Heroine do schránkyPředplatit časopis 
Předplatné časopisu

Podmínka pro Sneekyho. Trestají se u nás sexuální trestné činy adekvátně?

Komentář
Lucie Hrdá
| 15. 11. 2020 | 19 komentářů | 25 396
Podmínka pro Sneekyho. Trestají se u nás sexuální trestné činy adekvátně?
Foto: archiv filmu V síti

Rozsudek nad jedním ze sexuálních predátorů zachycených ve filmu V síti před pár dny pobouřil veřejnost. Muž dostal podmínku. Jak upozorňuje advokátka Lucie Hrdá, na takovém rozsudku ale není překvapivého vůbec nic. Soudy běžně udělují podmínky za mnohem horší sexuální delikty. Proč? Na psychice přece modřiny a letité následky vidět nejsou.

Předevčírem vzbudil velký rozruch rozsudek vynesený Městským soudem v Praze nad jedním z aktérů filmu V síti, čtyřiadvacetiletým Dominikem N., přezdívaným Sneeky.  Za dlouhodobé sexuální psaní dívce, o které si myslel, že je nezletilá, posílání zoofilního porna a nucení ji k obchodování s jejími nahými fotkami dostal trest odnětí svobody tři roky, podmíněně odložený na pět let, a k tomu ambulantní sexuologickou léčbu z důvodu snížené příčetnosti kvůli sexuální deviaci. „Jak je možné, že za posílání zoofilního porna dvanáctileté holce je podmínka?“ ptalo se na sociálních sítích mnoho lidí. „To si z nás už soudy dělají srandu?“ ozývali se jiní. „Vždyť to byl tak medializovaný případ!“

Jenže medializace případu nezaručí, že pachatel bude potrestán přísně – funguje to přesně naopak. Pokud by ve sledované kauze dostal pachatel výrazně vyšší trest, než je za typově obdobnou trestnou činnost obvyklé, jednalo by se velmi pravděpodobně o tzv. exemplární potrestání, které je v právním státně zakázáno. 

Jako odborníka na danou problematiku mě takový trest, na rozdíl od laické šokované veřejnosti, nepřekvapil vůbec. Podmínka za trestnou činnost páchanou virtuálně, po síti, bez fyzického napadání, znásilnění a bití je naprosto běžně ukládaný trest, který ničím nevybočuje z dlouhodobé trestněprávní politiky českého státu. Pokud se podíváme na to, jaké tresty dostali další aktéři filmu V síti, tento můj závěr si potvrdíme. Podle informací iRozhlas.cz dostal Marek V. trest devět měsíců s odkladem na tři roky a Matouš K. sedmnáct měsíců také odložených na tři roky. Všechno podmínky. A to i v případě, že pachateli Dominiku N. za trestný čin sexuálního nátlaku hrozil trest až ve výměře dvanácti let odnětí svobody. 

Výpovědi schopná žena

Pravdou totiž je, že pokud by tito pachatelé „virtuálního sexu“ odešli od soudů s nepodmíněnými tresty, takové kauzy by byly v hrubém nepoměru s tresty ukládanými většině pachatelů znásilnění a pohlavního zneužívání. Jak dlouhodobě upozorňují specialisté na problematiku sexuálního násilí, zhruba polovina pachatelů znásilnění odchází totiž od soudů také s podmínkami (viz výzkum ProFem 2017). Podmínky tak dostávají i pachatelé těch nejzávažnějších trestných činů, jejichž dopad na konkrétní oběť si málokdo z nás dokáže představit. Veřejnost sice volá po ukládání vyšších trestů za takové delikty, ale soudy a státní zástupci tyto výzvy veřejnosti neslyší. 

Problém má velmi široké spektrum příčin, ale mezi ty nejzásadnější patří skutečnost, že za většinu znásilnění prostě uložit podmínku lze, protože spodní zákonná sazba odnětí svobody jsou dva roky. Druhým důvodem je bagatelizace takových trestných činů ze strany soudů – velmi často se totiž ukládají tresty tzv. pod sazbu, tedy podmínky se dávají i tam, kde to běžná zákonná sazba nedovoluje. A proč? Protože přeci nebudeme do tepláků posílat někoho, kdo jinak nikomu nic neudělal, je to poprvé a nám se to nezdá tak hrozné. Nikoho přeci nepobodal, nezabil a na psychice modřiny vidět nejsou. Zraněná psychika nekrvácí a přeživší trestného činu si sice může traumata nést desítky let, ale ty už justice v daný okamžik nevidí. Vidí relativně zdravou ženu schopnou výpovědi. 

Hádejte, kolik dostal

Podílím se na vybudování databáze rozsudků týkajících sexuálního a domácího násilí. Je to drsné čtení - a často se mi nechce věřit vlastním očím. I po šestnácti letech praxe mě stále překvapuje obrovská míra bagatelizace těchto trestných činů ze strany justice – soudních znalců, policie, soudů. 

Promluvte

Lucie Hrdá a Daniel Bartoň se rozhodli založit databázi rozsudků domácího a sexuálního násilí, neboť žádná veřejná souhrnná databáze v ČR neexistuje. Odborníci včetně samotných soudců tak nevědí, jak se rozhoduje o těchto trestných činech a každý si rozhoduje prostě po svém. Stejně tak kvůli chybějící veřejné databázi chybí veřejná kontrola rozhodování soudů. Oba advokáti prosí kolegy i veřejnost, aby jim zaslali svá rozhodnutí o všech trestných činech týkajících se sexuálního a domácího násilí, která mají k dispozici. Rozhodnutí budou analyzována a výsledky budou pravidelně zveřejňovány a používány pro akademické účely. Rozsudky lze zasílat na adresu databaze@akhrda.cz.

(trigger warning: znásilnění - pozn. red) Jinak než bagatelizací následků znásilnění pro oběť a závažnosti a nebezpečnosti takového jednání si totiž neumím vysvětlit například rozsudek, kdy pachatel negativně ovlivněn předchozím vlastním opakovaným selháním při pohlavním styku se svou přítelkyní tuto napadl bitím pěstmi do celého těla, včetně hlavy a obličeje, i kopáním, snažil se ji znásilnit padesát centimetrů dlouhou rostlinou pórku, tímto ji také bil po celém těle. Když ho to přestalo bavit, začal svou přítelkyni ohrožovat velkým kuchyňským nožem, který ji přeložil ke krku a začal jí vyhrožovat, co vše jí vypíchne, rozpáře a rozřeže. Poté nůž zahodil a snažil se svou přítelkyni znásilnit lahví od fernetu, což se mu podařilo. Jak lahví otáčel opakovaně v těle oběti, tato zažívala obrovské bolesti.

Za trestný čin znásilnění s následky na zdraví své oběti, popisované lékaři jako mnohočetné krevní podlitiny na hrudníku, končetinách, bolesti lebky, poranění oka, ramene, ruky, stehna a zejména způsobenou posttraumatickou stresovou poruchu vyvolávající úzkostné a depresivní stavy, bušení srdce, nervozita, třes celého těla, neklidný spánek s úzkostnými stavy, vybavování děsivých vzpomínek na událost (tzv. flashbacky), a omezeními při běžném životě spočívajícími v obavách či úzkosti z jiných osob, hádejte, kolik dostal? Tento pachatel dostal tři roky vězení s odkladem na pět let, tedy úplně stejný trest jako na začátku textu zmiňovaný Sneeky Dominik N. Poškozené soud přiznal náhradu nemajetkové újmy ve výši dvě stě tisíc korun. 

Divíte se ještě stále trestu za virtuální sex s nezletilou? A můžeme se mu vůbec ještě divit při vědomí toho, za jak brutální znásilnění lze v naší zemi odejít od soudu s podmínkou? 

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • LUCIE HRDÁ Tváří titulní strany je advokátka Lucie Hrdá. „Oběti připodobňují znásilnění k vraždě duše a mnoho z nich tvrdí, že by byly raději mrtvé, než aby žily s touto zkušeností dál. Pokud se na tyto zločiny stále pohlíží jako na ublížení na zdraví, je to podle mě naprosté nepochopení,“ říká v našem rozhovoru. Organizace Bez trestu, kterou spoluzakládala, zveřejňuje skutečné rozsudky, aby upozornila na to, za jaké činy odcházejí pachatelé od soudů jen s podmínečnými tresty. „O násilí nesmíme mlčet,“ říká Lucie a sama se neúnavně angažuje.
  Lucii Hrdou fotila naše spolupracovnice v Londýně Eliška Sky.
 • STOP NÁSILÍ NA ŽENÁCH! Nějakou formu domácího násilí zažilo 20–40 % žen. V době první covidové vlny narostlo domácí násilí až o 50 %. Každá třetí žena se stala terčem sexuálního obtěžování. Zkušenost se znásilněním má asi 5–10 % českých žen, přičemž naprostá většina z nich se nikdy neobrátí na policii. Co ještě potřebujeme slyšet, abychom jako společnost přestali zavírat oči před domácím a sexualizovaným násilím?
 • MŮJ ŽIVOT S MOHAMEDEM „Mohamed zná holky, jako jsem já (35+ single ženy s kariérou), jen z filmů. Já znám kluky jako Mohamed jen ze zpráv. Oba kolem těch stereotypů první týdny potichu našlapujeme. Nevíme, co čekat. On uzavírá svůj den modlitbou, já sklenkou vína.“ Michelle Losekoot svěřila Heroine svůj příběh o tom, jak nabídla hostitelskou péči jednomu z dětí, které na českém území skončily jako uprchlíci bez rodičů. Co při tom Michelle zjistila o sobě? A co o naší společnosti?
 • FAST FEMINIST FASHION Nakupují české feministky v řetězcích? Je udržitelná móda jen pro privilegované? A koho posiluje podceněné oblečení? Módní publicistka Veronika Ruppert se zamýšlí nad přesahy mezi feminismem a módou ohleduplnou k planetě i lidem. V příloze Sustainable přinášíme také rozhovor s klimatoložkou Táňou Míkovou a tipy na udržitelnější cestování z pera architekta Petera Bednára.

…a mnohem víc! Kupte si číslo do schránky (poštovné platíme my), předplaťte si nás.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • O odolnosti
  „Nejlepší způsob, jak přežít krize, je nebýt na ně sám,“ říká filozofka Alice Koubová, osobnost z naší titulní strany. V eseji o odolnosti vysvětluje, že marketingoví mágové si tohle slovo přivlastnili a prodávají ho jako další recept na štěstí. Odolnost ale neznamená schopnost vydržet víc a víc až do úplného vyhoření…
 • Alice Koubová
  Jakožto proděkanka DAMU se postavila za studenty z iniciativy Ne!musíš to vydržet, kteří odstartovali celospolečenskou debatu o sexismu a neetickém chování na vysokých školách. Buduje tzv. společenské bezpečí: „Musíte mít možnost říct: Tohle je pro mě nepřijatelné.“ Snad kvůli svým osobním zkušenostem, nebo díky svému rozhledu a empatii dokáže o tématu mluvit tak, že nasloucháme.
 • Antikoncepční seriál pokračuje
  Chcete se vyhnout hormonům, a přitom mít ochranu před početím plně ve své režii? Po kondomech pro ženy a moderních pesarech si Ludmila Hamplová posvítila i na nitroděložní tělíska. Jak vlastně fungují a jaké mají plusy a minusy?
 • Menstruace od Bible až k Twitteru
  Co dělat při menstruaci: odpočívat na lehátku, nejezdit vlakem, nebruslit a neoddávat se turistice. A vůbec – lepší by bylo otěhotnět. Jaká další doporučení dostávaly ženy (typicky od mužů) v průběhu dějin? Některé mýty zkrátka jen tak nevymýtíte.…

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 19 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Karolina | 15. 11. 2020 16:26

Vas prispevek bohuzel ztraci veskerou validitu tim, ze zacina « Daleko vaznejsim prikladem... ». Nejde o daleko vaznejsi priklad, ackoli muzeme diskutovat vysi trestu v onom pripade (a ja bych byla osobne za daleko vyssi trest), z hlediska dopadu na obet je nasili vykonane blizkou osobou casto vyrazne vetsi trauma, nehlede na to, ze jde malokdy o ojedinely priklad (a jde tedy o dlouhodobe tyrani s obrovskym dopadem na zivot obeti). Navic tento typ nasili reprezentuje pres 90% pripadu sexualniho nasili, jde tedy o spolecensky castejsi formu, ackoli znasilneni neznamou osobou jsou casteji medializovana, a tim se vytvari dojem, ze jsou castejsi.

+12
Reagovat
Zobrazit komentovanou zprávu

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Tomek | 15. 11. 2020 14:23

Daleko vážnějším příkladem budiž trest za znásilnění školačky africkým imigrantem na Litoměřicku. Několikrát trestaný uprchlík Ibrahim brutálně znásilnil školačku a vyvázl se směšným trestem odnětí svobody v délce dvou let. Proti kterému se chce ještě drze odvolal.

-16
Reagovat