GALERIE. Ada z Módního pekla vybírá influencerky propagující skutečné ženské tělo

Body PositivityKrásaMoje tělo
Ada Bartlová
| 18. 2. 2022 | 9 komentářů | 61 568
GALERIE. Ada z Módního pekla vybírá influencerky propagující skutečné ženské tělo
Mik Zazon a její hnutí #normalizenormalbodies. Foto: Instagram

Jaký je podle sociálních sítí aktuální ideál krásy? Zřejmě velmi štíhlá žena s dlouhými vlasy a velkým, ale perfektně hladkým zadkem. Takhle ale vypadá jen naprostý zlomek žen. Vědí to influencerky, které na rozpor mezi nedosažitelným ideálem a skutečnými ženskými těly upozorňují. A zdaleka nejde už jen o tělesnou váhu. V kurzu je přiznávat strie, celulitidu i akné.

Body positivity, tedy pozitivní vnímání těla, je logická reakce na dnešní tlak na dokonalost. Technika umožňuje upravit každou fotografii tak, že vznikne nereálně perfektní obrázek: modelka je štíhlá, ale má výrazné křivky, k tomu pleť bez pórů, nikde ani pupínek nebo chloupek. Většina z nás ví, že takové fotky jsou upravované, ale mozek to stejně vnímá. A kdo by chtěl ve společnosti, která obdivuje umělou dokonalost, ukazovat velké břicho nebo akné na tvářích?

Hnutí body positivity se původně zaměřovalo hlavně na ženy s nadváhou, proto se také našli jeho odpůrci, kteří tvrdí, že je to jen glorifikace nezdravé tloušťky. Existují sice ženy, které skutečně chtějí být obézní (a některé se tím úspěšně živí), většina plnoštíhlých ale chce zhubnout a přijetí vlastního těla je často prvním krokem k lepší životosprávě. Už jen odhodlat se natáhnout legíny a vyrazit běhat chce dost odvahy, když se za své tělo dlouhá léta stydíte.

Dnes se pozitivní vnímání těla týká všeho, co nezapadá do ideálního obrázku: strií, celulitidy, tělesných vad, ekzémů, jizev, stáří. V galerii najdete deset slavných i méně známých body positivity osobností.


Celeste Barber

Jednou z mých nejoblíbenějších influencerek je komička Celeste Barber, která si tropí legraci ze sexy fotek a videí modelek a celebrit. Nedělá přitom nic jiného, než že je napodobuje: pózuje ve spodním prádle, svůdně se válí v písku na pláži nebo po kardashianovsku špulí zadek a ukazuje, jak jsou ty obrázky vlastně blboučké. Kdyby vás přepadl splín nad videem nějaké smyslně se vlnící krasavice, představte si, co by udělala Celeste – a bude po splínu.


Mik Zazon

Mik je jedna z tváří hnutí za „normalizaci normálního těla“. Bývalá vrcholová sportovkyně dnes působí jako fitness trenérka a body positivity koučka. Přestože pravidelně cvičí a je ve skvělé kondici, nemá perfektně vysekané tělo – a ukazuje ho na fotkách přesně takové, jaké je, i se striemi, faldy a jizvami po operacích.


Aylish Rutheford

Také Aylish je rozumná trenérka, která kromě návodů na cvičení a stravu dává na Instagram své reálné tělo. I když je fit, stejně má celulitidu a při cvičení se potí jako každý normální člověk. Ráda také předvádí, jak se vyfotit, aby vaše tělo mělo správné instagramové parametry – a jak to vypadá, když trochu změníte pózu nebo úhel záběru.


Danae Mercer

Danae je další influencerka, která se na Instagramu ukazuje taková, jaká je, kromě toho se ale ještě věnuje odtajňování pozadí vzniku perfektních fotek. Prozrazuje, kolik práce je za zdánlivými momentkami z pláže, jak si správným pózováním vykouzlit dokonalý zadek nebo štíhlý pas a jaké triky používají profesionálové.


Savage x Fenty

Fotit prádlo na reálných ženách je trend, na který některé značky naskočily jen proto, aby se zalíbily zákazníkům. Poznáte je podle decentně plnoštíhlých, pečlivě vyretušovaných modelek. A když to někdo myslí vážně? Udělá to třeba jako značka Savage x Fenty, která fotí prádlo na modelkách nejrůznějších tělesných typů – třeba s velkým břichem, povislými prsy, nebo naopak velmi štíhlou figurou.


Miss5thAve

Modelka Miss5thAve má žádané plné křivky, krásný obličej… a jenom jednu paži. Momentálně předvádí pro Fenty a zařadila se tak k dalším modelkám s tělesným postižením, které pro tuto značku pracují nebo pracovaly (například už bohužel zesnulá Mama Cāx).


Jamie Lee Curtis

Když herečce Jamie Lee Curtis táhlo na čtyřicet, šla kvůli poznámkám na svůj vzhled na první plastiku, pak ale zjistila, že jí to vadí a vlastně o žádné omlazovací zákroky nestojí. Dnes je jí lehce přes 60 a svůj názor nezměnila. Nechce si ani barvit vlasy a své instagramové fotky nijak neretušuje.


Paulina Porizkova

Známá česko-americká topmodelka si také stárne po svém: na svůj Instagram dává nejen fotky své skvělé postavy v plavkách (i bez), ale i reálné momentky plné vrásek a rozčepýřených prošedivělých vlasů. Můžete sice namítnout, že Paulina je mimořádně krásná žena a to se to pak stárne jedna báseň – i ona má ale své starosti a k tomu spoustu zkušeností s ideálem krásy a tlakem na dokonalost.


Lainey Molnar

Lainey Molnar kreslí nejen obrázky na téma body positivity, ale ilustruje i feministická témata (např. dobrovolnou bezdětnost, „správné“ oblékání a chování) a vtipné okamžiky ze života, které všechny známe. A jaké je podle ní správné stárnutí?


Alex Peters

Body positivity neplatí jen pro velikost a tvar těla, ale i pro pokožku. Až 85 procent dospívajících se setká přinejmenším s mírnou formou akné a ani u dospělých není nijak vzácné, přitom se za něj snad všichni stydí a je běžné zakrývat pupínky make-upem nebo je retušovat z fotek. I tady se ale objevili influenceři, kteří pod vtipným hashtagem #freethepimple („osvoboď pupínek“) ukazují, že akné je běžné a nemá smysl se kvůli němu trápit.


Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Martina Benešová jede bomby
  Jaderná chemička Martina Benešová slaví obří úspěch – lék na rakovinu prostaty, na jehož vývoji se podílela, byl už schválen v USA. „Když chcete dělat vědu na vysoké úrovni, musíte být nejen šéf, ale i krysa v oficíně, entertainer, politik, ekonom a psycholog,“ říká vědkyně, která se letos vdávala v Las Vegas v šatech po Cate Blanchett a nejlíp se dokáže odreagovat při rychlé jízdě autem.
 • Děravé vědecké potrubí
  Čím dál postupujeme po vědecké dráze, tím méně žen potkáváme: říká se tomu „děravé potrubí“. Se sedmi českými vědkyněmi jsme se na ty díry podívali pěkně zblízka. Kudy nám odbornice z akademické sféry mizí? A stačí díry zalepit, nebo by bylo lepší celé potrubí rovnou přestavět?
 • Milujeme fotoromány
  Zavzpomínaly jsme na časy, kdy jsme v novém Bravíčku vždycky listovaly na stránky s fotorománem, a nechaly jsme se tímhle formátem inspirovat. Tentokrát ale nejde o žádnou lovestory, nýbrž o satirické obrazy z vysokoškolského života z pera Dua Docentky. Získá Lída postdoktorský grant, nebo se její naděje zadupe docent Kuneš a profesor Hrubeš?
 • Proč nosí Filip Titlbach perly
  Novinář Filip Titlbach letos vydal knihu rozhovorů s queer lidmi o tom, čemu musí čelit. V Heroine se ho v důvěrném rozhovoru na jeho vlastní zkušenosti ptá Jana Ciglerová: „Lidé nám často říkají – žijte si, jak chcete, ale ne nám na očích. Proč si myslíš, že se skoro neoutují sportovci? Protože spolu chodí do sprch a heterosexuální muži s tím mívají problém. Myslí si, že je gayové znásilní.“

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 9 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

54 | 19. 2. 2022 1:55

Tady se sešel soubor dementů.

+5
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Pavel Křížek | 18. 2. 2022 15:56

Zajímavé také je, že se do tohoto "orloje" nikdy nezařadilo období ZDRAVÝCH modelek, předvádějících realistický ideál krásy, kterého by mohla dosáhnout téměř každá žena. Zřejmě proto, že u takových by ta "nasranost" neproudila směrem ven od těch modelek k celému světu, ale směrem dovnitř, protože většina žen by se nedokázala smířit s tím, že u takových modelek by jejich krásu nemohly svádět na plastiku, liposukci ani photoshop. :-)

-15
Reagovat
Zobrazit komentovanou zprávu