Heroine do schránkyPředplatit časopis 
Předplatné časopisu

Nejraději nosila modrou. Alžběta II. dbala na důstojnost svého stylu, holínkám se nevyhýbala

Alžběta II.
Galerie
královna
Monarchie
Ada Bartlová
| 9. 9. 2022 | 7 komentářů | 7 902
Nejraději nosila modrou. Alžběta II. dbala na důstojnost svého stylu, holínkám se nevyhýbala
Alžběta II. na snímku z roku 2019. Foto: Profimedia

Šaty dělají královnu. Styl, který Alžběta II. propracovala k dokonalosti, je jedinečný a rozpoznatelný. Výrazné odstíny, barevně sladěné klobouky i pečlivě vybrané šperky jí sloužily k tomu, aby byla mezi lidmi nepřehlédnutelná. Dnešní módní galerii věnujeme královně Alžbětě II., která 8. 9. ve svých 96 letech zemřela. Vládla 70 let.

Takhle ji všichni známe: jako dámu v pastelově barevném plášti a klobouku. Pod pláštěm obvykle měla barevně sladěné šaty. Na nohou nosila jednoduché lodičky na nízkém podpatku, jako doplňky rukavice, kabelku a brož, na krku skoro vždycky perly. Prakticky veškeré oblečení pro ni šil na míru malý tým lidí pod vedením její osobní stylistky Angely Kelly.

Nápadné barvy Alžběta II. nosívala už dříve. Ačkoli chodila výrazně oblékaná mimo jiné proto, aby byla dobře vidět mezi lidmi, barvy byly zkrátka její styl. Její nejoblíbenější barvou prý byla modrá a nejčastěji se oblékala do jejích odstínů, od bledé pomněnkové po sytou královskou modř. Světle modré šaty na fotografii na sobě měla v roce 1960 na svatbě své sestry princezny Margaret a navrhl je Norman Hartnell.

Sir Norman Hartnell (1901–1979) byl oblíbeným návrhářem celé královské rodiny. Pro Alžbětu vytvořil její slavné svatební šaty, inspirované prý Botticelliho obrazem „Primavera“ (Jaro). Hedvábné šaty pošité tisíci perel a bílých korálků šilo několik stovek švadlen, protože musely být hotové ve velmi krátkém termínu.

Jen pár let po svatbě – v roce 1953 – Hartnell pro královnu navrhoval korunovační šaty. Zdobí je neuvěřitelně náročná výšivka rostlinných motivů, které reprezentují jednotlivé části britského království a tehdejšího Commonwealthu.

V sedmdesátých a osmdesátých letech královna spolupracovala především s návrhářem Ianem Thomasem, který pro ni vytvářel barevné šaty – předzvěst pozdějšího pestrého stylu.

Vedle královny v honosných šatech a stařenky ve svítivě barevném kabátě měla Alžběta ještě jednu ikonickou podobu: anglickou venkovanku. Šátek na hlavě, teplá prošívaná bunda, kalhoty nebo sukně a holínky, tak jste ji mohli vidět na jejím milovaném Balmoralu. Na styl nehleděla, přesto ženy její pohodlné oblečení do přírody hojně napodobovaly.

Asi nikoho nepřekvapí, že královninou oblíbenou značkou, u které vybírala šátky, byl Hermès. Hermès začínal jako výrobce postrojů pro koně a na své šátky i dnes často tiskne jezdecké motivy. Královna milovala koně, nelze se tedy divit, že ji okouzlila právě tato značka.

Loajalita k vybraným značkám se týkala i ostatních doplňků. Boty si nechávala šít u londýnské firmy Anello & Davide. Aby byly ihned pohodlné, dávala je nejprve své stylistce Angele Kelly, aby jí je rozšlápla – měly totiž stejnou velikost.

Alžbětina proslulá kabelka je od značky Launer. Královna jí byla věrná přes padesát let a vlastnila prý zhruba dvě stovky kousků, přestože to vypadalo, že má jen dvě: černou a bílou. Launer prodává „královskou“ kabelku v mnoha barvách a lehce odlišných designech.

Každý outfit královna vždy doplnila broží. V její rozsáhlé sbírce se nacházely i skutečně drahé, luxusní kousky s diamanty, safíry a dalšími drahými kameny. Některé se mezi ženami v královské rodině dědily, jiné Alžběta dostávala darem. Brož se žlutými diamanty znázorňujícími kvítky mimózy dostala v roce 1954 na své první státní návštěvě Austrálie.

Nikdo jiný v celé královské rodině se neobléká jako Alžběta; její styl nelze okopírovat, protože jeho nedílnou součástí byla ona sama a to, co svým oděvem vyjadřovala. Přesto je na ženách kolem ní patrný její vliv, ze všeho nejvíc asi na vévodkyni Kate a královně manželce Camille.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Šťastné a veselé v posteli!
  Lidi s feministickým pohledem na svět si prý užívají lepší sex než ostatní. Dokážou se totiž vykašlat na představy o tom, co je a není normální, a je pro ně zásadní vzájemný respekt. Heroine představuje první vydání věnované sexu. Buďte bez obav, že bychom chtěli někoho nebo něco soudit. Ať vás tenhle dárek příjemně naladí…
 • „Bylo to jako šlápnout na minu“
  Tak začíná článek Pavlíny, která krátce po 40. narozeninách dala průchod své touze po sexu, po cizích mužských tělech, po potěšení bez závazků. Potřebovala zjistit, kdo vlastně je. Text, u kterého se možná budete červenat, protože naráží na představy o tom, co se může a sluší.
 • Máte rádi áčko?
  Chtějí ženy anální sex, nebo se jen přizpůsobují mužské touze a představám z porna? Na to se v článku ptá Zuzana Kašparová, spoluautorka podcastu Vyhonit ďábla. Vyzpovídala několik žen, pro které je tato praktika důležitým zdrojem slasti, a připomíná, že penetrace není všechno.
 • Komu vadí svobodné ženy
  Na rozdíl od doby před pár lety už dnes v Česku jen málokdo veřejně hlásá, že když žena říká ne, myslí tím ve skutečnosti ano. Ten posun ovšem nenastal sám od sebe. Obrovskou zásluhu na něm má naše cover star, zakladatelka organizace Konsent a neúnavná čeřitelka stojatých sexistických vod Johanna Nejedlová.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 7 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Ellie | 10. 9. 2022 13:24

Vždyť to není módní policie? Je to článek o jejím stylu, kterým byla známá na celém světě.

+1
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

B | 10. 9. 2022 11:06

Citace - antifeminista / 10. 9. 2022 09:43

Myslel jsem, že módní policie je ta nejzbytečnější práce na světě. Omlouvám se autorce. To, že dělá módní policii mrtvým lidem v době piety je ještě o deset levelů trapnosti výše.

Tohle je módní policie? Asi každá zmínka o módě je u tebe módní policie, že?
Chápu, že pro tebe je celá ta móda užitečná jak pro mrtvýho zimník a tvůj šatník se skládá z mikiny, riflí a obleku, co nosil do tanečních tvůj strejda v roce 1968, ale co nechápu: proč to čteš...

-3
Reagovat