Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Podmínka pro Sneekyho. Trestají se u nás sexuální trestné činy adekvátně?

Lucie Hrdá | 15. 11. 2020 | 16 komentářů | Komentář | 23 549

Foto: archiv filmu V síti

Rozsudek nad jedním ze sexuálních predátorů zachycených ve filmu V síti před pár dny pobouřil veřejnost. Muž dostal podmínku. Jak upozorňuje advokátka Lucie Hrdá, na takovém rozsudku ale není překvapivého vůbec nic. Soudy běžně udělují podmínky za mnohem horší sexuální delikty. Proč? Na psychice přece modřiny a letité následky vidět nejsou.

Předevčírem vzbudil velký rozruch rozsudek vynesený Městským soudem v Praze nad jedním z aktérů filmu V síti, čtyřiadvacetiletým Dominikem N., přezdívaným Sneeky.  Za dlouhodobé sexuální psaní dívce, o které si myslel, že je nezletilá, posílání zoofilního porna a nucení ji k obchodování s jejími nahými fotkami dostal trest odnětí svobody tři roky, podmíněně odložený na pět let, a k tomu ambulantní sexuologickou léčbu z důvodu snížené příčetnosti kvůli sexuální deviaci. „Jak je možné, že za posílání zoofilního porna dvanáctileté holce je podmínka?“ ptalo se na sociálních sítích mnoho lidí. „To si z nás už soudy dělají srandu?“ ozývali se jiní. „Vždyť to byl tak medializovaný případ!“

Jenže medializace případu nezaručí, že pachatel bude potrestán přísně – funguje to přesně naopak. Pokud by ve sledované kauze dostal pachatel výrazně vyšší trest, než je za typově obdobnou trestnou činnost obvyklé, jednalo by se velmi pravděpodobně o tzv. exemplární potrestání, které je v právním státně zakázáno. 

Jako odborníka na danou problematiku mě takový trest, na rozdíl od laické šokované veřejnosti, nepřekvapil vůbec. Podmínka za trestnou činnost páchanou virtuálně, po síti, bez fyzického napadání, znásilnění a bití je naprosto běžně ukládaný trest, který ničím nevybočuje z dlouhodobé trestněprávní politiky českého státu. Pokud se podíváme na to, jaké tresty dostali další aktéři filmu V síti, tento můj závěr si potvrdíme. Podle informací iRozhlas.cz dostal Marek V. trest devět měsíců s odkladem na tři roky a Matouš K. sedmnáct měsíců také odložených na tři roky. Všechno podmínky. A to i v případě, že pachateli Dominiku N. za trestný čin sexuálního nátlaku hrozil trest až ve výměře dvanácti let odnětí svobody. 

Výpovědi schopná žena

Pravdou totiž je, že pokud by tito pachatelé „virtuálního sexu“ odešli od soudů s nepodmíněnými tresty, takové kauzy by byly v hrubém nepoměru s tresty ukládanými většině pachatelů znásilnění a pohlavního zneužívání. Jak dlouhodobě upozorňují specialisté na problematiku sexuálního násilí, zhruba polovina pachatelů znásilnění odchází totiž od soudů také s podmínkami (viz výzkum ProFem 2017). Podmínky tak dostávají i pachatelé těch nejzávažnějších trestných činů, jejichž dopad na konkrétní oběť si málokdo z nás dokáže představit. Veřejnost sice volá po ukládání vyšších trestů za takové delikty, ale soudy a státní zástupci tyto výzvy veřejnosti neslyší. 

Problém má velmi široké spektrum příčin, ale mezi ty nejzásadnější patří skutečnost, že za většinu znásilnění prostě uložit podmínku lze, protože spodní zákonná sazba odnětí svobody jsou dva roky. Druhým důvodem je bagatelizace takových trestných činů ze strany soudů – velmi často se totiž ukládají tresty tzv. pod sazbu, tedy podmínky se dávají i tam, kde to běžná zákonná sazba nedovoluje. A proč? Protože přeci nebudeme do tepláků posílat někoho, kdo jinak nikomu nic neudělal, je to poprvé a nám se to nezdá tak hrozné. Nikoho přeci nepobodal, nezabil a na psychice modřiny vidět nejsou. Zraněná psychika nekrvácí a přeživší trestného činu si sice může traumata nést desítky let, ale ty už justice v daný okamžik nevidí. Vidí relativně zdravou ženu schopnou výpovědi. 

Hádejte, kolik dostal

Podílím se na vybudování databáze rozsudků týkajících sexuálního a domácího násilí. Je to drsné čtení - a často se mi nechce věřit vlastním očím. I po šestnácti letech praxe mě stále překvapuje obrovská míra bagatelizace těchto trestných činů ze strany justice – soudních znalců, policie, soudů. 

Promluvte

Lucie Hrdá a Daniel Bartoň se rozhodli založit databázi rozsudků domácího a sexuálního násilí, neboť žádná veřejná souhrnná databáze v ČR neexistuje. Odborníci včetně samotných soudců tak nevědí, jak se rozhoduje o těchto trestných činech a každý si rozhoduje prostě po svém. Stejně tak kvůli chybějící veřejné databázi chybí veřejná kontrola rozhodování soudů. Oba advokáti prosí kolegy i veřejnost, aby jim zaslali svá rozhodnutí o všech trestných činech týkajících se sexuálního a domácího násilí, která mají k dispozici. Rozhodnutí budou analyzována a výsledky budou pravidelně zveřejňovány a používány pro akademické účely. Rozsudky lze zasílat na adresu databaze@akhrda.cz.

(trigger warning: znásilnění - pozn. red) Jinak než bagatelizací následků znásilnění pro oběť a závažnosti a nebezpečnosti takového jednání si totiž neumím vysvětlit například rozsudek, kdy pachatel negativně ovlivněn předchozím vlastním opakovaným selháním při pohlavním styku se svou přítelkyní tuto napadl bitím pěstmi do celého těla, včetně hlavy a obličeje, i kopáním, snažil se ji znásilnit padesát centimetrů dlouhou rostlinou pórku, tímto ji také bil po celém těle. Když ho to přestalo bavit, začal svou přítelkyni ohrožovat velkým kuchyňským nožem, který ji přeložil ke krku a začal jí vyhrožovat, co vše jí vypíchne, rozpáře a rozřeže. Poté nůž zahodil a snažil se svou přítelkyni znásilnit lahví od fernetu, což se mu podařilo. Jak lahví otáčel opakovaně v těle oběti, tato zažívala obrovské bolesti.

Za trestný čin znásilnění s následky na zdraví své oběti, popisované lékaři jako mnohočetné krevní podlitiny na hrudníku, končetinách, bolesti lebky, poranění oka, ramene, ruky, stehna a zejména způsobenou posttraumatickou stresovou poruchu vyvolávající úzkostné a depresivní stavy, bušení srdce, nervozita, třes celého těla, neklidný spánek s úzkostnými stavy, vybavování děsivých vzpomínek na událost (tzv. flashbacky), a omezeními při běžném životě spočívajícími v obavách či úzkosti z jiných osob, hádejte, kolik dostal? Tento pachatel dostal tři roky vězení s odkladem na pět let, tedy úplně stejný trest jako na začátku textu zmiňovaný Sneeky Dominik N. Poškozené soud přiznal náhradu nemajetkové újmy ve výši dvě stě tisíc korun. 

Divíte se ještě stále trestu za virtuální sex s nezletilou? A můžeme se mu vůbec ještě divit při vědomí toho, za jak brutální znásilnění lze v naší zemi odejít od soudu s podmínkou? 

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • Miss Cool Cat Hvězdou naší titulní strany je Terézia Bělčáková aka Miss Cool Cat. „Cítila jsem se ve svém těle dobře, ale změnila jsem ho podle svého vkusu. Vnímám to jako fe¬ministický postoj – že si můžu se svým tělem dělat, co chci. A platí to třeba i v kontextu nahoty, svlékání je pro mě svoboda,“ říká burleskní performerka.
  • Ženy na okraji Reportáž fotografky Jany Plavec a dokumentaristky Apoleny Rychlíkové o ženách bez domova. V jejich každodenní realitě není moc prostoru pro lásku ani pro sny, podstatné je vyřešit kde přespí, co budou jíst, jak se zahřejí. Ženské bezdomovectví je nenápadné, ale celospolečenské genderové nerovnosti se na ulici ještě vyostřují, včetně ohrožení fyzickým násilím. Kde hledat pomoc?
  • Na chvíli to rozpustit Kolik z nás je na cestě k závislosti na alkoholu? Pravidelná „sebemedikace“ se týká stále většího množství Čechů a nucená izolace a karanténa nám situaci vskutku neulehčují. Marta Fenclová popisuje, proč není dobré rozpouštět úzkost, strach, nespokojenost nebo nudu ve víně. Co tedy pít? Petra Tajovský Pospěchová testovala nealkoholická vína, gin i vodku a přidává své tipy, jak se propít abstinencí. Taky držíte #suchejúnor?
  • Orgasmus není pokémon Průměrná soulož trvá 11–14 minut a cílem koitu je jeden ze tří druhů vyvrcholení. Vážně? Ve skutečnosti má až 40 % heterosexuálních žen problém orgasmu dosáhnout. Eva Marková se zamýšlí nad kulturně sdílenými představami, tabuizovanými slovy i stresem, který ženy zažívají, když se snaží dostát normám
  • Nevěra není jen problém vztahu …ale děje se tam, kde nerozumíme sami sobě,“ domnívá se párový terapeut a psycholog Paval Rataj. Anna Urbanová se ho ptala, proč je nevěra průvodním jevem naší doby, jestli může někdy zafungovat jako resuscitace vyhaslého vztahu, a především na to, jak vytvářet vztahy, ve kterých se nebudeme navzájem zraňovat.

…a mnohem víc! Kupte si číslo do schránky (poštovné platíme my), předplaťte si nás.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • Česko potřebuje prezidentku Danuše Nerudová, Lenka Bradáčová, Miroslava Němcová – ženy, o kterých se v souvislosti s kandidaturou mluví nejčastěji. Rut Kolínská, kterou na prezidentský post doporučoval Václav Havel. Adéla Šípová, která převálcovala své soupeře v boji o senátorské křeslo. Která z nich by se vám na Hradě líbila nejvíc? Vyzpovídali jsme pětici „prezidentek“ z titulní strany.
  • Feministická knihovnička Spolu s autorkami z knihovny Gender Studies jsme připravili přehled titulů, které formovaly ženské hnutí v jeho jednotlivých fázích. Od Vlastního pokoje přes Druhé pohlaví až po Ovoce poznání. Které knihy k nám stále živě promlouvají?
  • A pokud neumřela, pracuje dodnes „Čím víc pracujete, tím jste lepší. A o to víc chcete pracovat, protože zpětná vazba vám čechrá ego. A tak tomu přizpůsobíte celý svůj život,“ píše Michelle Losekoot v článku, ve kterém se každý workoholik zděšeně pozná. Jak se zbavit závislosti na práci ve společnosti, která výkon tak adoruje? A jak zjistíte, že máte problém?
  • Metafory našich životů Vyjasněme si pojmy, které zaznívají v diskusi o genderové nerovnosti. Skleněný strop, děravé potrubí, neviditelná práce… Pokud si nebudeme rozumět, těžko se na něčem můžeme dohodnout.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 16 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Karolina | 15. 11. 2020 16:26

Vas prispevek bohuzel ztraci veskerou validitu tim, ze zacina « Daleko vaznejsim prikladem... ». Nejde o daleko vaznejsi priklad, ackoli muzeme diskutovat vysi trestu v onom pripade (a ja bych byla osobne za daleko vyssi trest), z hlediska dopadu na obet je nasili vykonane blizkou osobou casto vyrazne vetsi trauma, nehlede na to, ze jde malokdy o ojedinely priklad (a jde tedy o dlouhodobe tyrani s obrovskym dopadem na zivot obeti). Navic tento typ nasili reprezentuje pres 90% pripadu sexualniho nasili, jde tedy o spolecensky castejsi formu, ackoli znasilneni neznamou osobou jsou casteji medializovana, a tim se vytvari dojem, ze jsou castejsi.

+12
Reagovat
Zobrazit komentovanou zprávu

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Tomek | 15. 11. 2020 14:23

Daleko vážnějším příkladem budiž trest za znásilnění školačky africkým imigrantem na Litoměřicku. Několikrát trestaný uprchlík Ibrahim brutálně znásilnil školačku a vyvázl se směšným trestem odnětí svobody v délce dvou let. Proti kterému se chce ještě drze odvolal.

-18
Reagovat
Naše tipy