E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Ženy, které se nebojí měnit svět. Připomeňte si všechny držitelky ocenění Moje Heroine

05. říjen 2023
14 436

Dávají ostatním sílu, poskytují podporu v nouzi, rvou se za slabší, bojují za napravení bezpráví. Nezlomily je ani těžké životní zkoušky, některé z nich čerpají sílu a zkušenosti. I proto jsme je vybraly do projektu Moje Heroine. Letos probíhá již třetí ročník, a to je ideální příležitost připomenout si každou z nich. Mnohé jsou známé ve veřejném prostoru a ovlivňují životy statisíců, jiné mají mnohem menší pole působnosti. Ale všechny jsou stejně inspirativní: každá dělá to, na co stačí, a všechny chtějí, aby byl náš svět férovější a lepší.

Statečných a inspirativních žen se za tři roky trvání projektu Moje Heroine našlo téměř nespočet. Vyberte z nich v naší anketě tu, která je vám nejbližší.Foto: redakce Heroine

Pojďme si připomenout všechny Moje Heroine. Jejich příběh, jejich zkušenost, jejich poslání. A také to, co v nás čtení jejich slov vyvolalo, čím nás tyto ženy zasáhly a inspirovaly. Která nejvíce ovlinila vás? Čí zkušenost vás zaujala nebo překvapila? V hlasování na webu i na konferenci Neviditelné ženy zvítězila a cenu čtenářstva získala jaderná chemička Martina Benešová-Schäfer.

Každá je jiná, všechny ale mají jedno společné: mění svět kolem sebe k lepšímu. Připomeňte si všechny ženy, které jsme v uplynulých třech ročnících ocenili titulem Moje Heroine.

Moje Heroine roku 2021


Jasmína Houdek

Foto: Anna Kovačič

Lektorka moderní sebeobrany Jasmína Houdek dokázala své traumatizující zkušenosti z dětství přetavit v sílu, kterou dnes předává ostatním. Svůj hlas používá jako zbraň. Otevřeně mluví o sexualizovaném násilí i znásilnění a posiluje ženy a dívky, aby si i ony vzaly svou sílu zpět. Od roku 2015 je instruktorkou Moderní sebeobrany a loni vydala s manželem Pavlem Houdkem stejnojmennou knihu. Přednáší a vede workshopy emancipační sebeobrany v Česku a na Slovensku.


Klára Šimáčková Laurenčíková

Foto: Klára Laurenčíková

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva, náměstkyně ministra pro evropské záležitosti a bývalá fakultní ombudsmanka FAMU. To, že sněmovna předloni schválila zákaz umisťování nejmenších dětí do kojeneckých ústavů, je výsledkem i její neúnavné práce. Za jakkoliv znevýhodněné děti se pere na mnoha úrovních. Vede Českou odbornou společnost pro inkluzivní vzdělávání, externě přednáší na katedře speciální pedagogiky PedF UK. Je předsedkyní Vládního výboru pro práva dítěte. Za svou práci v oblasti rozvoje inkluzivního vzdělávání dostala ocenění Výboru dobré vůle Olgy Havlové.


Eliška Kodyšová

Foto: Adéla Leinweberová

Eliška Kodyšová vede neziskovou organizaci Aperio, která pomáhá rodičům zvládat náročná životní období. Věnuje se hlavně zlepšování porodnictví, neutěšené situaci sólo rodičů a jako psycholožka se zaměřuje na vliv porodního zážitku na kompetence matek i na partnerskou komunikaci. Vymýšlí a lektoruje programy, ve kterých pomáhá rodičům otřeseným těžkou životní situací znovu se postavit na nohy, aby mohli být oporou svým dětem. Neúnavně a s velkou empatií bojuje za to, aby rodiče měli rovné podmínky, ať už pečují, pracují, nebo slaďují obojí.


Adéla Horáková

Foto: Anna Kovačič

Dvanáct let pracovala Adéla Horáková jako advokátka v prestižních nadnárodních firmách. Se světem korporátu se ale před několika lety rozloučila a začala se angažovat v iniciativě, která usiluje o uzákonění manželství pro všechny. Spoluzaložila hnutí Jsme fér a své vzdělání a schopnosti využívá k tomu, aby zákonodárce pomohla přesvědčit, že i stejnopohlavní páry by měly mít možnost uzavřít skutečné manželství. Je konzultantkou a členkou poroty Pride Business Forum.


Elena Gorolová

Foto: Adéla Leinweberová

Původně se Elena Gorolová vyučila kovoobráběčkou a nastoupila do Vítkovických železáren. Její životní cesta ale nabrala jiný směr poté, co jí byla při porodu druhého syna v nemocnici v Ostravě-Vítkovicích bez jejího vědomí provedena sterilizace. A protože se nebála o této traumatizující události mluvit, začala spolupracovat s neziskovou organizací Vzájemné soužití a stala se mluvčí protiprávně sterilizovaných žen. O nedobrovolných sterilizacích mluvila mimo jiné v OSN. Předloni v létě byl po dlouhém čekání Senátem konečně schválen zákon, který převážně romským ženám, jež nedobrovolně podstoupily sterilizaci, přiznává odškodnění.


Barush Maush

Foto: Barush Maush

Tatérka, výtvarnice a spoluzakladatelka organizace Konsent žije mezi Jordánskem a Českem. V Konsentu před svým odchodem spolu s Johannou Nejedlovou bojovala proti sexualizovanému násilí a usilovala o smysluplnou osvětu v oblasti sexuálního chování. Kontroverzní téma sexualizovaného násilí se v Konsentu i díky vizuálnímu stylu, který je dílem Barush Maush, daří uchopit srozumitelně, s lehkostí a někdy i s vtipem. Díky tomu se tohle zásadní a často těžké téma dostane i k mladým lidem, kde může mít osvěta velký dopad. V současnosti se věnuje fotografii a videotvorbě.


Alena Jančíková

Foto: Ondřej Košík

Ředitelka České asociace paraplegiků Alena Jančíková je po úraze na vozíku. Svým aktivním životem se ale vzpírá obecným představám o tom, co člověk s hendikepem zvládne a co už ne. Projekty, které v asociaci realizuje, vycházejí z jejích vlastních zkušeností. Aby lidé na vozíku vyzkoušeli nejen práci za počítačem, ale mohli se i starat o obchod a komunikovat s veřejností, spustila Hvězdný bazar. Aplikace VozejkMap zase mapuje bezbariérová místa v Česku. A je toho mnohem víc. Alena Jančíková inspiruje nejen svým přístupem k životu s postižením, ale i otevřeností, s jakou o něm mluví.


Zuzana Vránová

Foto: Jan Kolman

Původně pracovala jako produkční, pak ale narazila na téma plýtvání jídlem a zjistila, že existuje potravinová banka. A protože znala několik seniorů, kteří by potravinovou banku využili, začala sousedům jídlo rozvážet. Spolu s potravinami začala nabízet i pomoc s řešením životních potíží a dostala nápad založit Sousedský klub. V pražských Vršovicích kromě místa pro setkání lidí z okolí nabízí zdarma právní a psychologickou pomoc. Pro zásoby z potravinové banky si lidé mohou přijít přímo do klubu a díky tomu dostanou s jídlem i dávku tolik potřebného společenského kontaktu. Izolace a samota totiž může být podobně palčivá jako hlad.

Moje Heroine roku 2022


Petra Jirglová

Foto: Jana Plavec

Petra Jirglová se během pár měsíců stala ze spisovatelky aktivistkou díky setkání s jedním malým opuštěným chlapečkem v motolské nemocnici. Když si všimla, že je několikaměsíční miminko v nemocnici samo, rozjela akci, na jejímž konci se chlapeček dostal do přechodné péče. V rámci zkostnatělého systému, který přehlížel potřeby bezbranného dítěte, se jí pak podařilo vybojovat naději nejen pro něj. Je zakladatelkou spolku Za ruku, který se zasazuje o to, aby žádné dítě nemuselo být v nemocnici samo. Aby i ty děti, se kterými nemůže zůstat jejich blízká osoba, měly „svého“ člověka, který jim pomůže překonat strach a samotu.


Simona Bagarová

Foto: Karolina Ketmanová for Nila

Vystudovaná sociální pracovnice Simona Bagarová před sedmi lety absolvovala praxi v domově seniorů. A protože podmínky, ve kterých klienti žili a pečující pracovali, jí připadaly nedůstojné a neutěšené, rozhodla se to změnit. Vede nevládní organizaci Mila a usiluje o to, aby se žilo dobře seniorům i lidem, kteří o ně pečují. Autorka knihy Hořím a také stejnojmenného podcastu otevírá témata stáří, stárnutí a také důležitosti péče o pečující. Věří, že my všichni jsme senioři, a přehlížet stárnutí a smrt považuje za velmi krátkozraké. Podobně krátkozraké je podceňovat péči.


Jana Soukupová

Foto: Eliška Sky

Jana Soukupová je ředitelkou odboru Kabinetu ministryně pro vědu, výzkum a inovace a také zakladatelkou iniciativy Youth, Speak Up! „Vnímala jsem, že politika je mladým uzavřená, že do ní nevidí. Rozhodla jsem se to obrátit a zeptat se jich: Co je to, co byste naopak vidět chtěli? Co jsou věci, které cítíte jako svoje?“ vyprávěla. Od roku 2018 se skupinou politologů neúnavně objíždí střední školy, zjišťuje, co mladé lidi zajímá, a snaží se je vtáhnout do debaty o tématech, která mají skutečný dopad na kvalitu života každého z nás. Zjistila, že mladé lidi zajímají environmentální otázky, bydlení, péče o duševní zdraví, což jsou témata, která politické strany nemají na špičce žebříčku priorit.


Johana Bázlerová

Foto: Tomáš Beran

Influencerka Johana Bázlerová na profilu Jsem v obraze přináší výběr aktuálního domácího i světového dění. Jejím cílem je především vtáhnout mladé lidi do politiky. Johana dokáže srozumitelně vysvětlovat i komplexní politická témata a komunikuje na sítích takovým způsobem, že „být v obraze“ a orientovat se ve světovém dění je v jejím podání celkem cool. Důvěryhodné informace jsou základ, když usilujete o svět, kde vládne rovnost a lidská práva.


Petra Procházková

Přešla jsem od reportáží ze zákopů k reportážím o ženách, protože ony se dopouštěly mnohem více obdivuhodných činů než ti zbojníci, říká novinářka Petra Procházková.
Foto: Tomáš Beran

Válečná reportérka Petra Procházková získala ocenění Moje Heroine po rozhovoru s ruským politologem Dmitrijem Jefstafjevem, ve kterém prokázala naprostou profesionalitu a osobní integritu. Hrdinství ale prokazuje dlouhodobě. Tím, jaké příběhy přináší z fronty i jak se zapojuje do pomoci (nejen) ženám a dětem v zemích zkoušených válečnými konflikty. Procházková během své kariéry přinášela reportáže z Abcházie, Osetie, Gruzie, Afghánistánu či Kurdistánu. Jejím hlavním tématem je v současnosti válka na Ukrajině.


Klára Svobodová

Foto: Eliška Sky

Autorka knihy Těhotnej Buddha a nepřehlédnutelná trojnásobná matka na svém blogu Spocklidem otevřeně píše a mluví o ztrátě dítěte i o životě s dcerou se sluchovým postižením. Svým psaním i žitím ukazuje, že také hrdinové a hrdinky jsou někdy zranitelní a že když padnou, dá někdy opravdu hodně práce zase vstát. „Cokoli žena udělá, je špatně. Přitom jediné relevantní měřítko pro každou z nás je to, jak to my samy cítíme a co a jak si kolem sebe chceme vybudovat. Co na to říká okolí, je jedno. Je tu obrovské pole pro nás ženy se v tomhle podpořit navzájem,“ řekla v rozhovoru pro Heroine.


Klára Kadár

Foto: Tomáš Beran

Klára Kadár je spoluzakladatelkou iniciativy Bez trestu proti zlehčování sexualizovaného a domácího násilí. Věnuje se také odstraňování násilí porodnického a humanizaci porodnictví v rámci projektu Unie porodních asistentek a sexualizovaným násilím se dále zabývá i ve spolku Konsent, kde má na starosti především nápravu definice znásilnění. Je vedoucí mezirezortní skupiny pro lidská práva v Pirátské straně.


Lu Gregorová

Foto: Michaela Karásek Čejková

Lu Gregorová vyměnila vzpírání a závody za pomoc ostatním. S iniciativou Hlavák na pražském Hlavním nádraží ošetřuje rány uprchlíkům. A se svou organizací Sola zajišťuje ženám v nouzi menstruační potřeby. Zároveň to vše dělá takovým způsobem, že strhuje k dobročinnosti i své okolí. V současnosti je vedoucí komunikace v organizaci Amnesty International. „Přijde mi bytostně lidsky absurdní, jak poníženě a nešťastně se každý měsíc může cítit někdo, kdo nemá dostatek menstruačních potřeb. Být na ulici, být žena nebo máma, která nemá moc prostředků, je už tak dost velký stres. Jídlo a oblečení se daruje docela hodně, ale na hygienické věci se zase tak moc nemyslí,“ řekla pro Heroine.


Martina Benešová-Schäfer

Úspěšná vědkyně Martina Benešová.
Foto: Jana Plavec

Jaderná chemička Martina Benešová-Schäfer spolu se svým týmem vyvinula lék na rakovinu prostaty. Držitelka ceny Invence v rámci ocenění Česká hlava inspiruje i další ženy, aby se nenechaly odradit vědeckým prostředím, které není vůči ženám nastaveno zrovna přátelsky. „Nejsem zrovna typický distingovaný vědec, běhám po chodbách výzkumného centra jako hadr na holi. Dost se odlišuju, ale cítím, že to kolegové vnímají jako sympatickou vlastnost,“ řekla pro Heroine.


Eva Nemčková a Lenka Bártová

Eva Nemčková (vlevo) má na sobě: šaty, Twinset, 4499 Kč, answear.cz, Lenka Bártová má na sobě: šaty, Max Mara Leisure, 5199 Kč, answear.cz.
Foto: Michaela Karásek Čejková

Eva Nemčková a Lenka Bártová jsou ženy, které se vyznačují úžasným humorem a životním optimismem. Obě vychovávají dcery s těžkým postižením. Nečekaná a náročná životní situace je inspirovala k tomu, aby pomáhaly lidem v podobné situaci. V podcastu Needo Talks přinášejí posilující příběhy i praktické rady, usnadnit život pečujícím má za cíl i obchod nabízející pomůcky, které pro lidi s hendikepem na trhu chyběly.

Moje Heroine roku 2023


Kristýna Holubová a Lucie Poubová

Moje Heroine Lucie Poubová a Kristýna Holubová učí, jak se přestat neustále honit za novými věcmi. A taky, že půjčování je skvělé.
Foto: Tomáš Cetkovský

Čtyřicet tisíc lidí si díky iniciativě Swap Prague Kristýny Holubové a Lucie Poubové nekoupilo něco nového a nevyhodilo věc, která ještě mohla posloužit někomu dalšímu. Coby průkopnice swapování dnes organizují workshopy a učí nás udržitelně nakupovat, žít i pracovat. „Snažíme se připomínat lidem, jakou moc mají jako jednotlivci, že jejich hlas taky něco znamená. Není to tak, že všechno zvládneme sami, potřebujeme určitě změnu systému, ale mluvíme o tom, že sami můžeme začít, že i ta troška, co uděláme, dává smysl. Chceme inspirovat k chování, ze kterého můžeme mít dobrý pocit už dneska,“ říká Kristýna pro Heroine.


Klára Kalibová

Předsudečné násilí páchají lidé z různých společenských vrstev, lidé, které může oslovit nenávistná propaganda, kteří se někomu mstí, nejsou spokojeni se svým životem, říká advokátka Klára Kalibová v podcastu Moje Heroine.
Foto: Tomáš Cetkovský

Klára Kalibová je advokátka a zakladatelka organizace In IUSTITIA. Svoji sílu využívá k tomu, aby hájila slabé a zranitelné. Pomáhá obětem předsudečného násilí, to znamená lidem, kteří se stali terčem útoků kvůli své národnosti, víře nebo barvě kůže. Pomáhá jí v tom nejen právnická erudice, ale i srdce na pravém místě a také určitá nezdolnost. Když se totiž rozhodnete změnit soudní systém, tak musíte být trochu „badass“. I proto jsme ji udělili titul Moje Heroine.


Lenka Králová

Lenka Králová při focení do únorové Heroine, kde s ní najdete rozhovor
Foto: Vojtěch Veškrna

Svým sympatickým přístupem přispívá k tomu, že veřejnost začíná vnímat trans lidi s větším respektem. Lenka Králová se nebojí mluvit otevřeně o své tranzici a cestě k ní. Ve svém pořadu V Tranzu představuje příběhy tranzice bez stereotypů, bulvarizace a snahy šokovat. Na legislativní problémy ohledně tranzice v tuzemsku, jako je fakt, že Česká republika je totiž jednou z posledních zemí v Evropě, která vyžaduje pro úřední změnu pohlaví kastraci, upozorňuje politiky a mluví o nich v médiích. V poslední době se věnuje také příběhům rodičů trans dětí.


Fatima Rahimi

Foto: Tomáš Cetkovský

Fatima Rahimi je česká novinářka, která se hlásí ke svým afghánským kořenům, ale žije a doma se cítí v Česku. V letech uprchlické krize si podle svých slov poprvé uvědomila, že někdo kolem ní řeší, že není rodilá Češka: Fatima je ale živoucím důkazem toho, že člověk může milovat zemi, ve které žije, aniž by se musel vzdát jiných částí své identity. Jako novinářka se věnuje sociálním tématům a lidským právům. Fatima je navíc velkou milovnicí fotbalu i jeho znalkyní. Orientuje se v národních evropských ligách, má podrobné znalosti fotbalu na Blízkém východě a umí také poutavě psát o fotbalu ženském.


Marcela Linková

Marcela Linková má na sobě šaty Boss, 11 899 Kč, Answear.cz. Make-up & vlasy, styling: Natálie Hostačná
Foto: Alžběta Jungrová

Říkali jí, že věda přece nemá rod, je dobrá, nebo špatná. Taky jí říkali, že ženy na určitou vědu nemají buňky. Neposlouchala je. Už dvaadvacet let nejen zkoumá, ale i odstraňuje nerovnosti ve vědě a v akademickém prostředí. O tom, čemu čelí trans lidé nebo jaké rezervy má policie v přístupu k obětem znásilnění, organizovala konference ještě předtím, než to začalo být cool. Marcela Linková od roku 2001 vede Národní kontaktní centrum – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR. Zaměřuje se na sociologii genderových organizací, proměny systému výzkumu a vývoje a hodnocení vědecké práce z genderové perspektivy. Věnuje se zejména mezinárodní spolupráci a spolupráci mezi Českou republikou a Evropskou komisí. Je členkou poradních a expertních orgánů v ČR a v Evropské komisi.


Anna Škvorová

Anna Škvorová má na sobě šaty Boss, 3199 Kč, Answear.cz. Make-up & vlasy, styling: Natálie Hostačná
Foto: Alžběta Jungrová

„Jak se rodíme, je důležité i pro další generace,“ říká porodní asistentka Anna Škvorová, které dal Ústavní soud za pravdu v boji o data o kvalitě péče v českých porodnicích. „Je to příklad toho, čeho může dosáhnout člověk, i když je z laické veřejnosti. Je potřeba vytrvalost, ale i pokora a trpělivost na správná načasování.“ Anna Škvorová nám ukázala, že se vyplatí stát si za svými postoji. A že práva je potřeba nejen chránit, ale také aktivně prosazovat. Vystudovala biologii a imunologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze a porodní asistenci na Fakultě zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni. V disertační práci v oboru obecná antropologie na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy se zabývá výzkumem sexuality porodu a potřeb zdravotníků.


Lucie Fuková

Lucie Fuková má na sobě šaty Answear.LAB, 1099 Kč, Answear.cz
Foto: Adéla Leinweberová

Z vyloučené lokality se dostala až na vládní post. Dostala ji tam schopnost nejen překonat stereotypy a bariéry, kterým čelila ve vzdělávání, ale i podpora její romské rodiny. Ctít tradice, bourat předsudky a přitom jít cestou smíření a solidarity je posláním Lucie Fukové, která se stala historicky první osobou na pozici vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny. Předtím nasbírala řadu profesních zkušeností: během studia na gymnáziu vyučovala romštinu, při vysoké škole dělala romskou poradkyni na pardubickém magistrátu. Později koordinovala projekty pod Úřadem vlády a dnes už třetím rokem působí ve Státním zdravotním ústavu. Kromě toho v mládí tancovala a zpívala v hardcorové kapele.


Eva Pavlíková

Eva Pavlíková má na sobě šaty Karl Lagerfeld, 8399 Kč, Answear.cz. Make-up & vlasy, styling: Natálie Hostačná
Foto: Alžběta Jungrová

Eva Pavlíková stála u zrodu organizace Česko.Digital, která si klade za cíl „měnit Česko k lepšímu skrze jedničky a nuly“. Vše je založeno na principu expertního dobrovolnictví. Specialisté na IT, ale i marketing nebo projektové řízení nabízejí své služby a volný čas projektům se společenským přesahem. Ať už se jedná o motivační e-kurz pro pacienty s revmatem, komunitní řešení pro sběr environmentálních dat nebo online platformu pro navazování vztahů (nejen) pro lidi s hendikepem, Česko.Digital pomáhá, kde se dá. Kromě toho Eva třeba stíhá studovat na farářku a každý den se otužuje.


Cenu čtenářstva vám přináší Škoda Auto

Společnost Škoda Auto a.s. je jednou z nejdéle kontinuálně vyrábějících automobilek na světě. Historie společnosti sahá až do roku 1895, kdy Václav Laurin a Václav Klement položili základy dnes globálně působící firmy. Ta klade velký důraz na rozmanitost, začleňování i rovné a spravedlivé podmínky pro své zaměstnance. Od roku 2022 je oficiálním partnerem festivalu Prague Pride. Letos představila unikátní vůz Škoda Enyaq Coupé Respectline, který svým designem odkazuje na hodnoty ochrany lidských práv i životního prostředí.

Vítězka dostane zapůjčený vůz Škoda Enyaq.

Foto: Heroine.cz

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s