E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

To přece nemůže tak bolet, píše Michaela Kramárová v úvodníku nové Heroine

„Jestli opravdu tolik trpíte, vemte si prášek. Bolestivá menstruace? To je přece běžné, to musíte vydržet.“ Zní vám to povědomě? Nové vydání tištěné Heroine nasvěcuje jedno velmi důležité téma a tím je zdraví. Totiž ženské zdraví. O zdravotních obtížích, které zažívají specificky ženy, je potřeba normálně mluvit, a ne je zlehčovat a zanedbávat. Ženské zdraví je lidské zdraví! I o tom píše šéfredaktorka Michaela Kramárová v úvodním textu k novému číslu časopisu Heroine.

Ženské zdraví je lidské zdraví. Foto: Adobe Stock

Bojím se bolesti, špatně ji snáším, všechno mě bolí o moc dřív a zřejmě o dost víc než většinu ostatních. Strach z bolesti mě před deseti lety motivoval k přepečlivým přípravám na těhotenstvíporod: řešila jsem to s psychoterapeutem, na všelijakých přednáškách i v knihách. 

Porodnici jsem vybírala tak, abych si s sebou mohla přivést porodní asistentku. Během těhotenství jsem se totiž kvůli krvácení ocitla na pár týdnů v nemocnici u Apolináře. Pamatuju si, jak v noci přesně na konci 24. týdne zvoním z ulice na sestru a ta na mě přes reproduktor zvonku řve: „A to jako rodíte nebo co?“ A já nevěděla, jestli rodím, ještě nikdy jsem nerodila, netušila jsem tedy, jestli ty bolesti, které mám, jsou porodní.

Na obálce je Fatima Rahimi, česká novinářka afghánského původu. Foto: Jana Plavec

Moje porodní asistentka se jmenovala Milena a vybrala jsem si ji proto, že ani jednou neřekla: „No jo, porod bolí, všechny jsme to vydržely, ženská musí něco vydržet.“ Řekla mi jen, že bolest při porodu je žádoucí, má svůj smysl a že mám být ráda, až začne. Že strach z bolesti je opodstatněný tam, kde nevíme, proč to bolí a co to bolí. Ale při porodu je to jinak. Velmi mi tím pomohla.

Nejde o šátek, ale o svobodu. Jak jsme fotili obálku Heroine s novinářkou Fatimou Rahimi:

Během porodu se pak dostavil jakýsi lékař, který mě opakovaně žádal, ať tolik neřvu, a taky prohlásil: „To přece nemůže tolik bolet!“ Chtěla bych si myslet, že za deset let, které uplynuly od mého porodu, se situace změnila. Vidím ale, že se spíš teprve měnit začíná. Pomalu. A mění se díky lidem, jako je Anna Škvorová, která soudně vymohla, že porodnice musejí zveřejňovat data. Díky advokátkám, jako je Adéla Hořejší, která obhajuje ženy se zkušeností porodnického násilí. A díky všem ženám, které se o svých zkušenostech a zdravotních problémech odhodlají mluvit veřejně. Nahlas. Nejde zdaleka jen o porody, ale obecně o ženské zdraví, na které medicína dost dlouho zapomínala.

Endometrióza, císařský řez, těhotenská nevolnost. V novém čísle Heroine najdete příběhy žen, které se rozhodly mluvit o přehlížených nemocech.Foto: redakce Heroine


Heroine chce do debaty přispět nejen tímto vydáním, ale také podzimní konferencí Svět podle Heroine, letos na téma neviditelné ženy.

Přeju vám inspirativní čtení, které vám dodá sílu mluvit o tom, o čem je třeba.


O čem si v nové Heroine ještě přečtete:

Rozhovor s Fatimou Rahimi

Česká novinářka afghánského původu. Jejími tématy jsou svoboda, lidská práva, ale také fotbal. V článku o právě proběhlém mistrovství světa ve fotbale žen popisuje, co všechno se dá ve fotbale vidět, když se nesoustředíme jen na góly.

Nové vydání Heroine rovnou do schránky

Než zazvoní

Už je to zase tady, prázdniny končí, a tak je čas zjistit, co nového ve škole. Především se musíme vypořádat s ostrým nástupem umělé inteligence. Budou s ní školy bojovat, nebo spolupracovat? A co víceletá gymnázia, čeká zase děti přijímačkový krysí závod, nebo už rodiče hledají jiné hodnoty? To a mnohem víc v našem školním speciálu!

Prolistujte si nové číslo Heroine:

Bude AI dobrá učitelka?

Nástroje umělé inteligence budou naše životy ovlivňovat víc a víc, je proto lepší na to děti připravit. Ale jsou na to připravené školy? A co učitelé a učitelky? Kdo vyškolí je?

Příloha Heroine: Nová generace

Malí kritici nám řeknou, co čtou a proč. Oblíbený youtuber Meon vysvětlí, proč je dneska v kurzu japonská popkultura. A když přijde strach, trápení nebo průšvihy? Společně s Centrem LOCIKA si ukážeme, že ani na ty největší problémy nemusí být nikdo sám. Příloha Heroine je tentokrát od dětí pro nás i od nás pro děti.

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s