Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

„Někdy jen brečím bolestí a zoufalstvím.“ Nemoc typickou pro ženy po čtyřicítce medicína neřeší

15. listopad 2022
402 844

Bolest přichází nečekaně a nesmyslně. Spouštěče mohou být naprosto nevinné – jídlo, dotek, únava, stres. Co je pro ostatní běžná obtíž, znamená pro lidi s fibromyalgií paralyzující bolestivé pocity. Tato nemoc je na okraji zájmu moderní medicíny. Postihuje zejména ženy po čtyřicítce, které se často setkávají s odsudkem, že si symptomy vymýšlejí. K fyzickému utrpení se tak navíc často přidává frustrace.

Foto: Shutterstock

„Je to takový pocit, jako když se vám chce zvracet, ale cítím ho v nohách. Občas se mi stane po jídle, hlavně když jsem měla velký hlad, že mám pocity totální derealizace. Bolí mě hlavně kolena, ramena, záda, celá pánev a sedací kosti a někdy hlava, ale jen někdy. Dneska mi párkrát upadl mobil, hrozně mě brní prsty a nemůžu nic držet. Hrozně mě pálí jedno místo na ruce a bolí mě palec. Bolí mě psát na počítači. Nemůžu se pořádně věnovat dětem, ležím a koukám, jak si hrajou. Mám mozkovou mlhu, nemůžu se soustředit, rozbíhají se mi myšlenky a svět se nějak divně točí.“

Aktuální číslo

  • Jak se měníme, když nám do života vstoupí děti? A jak ony změní svět?
  • Rozhovor Josefa Šlerky s novinářkou Sašou Uhlovou
  • Pasivní agrese. Jak ji poznat a jak na ni reagovat?
  • Kolem 50. roku řeší ženy různorodé problémy spojené s přechodem. Jejich péči ale potřebují také jejich příbuzní. Jak se s takovou zátěží vyrovnat?
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!