konference Svět podle Heroine - přijďte se inspirovat, tříbit si názory a taky se bavit

„Šampionát mě pobouřil,“ říká Fatima Rahimi, novinářka, fotbalová expertka a další Moje Heroine

Do šesti let žila v Afghánistánu, miluje knihy, školu a fotbal. Fatima Rahimi je česká novinářka, která se hlásí ke svým kořenům, ale žije a doma se cítí v Česku. Věnuje se sociálním tématům a lidským právům. Jak s tím vším ladí fotbal? Když se seznámíte s jejím životním příběhem a budete chvíli poslouchat, jak o nejpopulárnějším sportu světa mluví, zjistíte, že velmi. V podcastu Hlas Heroine si povídáme s Fatimou Rahimi, další skvělou ženou, která získala titul Moje Heroine. A představujeme nové číslo časopisu Heroine i chystanou konferenci, která se zaměří na téma „neviditelné ženy“.

Šéfredaktorka Michaela Kramárová (vlevo), cover star Fatima Rahimi a editorka Ilona Kleníková představují v podcastu nové číslo časopisu Heroine.Foto: Tomáš Cetkovský / Studio Podcast

„To je dobré,“ směje se Fatima Rahimi, když ve studiu, kde natáčíme podcast, drží poprvé v ruce nové číslo Heroine. Obálku zdobí její fotografie s holubicí na hlavě. „Afghánka na heroinu!“ odkazuje na populární stereotyp a na fakt, že většina světové produkce opia, potažmo heroinu pochází z její rodné země. Novinářka Fatima Rahimi ale není chodící stereotyp. Je vtipná, odvážná i pokorná. Poslechněte si rozhovor v novém díle podcastu Hlas Heroine.

V letech uprchlické krize si poprvé uvědomila, že někdo kolem ní řeší, že není rodilá Češka. „Od roku 2015 to bylo všudypřítomné. Jeden argument, který jsme často slýchali od takzvaných vlastenců, byl, že když Česká republika bude v ohrožení, tak ‚tihle lidé‘ nebudou za Českem stát. Je jedno, že se tu narodili nebo vyrůstali, ale nemají v sobě českou kulturu, neposlouchali jako malí české pohádky a nemají k Česku vztah,“ vybavuje si Fatima v novém díle podcastu ze speciální série Moje Heroine. „Ale to není pravda. Když tady žijete dvacet let, umíte jazyk, studujete, máte tady kamarády, cítíte se tady jako doma, to je dobrý důkaz, že mám k této zemi nějaký vztah. Ale to neznamená, že se nemůžu cítit jako Afghánka,“ vysvětluje. V podcastu odpovídá i na otázku, jestli české pohádky zná.

Foto: Shutterstock

Jakmile začaly hrát fotbal, hrozili jim smrtí. S útěkem ze země jim pomohla i Kim Kardashian

Ženský fotbal

Jedním z důvodů, proč je Fatima Rahimi na obálce právě tohoto čísla Heroine, je i to, že právě proběhlo mistrovství světa ve fotbale žen. A Fatima je nejen velkou milovnicí tohoto sportu, ale i jeho znalkyní. Orientuje se v národních evropských ligách, má podrobné znalosti fotbalu na Blízkém východě a umí také poutavě psát o fotbalu ženském. O tom, jak (ženský) fotbal souvisí s lidskými právy a emancipací, mimo jiné napsala i do aktuálního čísla Heroine.

Jak kopou ženy

V podcastu hodnotí právě proběhlé mistrovství a pochvaluje si vysokou úroveň předvedené hry, skvělé zákroky a také atmosféru. „V Austrálii přišlo na zápas pokaždé dvacet pět až třicet tisíc diváků, to by mohla závidět leckterá národní mužská liga. A fotbal, který se hrál, mě taky potěšil. Bylo vidět, jak se ten ženský fotbal rok od roku zlepšuje,“ vypočítává. Zároveň ji ale šampionát také pobouřil. A to právě kvůli tématu lidských práv. Co nám současný fotbal a mistrovství světa říkají o stavu společnosti? Proč fotbalistky na šampionátu nesměly podpořit LGBTQ+ témata? A jak se vloni cítila v televizním studiu mezi zkušenými fotbalovými experty? Poslechněte si celý rozhovor s Fatimou Rahimi v podcastu Hlas Heroine.

Ve druhé části podcastu představujeme témata nového čísla Heroine s šéfredaktorkou Heroine Michaelou Kramárovou. Mluvíme o článku Markéty Hronové, která píše, že víceletá gymnázia ve skutečnosti neposkytují kvalitnější vzdělání. Dobré výsledky mají hlavně díky tomu, že na ně chodí zejména děti motivovanějších rodičů. Dočkáme se zrušení víceletých gymnázií? A přihlásíme svoje děti na víceleté gymnázium? Uslyšíte v podcastu.

Dalším velkým tématem, které v Heroine otevíráme, je ženské zdraví. V časopise a na webu přinášíme příběhy žen, které volají po tom, aby se jejich zdravotní potíže nepřehlížely a nepodceňovaly. V podcastu probereme téma nástřihů a jejich nadužívání v českých porodnicích. V nové Heroine totiž o epiziotomiích a rizicích, která jejich rutinní provádění provázejí, máme článek Mileny Jeřábkové s názvem Boj o hráz.

Svět podle Heroine

Svět podle Heroine 2023

Workshopy, diskuze, inspirativní vystoupení, raut a skvělá společnost! Přes 5 hodin nabitého programu se zajímavými hosty. Těšit se můžete třeba na Lucii Hrdou, Kláru Laurenčíkovou, Jasmínu Houdek nebo Dana Prokopa. Tentokrát vše na téma: jak změnit svět designovaný muži.

23. 10. 2023 | 14 – 22 hodin | Praha, kulturní centrum Vzlet

Koupit vstupenky

A v neposlední řadě vás pozveme na podzimní konferenci Svět podle Heroine: Neviditelné ženy. Prozradíme, na co se z programu konference nejvíc těšíme, a Michaela Kramárová vysvětlí, jak funguje letošní novinka – dárcovské vstupenky. Pod heslem „darujte nezávislost“ chceme totiž dát možnost zúčastnit se konference i těm, pro které by nákup vstupenky byl příliš velkým zásahem do rozpočtu.

Konference Svět podle Heroine je také skvělou příležitostí setkat se osobně s ženami, které mění svět k lepšímu a získaly titul Moje Heroine. V pražském divadle Vzlet, kde se konference 23. října koná, bude i Fatima Rahimi. Seznamte se s ní v nové Heroine i v nejnovějším díle podcastu Hlas Heroine. Najdete ho na své oblíbené podcastové platformě.

Partnerem podcastu Moje Heroine je módní e-shop Answear.cz.

Popup se zavře za 8s