Sdílíte na Facebooku fotky svých dětí? Nejspíš zaděláváte na jejich stud a kyberšikanu

Mimina na instáči
Michaela Sladká
| 1. 7. 2020 | 7 424
Sdílíte na Facebooku fotky svých dětí? Nejspíš zaděláváte na jejich stud a kyberšikanu
Shutterstock

Všichni víme, že děti jsou v online prostoru velmi zranitelné. Zdánlivě nevinná a roztomilá fotka syna nebo dcery z výletu může roztočit spirálu kybernenávisti a šikany jejich vrstevníků. A nejhorší je, že děti takhle ohrožujeme a stavíme do pozice obětí nenávistných komentářů my, jejich rodiče. Chcete je chránit? Zapomeňte na lajky.

V rámci mezinárodního výzkumu EU Kids Online 2020 vědci vyzpovídali víc než 25 tisíc dětí ve věku 9 až 17 let z celé Evropy. Mimo jiné se ukázalo, že české děti se nejvíc ze všech na sítích setkávají s kybernenávistí. K zamyšlení jsou ale i data o českém sharentigu, tedy sdílení a rodičovství. Vědcům z Masarykovy univerzity, která je za českou část studie zodpovědná, totiž vyšlo, že nejméně čtvrtina dětí ve věku 12 – 16 let se setkává s tím, že rodiče o nich na sítích sdílejí nějaký obsah, aniž by se jich předtím zeptali, ať už jde o fotky ze společné dovolené nebo jiné veselé historky. A odborníci na sociální sítě i dětští psychologové se shodují na tom, že skutečný počet dětí zasažených sharentingem bude mnohem vyšší. Už jen proto, že výzkum nevzal v úvahu všechna roztomilá nemluvňata a batolata, předškoláky nebo prvňáčky, pro které není na začátku září na sítích k hnutí.

Rodiče vnímají dítě jako součást svého životního příběhu a vlastně skrze něj svůj život prezentují svému okolí.

Ve shrnutí výzkumu najdeme lakonickou větu „rodiče nejsou dětem vždycky oporou“ doplněnou o informaci, že ve většině z devatenácti zkoumaných zemí si víc než třetina dětí stěžuje, že rodiče publikují jejich fotky nebo jiná data bez jejich vědomí a svolení. Z tohoto obsahu se pak vyvíjí kyberšikana, se kterou má v Česku také kvůli rodičovským přehmatům zkušenost 6 % dotázaných dětí. 

Všude se o tom mluví

Mediálního analytika Filipa Rožánka překvapuje, že zkušenost s nežádoucím sharentingem v průzkumu uvedlo jen 24 % českých dětí. „Reálně to nejspíš bude mnohem vyšší číslo, protože v minulosti byly rodinné fotky spíše výsadou internetových fotoalb a sdílecích služeb, zatímco dnes jsou rozšířené napříč sociálními sítěmi,“ říká Rožánek. Obsah, jehož předmětem jsou děti, už podle něj dnes regulují i samy nadnárodní platformy. „Například videoserver YouTube musel přistoupit k regulaci videí s dětmi kvůli nevhodným komentářům a databankám, které si sdílely pedofilní komunity na svých uzavřených diskusních fórech,“ dodává.

Čí jsou vaše fotky?

Když nahrajete na sociální síť svoji fotku, neztrácíte k ní autorská práva. Například Facebooku tím ale dáváte licenci k šíření. Fotku můžete zase smazat, v systémech platformy se ale může nacházet další až tři měsíce. „Skeptici upozorňují, že pravděpodobně budou v systémech různé informace a fotografie i déle, aby Facebook mohl čím dál lépe cílit reklamu kombinováním informací,“ říká Filip Rožánek a dodává: „Facebook také používá rozpoznávání obličejů a jejich přiřazování ke konkrétním jménům. Kolik uživatelů si asi toto nastavení vypnulo, nebo vůbec ví, že existuje?“

Z pedofilů nebo skrytých agresorů má strach i matka čtyřletého Kyliána Alena. „Fotky syna na sociální sítě vůbec nedávám, nepřijde mi to vhodné,“ říká. „Necítím se oprávněná rozhodovat za něj, co by chtěl nebo nechtěl zveřejnit. Taky to může být nebezpečné. Co se jednou vloží na sítě, žije vlastním životem. Nerada bych, aby si ho vystopoval nějaký úchyl, aby ho vypátral někdo, kdo by nám třeba chtěl ublížit, vydírat nás. Není důvod to pokoušet. Všude se o tom mluví a píše, přijde mi logické to nedělat,“ krčí rameny Alena.

Přesto se na Facebooku, Instagramu nebo Youtube není možné vyhnout obrázkům dětí vašich známých a známých známých. Podle psychologů se totiž svými rozesmátými dětmi rádi definujeme. „Rodiče vnímají dítě jako součást svého životního příběhu a vlastně skrze něj svůj život prezentují svému okolí. Velká část těchto rodičů si těžko uvědomuje, kde končí hranice jejich vlastního příběhu a kde se prolíná s příběhem dítěte,“ říká dětský psycholog a psychoterapeut Ondřej Mikauš. Dodává taky, že rodiče se v průběhu nevyhnutelné separace, která v pubertě nastává, za svými dětmi trochu opožďují, což často ústí do nepochopení.

„V tomto procesu může být každé takové jednání, kdy se rodiče, i když nevědomky, chovají, jako by dítě stále bylo jen jejich součástí, pro dítě velmi nepříjemné. Obzvláště v takových případech, kdy se odehrává na sociálních sítích. Mají na ně přístup vrstevníci dětí a životní okamžiky jsou tam zachycené i do budoucna,“ dodává Mikauš.

Soukromí se slevou

Češi se v intenzitě sharentingu pohybují nad celoevropským průměrem. Naprosto minimální zkušenost s ním mají děti v Litvě a na Slovensku, největšími „sdíleči“ pak jsou rodiče v Norsku – norské děti uvedly, že se nedobrovolně staly hrdiny rodičovských postů a komentářů v 36 % případů. Zajímavé ale je, že s následnou kyberšikanou se setkalo 6 % mladých Norů, což je úplně stejně jako v Česku, které mělo míru sharentingu bez souhlasu a vědomí dětí o 12 % nižší. 

Národně se taky můžou lišit i důvody, proč děti sdílíme. „Češi podle různých dlouhodobých marketingových poznatků rádi vymění kousek soukromí za slevu, výhodu nebo peněžní odměnu. Koneckonců asi všichni známe hromadné žádosti na sociálních sítích, aby někdo hlasoval pro konkrétní dítě v nějaké soutěži a podobně,“ popisuje Rožánek.

Bezmocný gigant

Problémy s dětským obsahem sociálních sítí v čase sílí a táhnou se celé roky. „Při tak obrovském objemu dat a počtu uživatelů je i pro internetové giganty problematické efektivně zasáhnout,“ říká mediální analytik Filip Rožánek a namátkou jmenuje britskou kauzu z letošního března, kdy studie ministerstva spravedlnosti odhalila stovky případů sexuálního obtěžování dětí na Facebooku, kterého si administrátoři vůbec nevšimli. Už v roce 2016 přitom zpravodajství CNN upozorňovalo, že na Facebooku působí uzavřené pedofilní skupiny, které si sdílí dětskou pornografii.

 Poukazuje na skupiny, kde se sdružují matky nebo těhotné ženy, které často generují problematický obsah naprosto bezděčně – fotí a následně mezi sebou sdílejí děti v ponižujících situacích nebo třeba pozvracené, protože touto cestou chtějí získat například zdravotní radu. „V posledních letech se pak přidávají rodiče, kteří na svých dětech chtějí vydělat pomocí influencer marketingu, takže už od narození dokumentují každý jejich krok na Instagramu nebo Facebooku, spojují je s produkty a prakticky nonstop přenášejí jejich život a pohyb,“ vyjmenovává mediální analytik. 

„U dětí nejde ani tak o osobní informace, jak je chápeme v běžném smyslu slova, ale o informace, které rozbíjejí jeho křehký a pracně budovaný obraz vlastního sebepojetí a autonomie,“ doplňuje psychoterapeut Mikauš. „Dítě nebo dospívající se pracně snaží vytvářet určitý obrázek o tom, jak vypadá jeho samostatné já. Tuto pomalu se vynořující samostatnost si potvrzuje a koriguje na základě reakcí svého okolí, vrstevníků a kamarádů,“ říká.

Podle Mikauše jsou rodiči sdílené fotky srovnatelné s tím, jak naši generaci rodiče před kamarády zahanbovali bezděčným otíráním nosu nebo upravováním oblečení. „To, že se tyto situace daly poměrně dobře zvládnout, bylo mimo jiné i proto, že trvaly krátce a pořád jsme se mohli utěšovat tím, že si toho třeba nikdo jiný nevšiml. Ale veřejně sdílený obsah je něco, co trvá a bude trvat. Dostanou se k němu nejen současní kamarádi, ale i ti, které dítě potká v budoucnu,“ varuje dětský psycholog.

Možná je to pryč, možná ne

Zhruba polovina dětí, které se nedobrovolně staly hrdiny sociálních sítí, své rodiče požádá, aby obsah odstranili. To podle mediálního analytika Filipa Rožánka nemusí být tak jednoduché. „Cokoli, co dáte na Instagram nebo Facebook veřejně, může být i bez vašeho vědomí někým zkopírováno nebo někam uloženo. A pokud odstraníte fotografii u sebe, neznamená to, že zmizí i její kopie, kterou někdo vytvořil. Mimochodem, každá fotografie taky prochází automatickým rozpoznáváním, při němž se Facebook snaží automaticky popsat, co na snímku je,“ vysvětluje.

Klíčem k tomu, co sdílet a co naopak ne, může být podle Mikauše naše vlastní empatie. „Jednoduše to, jestli bychom sami nepociťovali stud, pokud by obdobný obsah někdo jiný zveřejnil o nás. Dalším vodítkem by pak molo být i už zmíněné uvažování o tom, čí příběh vlastně chci zveřejnovat. I když moje děti samozřejmě do mého života nerozlučně patří, je zde namístě respektovat i jejich budoucí právo na to, co o nich ve veřejném prostoru bude kolovat,“ uzavírá Mikauš.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • LUCIE HRDÁ Tváří titulní strany je advokátka Lucie Hrdá. „Oběti připodobňují znásilnění k vraždě duše a mnoho z nich tvrdí, že by byly raději mrtvé, než aby žily s touto zkušeností dál. Pokud se na tyto zločiny stále pohlíží jako na ublížení na zdraví, je to podle mě naprosté nepochopení,“ říká v našem rozhovoru. Organizace Bez trestu, kterou spoluzakládala, zveřejňuje skutečné rozsudky, aby upozornila na to, za jaké činy odcházejí pachatelé od soudů jen s podmínečnými tresty. „O násilí nesmíme mlčet,“ říká Lucie a sama se neúnavně angažuje.
    Lucii Hrdou fotila naše spolupracovnice v Londýně Eliška Sky.
  • STOP NÁSILÍ NA ŽENÁCH! Nějakou formu domácího násilí zažilo 20–40 % žen. V době první covidové vlny narostlo domácí násilí až o 50 %. Každá třetí žena se stala terčem sexuálního obtěžování. Zkušenost se znásilněním má asi 5–10 % českých žen, přičemž naprostá většina z nich se nikdy neobrátí na policii. Co ještě potřebujeme slyšet, abychom jako společnost přestali zavírat oči před domácím a sexualizovaným násilím?
  • MŮJ ŽIVOT S MOHAMEDEM „Mohamed zná holky, jako jsem já (35+ single ženy s kariérou), jen z filmů. Já znám kluky jako Mohamed jen ze zpráv. Oba kolem těch stereotypů první týdny potichu našlapujeme. Nevíme, co čekat. On uzavírá svůj den modlitbou, já sklenkou vína.“ Michelle Losekoot svěřila Heroine svůj příběh o tom, jak nabídla hostitelskou péči jednomu z dětí, které na českém území skončily jako uprchlíci bez rodičů. Co při tom Michelle zjistila o sobě? A co o naší společnosti?
  • FAST FEMINIST FASHION Nakupují české feministky v řetězcích? Je udržitelná móda jen pro privilegované? A koho posiluje podceněné oblečení? Módní publicistka Veronika Ruppert se zamýšlí nad přesahy mezi feminismem a módou ohleduplnou k planetě i lidem. V příloze Sustainable přinášíme také rozhovor s klimatoložkou Táňou Míkovou a tipy na udržitelnější cestování z pera architekta Petera Bednára.

…a mnohem víc! Kupte si číslo do schránky (poštovné platíme my), předplaťte si nás.

Diskuze k článku

V diskuzi nejsou žádné komentáře

Vstoupit do diskuze