQ+ lidé a lidé s handicapem u nás prostě nežijí v bezpečí. Právě oni jsou častými oběťmi předsudečného násilí. Většinu útoků na sebe nikdy nenahlásí, protože se obávají sekundární viktimizace. Medializované zkušenosti jim bohužel často dávají za pravdu. V Heroine.cz jsme psali o předsudečném násilí opakovaně, komentovali jsme například útok na právníka a lidskoprávního aktivistu Kryštofa Stupku, jehož případ s ním řeší advokátka Klára Kalibová z In IUSTITIA.

Chci si přečíst o tématu

Mužská antikoncepce funguje na sto procent, prokázal výzkum

Časopis NewScientist přinesl v úterý zprávu o přelomových výsledcích výzkumu samčího antikoncepčního přípravku, který u samců myší znehybnil na dvě hodiny spermie, aby zabránil otěhotnění, a přitom neměl žádné nežádoucí vedlejší účinky. Plodnost se myším samcům naplno vrátila o 24 hodin později. Žádný z předchozích výzkumů nebyl tak úspěšný. Lék, který dočasně paralyzuje spermie, by se mohl stát první fungující mužskou antikoncepční pilulkou na světě. „Jde o revoluci v oblasti mužské antikoncepce, většina ostatních potenciálních mužských antikoncepčních prostředků v klinickém vývoji je účinná až po osmi až dvanácti týdnech,“ říká Jochen Buck z Cornellovy univerzity v New Yorku. 

Tým vědců z Cornellovy univerzity plánuje lék zdokonalit tak, aby působil déle, a teprve poté ho testovat na lidech. Pokud vše půjde dobře, doufají, že do roku 2025 zahájí klinické testy. „Potřebujeme více možností [antikoncepce] a muži potřebují možnost, aby břemeno antikoncepce už nebylo na ženách,“ říká členka výzkumného týmu Melanie Balbach. 

Mužské antikoncepci se na webu Heroine.cz věnujeme pravidelně. Psali jsme například o vasektomii, která je levná i spolehlivá, ale provází ji ve společnosti stále řada pověr – mnoho lidí si ji například plete s kastrací.

Chci si přečíst o tématu

Kauza Feri: Tisíckrát vyvrácené mýty a fraška pro média

Dominik Feri u soudu 14. února 2023.
Foto: Gabriela Knížková

U Obvodního soudu pro Prahu 3 začal v úterý proces s bývalým poslancem Dominikem Ferim. Za dvě dokonaná znásilnění a jeden pokus o něj mu hrozí až deset let vězení. Shrnutí dosavadního vývoje Feriho kauzy jsme vám na webu Heroine.cz přinesli v úterý ráno. Už od prvních chvil procesu je jasné, že si Feri dobře uvědomuje, o co právě hraje: jedna věc je proces samotný, druhá je jeho vlastní mediální obraz, neméně důležitá složka celé kauzy. Tomu nahrál fakt, že úterní dopolední přelíčení bylo veřejné. Feri se neštítil jakéhokoliv způsobu obhajoby, včetně prozrazení jmen svědkyň a poukazování na případy, které policie nakonec pro nedostatek důkazů (záležitost především procesní, nikoliv morální) k soudu neposlala. 

Úterní soudní přelíčení jsme v Heroine živě sledovali a komentovali na Twitteru a ve středu ráno jsme přinesli souhrnnou reportáž ze soudní síně. Čtvrteční soud již byl neveřejný. Aktuální soudní spor měl potenciál být ve společnosti, kde se sexualizované násilí dlouhodobě bagatelizuje, chvílí katarze. Ve světle průběhu prvního dne přelíčení se však tato naděje vytrácí. Slabá ochrana obětí, tisíckrát vyvracené mýty o sexuálním násilí ve Feriho úvodní řeči a sebevědomí, s nímž obžalovaný dělá z trestního řízení frašku pro média, ale v plné míře odhalují tristní vztah české společnosti k problematice sexuálního násilí.

Tématu sexualizovaného násilí se v Heroine věnujeme dlouhodobě. Připomeňme například rozhovor s policejní psycholožkou Ludmilou Čírtkovou, v němž jmenuje deset mýtů o znásilnění, či článek Ireny Buršové, proč soudci při rozhodování o výši trestu ignorují fakt, že oběť znásilnění je často natolik paralyzovaná, že se nebrání.

Chci si přečíst o tématu

Školám budou chybět asistenti pedagoga, domnívají se odborníci

Nový systém financování asistentů pedagoga, který navrhuje ministerstvo školství, zásadně ovlivní malotřídky, menší školy a školy s vyšším počtem dětí se speciálními vzdělávacími potřebami. Na negativní dopady navrhovaných změn upozornily ve středu ve společném stanovisku platformy sdružující neziskové organizace působící ve vzdělávání Society for All (SOFA, dříve ČOSIV) a Stálá konference asociací ve vzdělávání (SKAV) s podporou dalších desítek organizací zastupujících děti, rodiče, školy a učitele.

Smyslem novely je nevázat pozici asistenta pedagoga na konkrétního žáka, ale přiřadit ho škole. Pro stanovení rozsahu asistentských úvazků se používá výpočet, který vychází z počtu tříd a dětí se speciálními vzdělávacími potřebami. Ten ale nezohledňuje různorodé potřeby jednotlivých žáků ani neodráží reálný počet hodin práce asistenta. Právě to je podle odborníků z praxe problém. Vypočtené rozsahy úvazků totiž v řadě případů nebudou stačit.

„Novela se negativně dotkne zejména škol, kde se vzdělává více žáků se zvýšenou potřebou individuální podpory, škol s vyšším počtem žáků socioekonomicky znevýhodněných a malotřídních škol,“ uvádí se ve společném stanovisku. 

„Výsledkem navrhovaných změn bude, že některé děti se speciálními potřebami při plnění povinné školní docházky asistenta mít nebudou, ačkoliv jeho podporu potřebují. To může vést ke dvěma situacím – buď je školy budou třeba i opakovaně odmítat a směrovat do speciálních škol, jejichž kapacity jsou však také plné, nebo bude jejich vzdělávání tak náročné, že negativně ovlivní celý třídní kolektiv, pedagogy i děti samotné,“ upozorňuje speciální pedagožka a předsedkyně SOFA Lenka Felcmanová.

Chci si přečíst o tématu

Strážci patriarchátu

Česká televize strážkyní patriarchátu a „vyvážených“ debat

Foto: Shutterstock" />
Kdo dnes stráží patriarchát?
Foto: Shutterstock

V tomto týdnu zavádíme pravidelnou kategorii Strážci patriarchátu, kde chceme vyzdvihnout organizace či osobnosti, které svým jednáním a smýšlením udržují status quo a brání v tom, abychom se v debatách o lidských právech, sexualizovaném násilí a feminismu posunuli někam dál.

První Strážkyní patriarchátu se podle Heroine stává Česká televize. Ta v úterý, tedy v den, kdy začal soud s Dominikem Ferim, obžalovaným ze dvou znásilnění a jednoho pokusu o něj, pozvala do pořadu Události, komentáře do debaty o sexuálním násilí a jeho trestání také Janu Jochovou Trlicovou z Aliance pro rodinu. Spolu s ní debatovali Veronika Ježková z organizace proFem pomáhající obětem sexuálního a domácího násilí a ministr školství a někdejší děkan plzeňské právnické fakulty Vladimír Balaš.

Aktuálně se diskutuje o změně legislativy, která by nově definovala znásilnění jako sex bez souhlasu druhé strany. Podle Ježkové je nyní znásilnění definováno podstatně přísněji. Trestný čin se stává, když je sex vynucen násilím nebo pohrůžkou násilí. „My netrestáme sex bez souhlasu. My trestáme násilí, respektive pohrůžku násilím, pohrůžku jinou těžkou újmou. Nezaměřujeme se na to, že někdo s pohlavním stykem nesouhlasí. To je potřeba změnit,“ shrnula Ježková. Ministr Balaš prý principiálně proti redefinici znásilnění není. Pozastavila se nad ní však Jana Jochová Trlicová, která v debatě prohlásila: „Řešíme něco, co se týká intimity dvou lidí. Kdo bude posuzovat, jestli ke znásilnění došlo, kdo bude posuzovat souhlas?“ Vymezila se také proti Istanbulské úmluvě, jež se zabývá sexuálním i domácím násilím a kterou ratifikovala většina evropských zemí. Ne však Česko. „Násilí je tam podmíněno genderově a výklad pojmu gender je velmi sporný. Nevíme, co to přesně definuje, náš právní řád to nezná,“ uvedla Jochová Trlicová.

Ve snaze o „vyváženost“ a „veřejnoprávnost“ pojednává v České televizi o tak závažném tématu osobnost, která téma sexualizovaného násilí programově bagatelizuje, a nerespektuje tak základní lidská práva. Apelujme právě na veřejnoprávnost České televize, aby nedávala prostor lidem s extrémními názory.

Chci si přečíst o tématu

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s