konference Svět podle Heroine - přijďte se inspirovat, tříbit si názory a taky se bavit

Porod podle moderní vědy je ten s nejmenším počtem zásahů, říká oceněná porodní asistentka

To, jak se rodíme, je důležité i pro další generace, říká. Anna Škvorová je přírodovědkyně a také porodní asistentka, která pomohla prosadit právo veřejnosti na informace o tom, jak se rodí v jednotlivých porodnicích. A také je Moje Heroine 2023. V podcastu Hlas Heroine radí, jak si vybrat správnou porodnici.

Michaela Kramárová, Anna Škvorová a Ilona Kleníková s novým číslem HeroineFoto: Heroine

Zveřejňování informací o zákrocích prováděných v jednotlivých porodnicích je ve veřejném zájmu, prohlásil Ústavní soud letos na jaře a uznal, že informovanost a transparentnost může přispět ke zlepšení zdravotnictví jako celku. „Covid ukázal, že otevřená data ve zdravotnictví jsou důležitá pro všechny, nejen pro ženy, které se chystají k porodu,“ připomíná Anna Škvorová v podcastu Hlas Heroine. O zpřístupnění dat bojovala spolu s kolegyní přírodovědkyní Jarmilou Hnilicovou.

Poslechněte si Annu Škvorovou v podcastu Hlas Heroine

„Na úplném začátku, když Jarmila získala anonymizovaná data a porovnala je, zjistila, že mezi porodnicemi jsou obrovské rozdíly. Tehdy v roce 2013 byla porodnice, která měla devadesát procent nástřihů u prvorodiček, a zároveň porodnice, kde to bylo do deseti procent. Obě to byly porodnice malé, se srovnatelným počtem porodů. Když to ukázala na Ústavu zdravotnických informací a statistiky, tak se velmi divili. Je možné, že se na ta data do té doby nikdo nepodíval,“ vypráví. Podle Světové zdravotnické organizace by přitom v normě mělo být celkové procento nástřihů hráze do patnácti procent. „Ale je možné mít i nižší míru nástřihů,“ upozorňuje Anna, která pracuje jako komunitní porodní asistentka a provází ženy celou porodní zkušeností.

Hlasujte pro nejinspirativnější Moji Heroine

Ženy, které se nebojí měnit svět. Připomeňte si všechny držitelky ocenění Moje Heroine

Moje Heroine

„Porod, jak ho popisuje francouzský porodník Michel Odent, je mimovolný proces, takže není možné ho aktivně vést, řídit, ale spíš jen chránit ten prostor pro to, aby mohl proběhnout,“ popisuje Anna Škvorová. Tak ovšem ve většině případů porod v českých porodnicích nevypadá. „Určitě dochází ke zlepšení oproti porodům, jak byly vedeny v  generaci našich maminek a babiček, ale pořád je tam množství regulací a  omezení, předpisů, kterými se musí zdravotnictví řídit. A často zapomínáme na to, že hlavní aktivní osoba je ta žena a to dítě. A že žena má právo vybírat si, jakou péči přijme,“ říká.

Anna provází k porodu jako porodní asistentka, ale zároveň je vystudovaná bioložka a je jí vlastní vědecký přístup a vyznává medicínu založenou na datech a vědeckých důkazech. V podcastu vysvětluje, že právě nejnovější vědecké poznatky nás přivádějí „zpátky“ k  respektujícímu porodu. Nejde tedy o žádný ezo aktivistmus, ale o moderní vědecký přístup. „Právě díky moderní vědě a tvrdým datům můžeme odstraňovat kulturní nánosy a rituály. Věda potvrzuje, že dítě patří k  matce, že potřebuje bonding, že je významné dotepání pupečníku… A  ukazuje se, že ten nejvíc vědecký porod, ten nejmodernější je ten s  nejmenším množstvím zásahů,“ vysvětluje.

Co v podcastu dále uslyšíte?

  • Jak se pozná „dobrý“ porod
  • Podle čeho si vybrat správnou porodnici
  • Jak se nejlépe připravit na porod
  • Proč je důležité, aby každá žena měla svou porodní asistentku
  • Co může znamenat nedostatek oxytocinu pro celou společnost

Poslechněte si celý rozhovor s Mojí Heroine Annou Škvorovou v podcastu Hlas Heroine. Najdete ho na Spotify a na dalších oblíbených platformách.

Ve druhé části podcastu představujeme s šéfredaktorkou Michealou Kramárovou články z nového čísla časopisu Heroine. Poslechněte si, jak vznikal rozhovor se slavným americkým psychiatrem Brucem Perrym, co zjistila Apolena Rychlíková o menopauze a co se píše v neobyčejné osobní reportáži z psychiatrické léčebny.

Partnerem podcastu je Nadační fond Propolis 33.

Popup se zavře za 8s