Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

„Komu budeš věřit? Mně, anebo svým prolhaným očím?“

26. březen 2019
16 781

Domácí násilí není jen fyzické, ale i psychické. Specifický způsob manipulace, tzv. gaslighting, spočívá v ovládnutí oběti tím, že znejistíte její vnímání reality. Těžko se totiž postaví na odpor ten, kdo nedůvěřuje vlastnímu úsudku.

Gaslight, film z roku 1944 s Ingrid Bergmanovou, poskytl základ pro nový význam aktuálně velmi populárního slova. Zápletka je sugestivní a ilustrativní – manžel se chce zbavit své důvěřivé a naivní ženy, aby se dostal k jejím penězům. Různými způsoby se snaží znevěrohodnit její vnímání reality a doslova ji dohnat k šílenství.

Do kabelky jí podsune své hodinky a následně ji obviní z kleptomanie. Vyměňuje obrazy na zdech a tvrdí, že to udělala sama. Pravidelně odchází pátrat na půdu po jejích ukrytých špercích, což způsobuje, že světlo plynových lamp (gas lights) v přízemí kolísá. Když se ho na to manželka zeptá, vnucuje jí, že je to jen výplod její fantazie…

Aktuální číslo

• Přechod v hlavě i posteli. My se o menopauze mluvit nebojíme.

• Jizvy na duši – o síle lásky, problematice vysoké citlivosti nebo špatné dostupnosti péče o psychiku.

• Seznamte se s kompletní osmičkou žen, které oceňujeme v rámci výzvy Moje Heroine 2023.

• Může nás oživení dovedností předků přivést k úplně novému vztahu k přírodě? Tereza Šmejkalová nabízí lekci ze spirituální ekologie.

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!