Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Módní inspirace z Prague Pride: Kaktusové vzory, duhové šaty a latexu jen minimálně

FestivalInspiraceLGBT+MódaPrague Pride
Pride
Ada Bartlová
| 15. 8. 2022 | 12 komentářů | 42 821
Módní inspirace z Prague Pride: Kaktusové vzory, duhové šaty a latexu jen minimálně
V průvodu převládaly civilní outfity, ale objevily se i extravagantní kostýmy. Foto: Profimedia

Pride festival vyvrcholil sobotním průvodem Prahou. Hlavním motivem byla samozřejmě duha, kterou měl na sobě v nějaké podobě skoro každý z desítek tisíc účastníků. Byla to oslava tolerance, lásky a práva na vlastní identitu. Bláznivých masek a kinky latexu se objevilo minimálně. Našla se v průvodu také módní inspirace pro všední dny?

Pride duha je prakticky okamžitě rozpoznatelná, má totiž svou ustálenou grafickou podobu – šest pruhů v přesně daném pořadí a odstínech. V průvodu byla vidět všude, od celých šatů po vlaječku namalovanou na tváři. Kromě toho se ale našlo i duhou inspirované oblečení, které si můžete vzít kdykoli, i když zrovna nebudete chtít nosit přímo LGBTQ+ symbol.

Většina duhových doplňků byla přímo v pride provedení, výjimku tvořil duhový deštník. Takový se dal koupit dávno předtím, než český Pride Week vůbec vznikl. Někdo vám možná řekne, že je dobrý akorát pro děti, ale to je samozřejmě nesmysl. V hnusném počasí se pro zlepšení nálady duha vyloženě doporučuje.

Duhovou velkou večerní bych na běžné plesové použití rozhodně nedoporučila. Pestrý colorblocking v přísně geometrickém provedení je zcela mimo jakékoli trendy. Výrazná symbolika je jasně předurčuje do pride průvodu – nebo na LGBTQ+ ples.

Výrazné celoplošné vzory jsou vždycky risk. Všude je tolik krásných vzorovaných látek, ale co s nimi, aby to nevypadalo divně? Třeba tohle. Kaktusový vzor vtipně nahrazuje obvyklé květinové potisky, na volnočasových lacláčích je naprosto namístě a kombinace s převážně černý zbytkem outfitu perfektně funguje. 

Čeští muži zpravidla neradi nosí výrazné barvy a je to škoda. Nemusíte být oblečeni komplet v jedné barvě, ani si k saku brát crop top místo košile. Stačí jeden barevný kus na oživení neutrálního šatníku.

Na barvy vás vůbec neužije? A znáte černobílý op-art, jeden z hlavních stylů šedesátých let? Patřily k němu černobílé vzory, od jednoduché šachovnice po složité optické iluze, a doplňoval se například typickými slunečními brýlemi s tlustými bílými obroučkami. Na Pride má kombinace bílé a černé ještě jeden význam: v symbolice barev na vlajkách se tak označují „straight allies“, hetero přátelé a podporovatelé LGBTQ+ lidí.

Mohutné boty na platformě jsou stále aktuální trend. Že nemusejí být jen černé nebo béžové, ukazuje účastnice pochodu, která si obula světle růžovou variantu. Mimochodem, v davu za ní je vidět, že většina účastníků přišla oblečená úplně běžně. Žádné latexové orgie se nekonaly.

A co make-up? Kromě duhových stínů a festivalových třpytek byly vidět také netradičně barevné rtěnky: temně červené, černé, fialové. Na běžné nošení to není, ale vzpomeňte si na ně, až půjdete někam na party. S tmavou rtěnkou se dá udělat zajímavý look.

Nechce se vám líčit? Nevadí, schovejte se za sluneční brýle! Tady máte pohromadě všechny základní trendy: nadčasovou klasiku, barevná zrcadla i velké polotónované čočky. Léto ještě nekončí!

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Queer and proud
  „Vadí mi debaty o tom, že jen proto, koho miluju, nejsem dost,“ říká novinářka Bára Šichanová. Shrnuje tak jednou větou fakt, že queer lidé nemají v Česku rovné podmínky. Na našem speciálním queer čísle se autorsky i koncepčně podílely osobnosti, které si díky svému společenskému postavení mohou dovolit být queer and proud. O tom, že láska je jen jedna a je duhová, si s nimi povídala publicistka Jana Patočková.
 • Podcast, který mi změnil manželství
  Šimrání je pořad o sexu, ve kterém se bez okolků mluví o všem, co dospělé ženy i muže zajímá. O vášních, (ne)naplněných touhách, úchylkách, netradičních praktikách, nevěře. Jeho autorka Markéta má zvláštní dar – umí nabídnout bezpečný prostor, ve kterém nikdo nikoho nesoudí. Přečtěte si, jak podcast proměnil její manželství a jak může změnit i vaše vztahy. K lepšímu.
 • Tenhle svět není pro ženský!
  A důkazů je čím dál víc. Všechny je shromáždila novinářka Caroline Criado Perez ve své knize Neviditelné ženy. Kamil Fila knihu přečetl a píše: „Věda postavená na datech, respektive těch opravdu velkých datech, nám dává jasné zprávy – zvýhodnění mužů oproti ženám je patrné na všech myslitelných úrovních a vypadá to, že se dokonce zvyšuje. Co s tím proboha budeme dělat?“
 • Lekce partnerské komunikace
  Nedořešené konflikty se řetězí. Ve vzduchu zůstávají viset křivdy. V denním provozu si toho nejdřív možná ani nevšimnete, ale když se ve vztahu začne místo porozumění rozpínat podivná nepohoda, je nejvyšší čas zbystřit. Psycholožka Eliška Kodyšová ví, jak zachránit vztah pomocí komunikace. A naučí to i vás.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 12 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Miroslav | 16. 8. 2022 12:14

Latex a guma je pro fetisisty.Kdyz mam na sobe latex a gumu ,neurcuje to moji orientaci.

+6
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Petra | 15. 8. 2022 21:54

Hnus

-7
Reagovat