Podmínka pro Sneekyho. Trestají se u nás sexuální trestné činy adekvátně?

16 036 | Lucie Hrdá | 15. 11. 2020 | 12 komentářů | Komentář

Rozsudek nad jedním ze sexuálních predátorů zachycených ve filmu V síti před pár dny pobouřil veřejnost. Muž dostal podmínku. Jak upozorňuje advokátka Lucie Hrdá, na takovém rozsudku ale není překvapivého vůbec nic. Soudy běžně udělují podmínky za mnohem horší sexuální delikty. Proč? Na psychice přece modřiny a letité následky vidět nejsou.

Foto: archiv filmu V síti

Předevčírem vzbudil velký rozruch rozsudek vynesený Městským soudem v Praze nad jedním z aktérů filmu V síti, čtyřiadvacetiletým Dominikem N., přezdívaným Sneeky.  Za dlouhodobé sexuální psaní dívce, o které si myslel, že je nezletilá, posílání zoofilního porna a nucení ji k obchodování s jejími nahými fotkami dostal trest odnětí svobody tři roky, podmíněně odložený na pět let, a k tomu ambulantní sexuologickou léčbu z důvodu snížené příčetnosti kvůli sexuální deviaci. „Jak je možné, že za posílání zoofilního porna dvanáctileté holce je podmínka?“ ptalo se na sociálních sítích mnoho lidí. „To si z nás už soudy dělají srandu?“ ozývali se jiní. „Vždyť to byl tak medializovaný případ!“

Jenže medializace případu nezaručí, že pachatel bude potrestán přísně – funguje to přesně naopak. Pokud by ve sledované kauze dostal pachatel výrazně vyšší trest, než je za typově obdobnou trestnou činnost obvyklé, jednalo by se velmi pravděpodobně o tzv. exemplární potrestání, které je v právním státně zakázáno. 

Jako odborníka na danou problematiku mě takový trest, na rozdíl od laické šokované veřejnosti, nepřekvapil vůbec. Podmínka za trestnou činnost páchanou virtuálně, po síti, bez fyzického napadání, znásilnění a bití je naprosto běžně ukládaný trest, který ničím nevybočuje z dlouhodobé trestněprávní politiky českého státu. Pokud se podíváme na to, jaké tresty dostali další aktéři filmu V síti, tento můj závěr si potvrdíme. Podle informací iRozhlas.cz dostal Marek V. trest devět měsíců s odkladem na tři roky a Matouš K. sedmnáct měsíců také odložených na tři roky. Všechno podmínky. A to i v případě, že pachateli Dominiku N. za trestný čin sexuálního nátlaku hrozil trest až ve výměře dvanácti let odnětí svobody. 

Výpovědi schopná žena

Pravdou totiž je, že pokud by tito pachatelé „virtuálního sexu“ odešli od soudů s nepodmíněnými tresty, takové kauzy by byly v hrubém nepoměru s tresty ukládanými většině pachatelů znásilnění a pohlavního zneužívání. Jak dlouhodobě upozorňují specialisté na problematiku sexuálního násilí, zhruba polovina pachatelů znásilnění odchází totiž od soudů také s podmínkami (viz výzkum ProFem 2017). Podmínky tak dostávají i pachatelé těch nejzávažnějších trestných činů, jejichž dopad na konkrétní oběť si málokdo z nás dokáže představit. Veřejnost sice volá po ukládání vyšších trestů za takové delikty, ale soudy a státní zástupci tyto výzvy veřejnosti neslyší. 

Problém má velmi široké spektrum příčin, ale mezi ty nejzásadnější patří skutečnost, že za většinu znásilnění prostě uložit podmínku lze, protože spodní zákonná sazba odnětí svobody jsou dva roky. Druhým důvodem je bagatelizace takových trestných činů ze strany soudů – velmi často se totiž ukládají tresty tzv. pod sazbu, tedy podmínky se dávají i tam, kde to běžná zákonná sazba nedovoluje. A proč? Protože přeci nebudeme do tepláků posílat někoho, kdo jinak nikomu nic neudělal, je to poprvé a nám se to nezdá tak hrozné. Nikoho přeci nepobodal, nezabil a na psychice modřiny vidět nejsou. Zraněná psychika nekrvácí a přeživší trestného činu si sice může traumata nést desítky let, ale ty už justice v daný okamžik nevidí. Vidí relativně zdravou ženu schopnou výpovědi. 

Hádejte, kolik dostal

Podílím se na vybudování databáze rozsudků týkajících sexuálního a domácího násilí. Je to drsné čtení - a často se mi nechce věřit vlastním očím. I po šestnácti letech praxe mě stále překvapuje obrovská míra bagatelizace těchto trestných činů ze strany justice – soudních znalců, policie, soudů. 

Promluvte

Lucie Hrdá a Daniel Bartoň se rozhodli založit databázi rozsudků domácího a sexuálního násilí, neboť žádná veřejná souhrnná databáze v ČR neexistuje. Odborníci včetně samotných soudců tak nevědí, jak se rozhoduje o těchto trestných činech a každý si rozhoduje prostě po svém. Stejně tak kvůli chybějící veřejné databázi chybí veřejná kontrola rozhodování soudů. Oba advokáti prosí kolegy i veřejnost, aby jim zaslali svá rozhodnutí o všech trestných činech týkajících se sexuálního a domácího násilí, která mají k dispozici. Rozhodnutí budou analyzována a výsledky budou pravidelně zveřejňovány a používány pro akademické účely. Rozsudky lze zasílat na adresu databaze@akhrda.cz.

(trigger warning: znásilnění - pozn. red) Jinak než bagatelizací následků znásilnění pro oběť a závažnosti a nebezpečnosti takového jednání si totiž neumím vysvětlit například rozsudek, kdy pachatel negativně ovlivněn předchozím vlastním opakovaným selháním při pohlavním styku se svou přítelkyní tuto napadl bitím pěstmi do celého těla, včetně hlavy a obličeje, i kopáním, snažil se ji znásilnit padesát centimetrů dlouhou rostlinou pórku, tímto ji také bil po celém těle. Když ho to přestalo bavit, začal svou přítelkyni ohrožovat velkým kuchyňským nožem, který ji přeložil ke krku a začal jí vyhrožovat, co vše jí vypíchne, rozpáře a rozřeže. Poté nůž zahodil a snažil se svou přítelkyni znásilnit lahví od fernetu, což se mu podařilo. Jak lahví otáčel opakovaně v těle oběti, tato zažívala obrovské bolesti.

Za trestný čin znásilnění s následky na zdraví své oběti, popisované lékaři jako mnohočetné krevní podlitiny na hrudníku, končetinách, bolesti lebky, poranění oka, ramene, ruky, stehna a zejména způsobenou posttraumatickou stresovou poruchu vyvolávající úzkostné a depresivní stavy, bušení srdce, nervozita, třes celého těla, neklidný spánek s úzkostnými stavy, vybavování děsivých vzpomínek na událost (tzv. flashbacky), a omezeními při běžném životě spočívajícími v obavách či úzkosti z jiných osob, hádejte, kolik dostal? Tento pachatel dostal tři roky vězení s odkladem na pět let, tedy úplně stejný trest jako na začátku textu zmiňovaný Sneeky Dominik N. Poškozené soud přiznal náhradu nemajetkové újmy ve výši dvě stě tisíc korun. 

Divíte se ještě stále trestu za virtuální sex s nezletilou? A můžeme se mu vůbec ještě divit při vědomí toho, za jak brutální znásilnění lze v naší zemi odejít od soudu s podmínkou? 

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • Nora Fridrichová Nora Fridrichová je výraznou televizní osobností, ale také ženou, která pomáhá jiným ženám. Třetím rokem podporuje samoživitelky: Pořádá sbírky na nákupy potravin, zorganizovala sbírku oblečení i charitativní knižní bazar. Do konce roku pošle samoživitelkám nákupy potravin v hodnotě čtyř milionů korun a počítače za dva miliony.
  • Volnost, rovnost, orgasmus Co potřebujeme k tomu, abychom si víc užili sex? Proč je tak důležitá genderová rovnost? Když budou nerovnosti mezi ženami a muži příliš velké, nebude mít dobrý sex prostě nikdo. Rozhovor se socioložkou Kateřinou Liškovou vedla Anna Urbanová.
  • Zpomalte, dokud je čas Všechno zvládla a pak padla aneb výkon jako modla dnešní doby. Ženy se kvůli trojboji „homeoffice, online škola, domácnost“ zapojily do závodu, který nelze vyhrát. Ilona Kleníková se zamýšlí nad tím, proč po nás doba žádá takové vypětí a co by se mělo změnit. „Mnoho lidí zjistilo, že když si neudělají čas na to, aby jim bylo dobře, budou si na sebe muset udělat čas, až jim bude špatně,“ píše a radí: „Zpomalte, dokud je čas.“
  • Women power v ulicích Minsku Protesty proti Lukašenkově režimu v Bělorusku trvají už třetí měsíc. Jejich symbolem se staly sobotní průvody žen v bílém s květinami v rukou. Redakce Heroine se spojila s běloruskou novinářkou a fotografkou D. V. a získala od ní exkluzivní reportážní fotografie z demonstrací a také velmi niterný rozhovor, který přerušilo zadržení a výslech… Kvůli bezpečnostní situaci v zemi se redakce Heroine rozhodla nezveřejnit celé jméno naší běloruské spolupracovnice.
  • Kámasútra pro vozíčkáře Centrum Paraple nedávno vydalo knihu Ano, můžeme se skvělými ilustracemi od Toy Box a my jsme se ptali jedné z jejích autorek, ergoterapeutky Ivy Hradilové, na detaily její profese. Jak pomáhá lidem po poškození míchy zapojit se zpět do sexuálního života? Jaká tabu okolo sexu na vozejku přetrvávají? Dozvíte se i spoustu dalších věcí, které vás nejspíš také zajímají, ale styděli jste se zeptat.

…a mnohem víc! Kupte si číslo do schránky (poštovné platíme my), předplaťte si nás.

Lucie Hrdá

Lucie Hrdá

Více než patnáct let zabývá nejen obhajobou v trestních věcech, ale také zastupováním poškozených a problematikou obětí zvlášť závažných trestných činů a domácího... Další články.

Celkem 12 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Karolina | 15. 11. 2020 | 16:26

Vas prispevek bohuzel ztraci veskerou validitu tim, ze zacina « Daleko vaznejsim prikladem... ». Nejde o daleko vaznejsi priklad, ackoli muzeme diskutovat vysi trestu v onom pripade (a ja bych byla osobne za daleko vyssi trest), z hlediska dopadu na obet je nasili vykonane blizkou osobou casto vyrazne vetsi trauma, nehlede na to, ze jde malokdy o ojedinely priklad (a jde tedy o dlouhodobe tyrani s obrovskym dopadem na zivot obeti). Navic tento typ nasili reprezentuje pres 90% pripadu sexualniho nasili, jde tedy o spolecensky castejsi formu, ackoli znasilneni neznamou osobou jsou casteji medializovana, a tim se vytvari dojem, ze jsou castejsi.

+9
Reagovat
Zobrazit komentovanou zprávu

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Tomek | 15. 11. 2020 | 14:23

Daleko vážnějším příkladem budiž trest za znásilnění školačky africkým imigrantem na Litoměřicku. Několikrát trestaný uprchlík Ibrahim brutálně znásilnil školačku a vyvázl se směšným trestem odnětí svobody v délce dvou let. Proti kterému se chce ještě drze odvolal.

-18
Reagovat

Naše další projekty

Peníze

Investice do realit už od pár stovek. Prošli jsme možnosti

Vedle nemovitostních fondů můžete zkusit zhodnotit peníze v realitách i prostřednictvím startupů. Třeba půjčit na výstavbu nebo těžit z...

Peníze

Nejlepší spořicí účet sníží úrok. Kdo dá aspoň 1 %

Spořicí účet vám peníze ve skutečnosti nerozmnoží, pořád na něm ale zůstane o dost víc než na běžném účtu. Poradíme, kam se podívat, když...

Finmag

Svaté obrázky na virus nezabírají. Přesto je mexický prezident pořád oblíbený

Koncem října si evropské státy vysloužily kritiku za přístup ke koronaviru z poněkud nečekaného místa. Mexický prezident Andrés Manuel López...

Finmag

Ameriku čeká měkká totalita, potřebujeme vaši odvahu a zkušenosti

Americký novinář Rod Dreher předpovídá Západu temnou budoucnost: levicovou totalitu bojovníků za sociální spravedlnost. Sílu vzdorovat hledá...