Absolutní vítězkou soutěže 2023 Birth Photography Image Competition se stala německá autorka Annemarie Fuckel ze společnosti Annemarie Lea. Její fotografie ukazuje dítě s hlavičkou obklopenou plodovými obaly těsně poté, co se poprvé podívalo na svět. Další výherce porota vybírala v pěti kategoriích: Porod, Narození, Šestinedělí, Detaily a nově také Ztráta a těžkosti.

Mateřství jim zničilo sny i ambice. Fotografka sesbírala příběhy žen, které litují, že se staly matkami

Mateřství

Některé fotografie jsou spíše dokumentární, jiné zase zobrazují uměleckou stránku procesu, na jehož konci se objevuje nový život, ať už jde o porod v nemocnici, doma, nebo třeba do vody.

„Jsme ohromně pyšní na letošní účastníky, protože navzdory všemu, co jsme si prožili v minulých letech (v souvislosti s pandemickými omezeními, pozn. red.), soutěž dokazuje, jaké překážky jsme byli v tomto období schopni překonat. S radostí oznamujeme také zavedení nové kategorie, která je poklonou těm, jejichž těhotenství skončí potratem, nebo úmrtím novorozence. V průměru tak končí jeden ze čtyř porodů,“ okomentovala výsledky soutěže ředitelka Mezinárodní asociace porodních fotografů (IAPBP) Liz Cook.

Na srovnání záleží

I díky soutěži se tak na světlo dostávají jinak tabuizovaná témata související s těhotenstvím, porodem a raným mateřstvím, o nichž se ve společnosti jinak příliš nebavíme, natož abychom je běžně znázorňovali v celé jejich skutečnosti: patří sem třeba předčasný porod, císařský řez nebo první poporodní návštěva toalety. Nedostatek vzorů  řadu žen nutí přemýšlet nad tím, jestli je jejich tělo „ještě normální“, nebo vede k tomu, že se za sebe nepostaví v případě, kdy cítí, že s jejich porodem nebylo všechno tak, jak by si přály.

Prohlédněte si vítězné snímky porodů ze soutěže:

„Porody jsou samozřejmě pokaždé jiné. Coby dulu mě učili, že jsem v roli člověka, který především funguje jako podpora. Snažím se u porodů neprožívat svoje osobní příběhy, ale být dané ženě absolutně k dispozici. Nejlepší pomoc totiž v tu chvíli poskytne člověk, který umí potlačit své vlastní tenze nebo i zážitek z vlastního porodu. Snažím se co nejlépe napojit na potřeby páru a umožnit mu, aby porod prožil ve své vlastní bublině,“ říká o svých zážitcích pro web Heroine.cz certifikovaná dula Ivona Remundová.

„Nevíš, co je opravdový porod.“ Ženy po císařském řezu čelí pocitům selhání. Okolí je zostuzuje

Císařský řez

„Porod má všechny rysy iniciačního rituálu. A i když to vezmeme zcela přízemně, je rozhodně velmi konkrétním mezníkem mezi dvěma velice odlišnými životními kapitolami. Vyprávění o porodu pohání snaha tomu, co jsme prožily, porozumět a získat referenční rámec. To, co jsem zažila, čím jsem prošla, co se mi dělo: Je to normální? Většinou nemáme předem jasno, co je dobrý porod,“ napsala pro web Heroine.cz v minulosti lektorka vzdělávacích kurzů pro rodiče a předporodní péče Milena Jeřábková. Vyjma různých forem a průběhů porodu se fotografové nebojí ukázat ani přirozenou tělesnost a city neodmyslitelně spjaté s narozením: krev, křik rodící matky nebo směsici úlevy a vyčerpání rodičů, kteří si právě prošli domácím porodem.

Znovu nalézt sílu

Remundová připouští, že i v jejím případě přítomnost u porodu vyvolává emoce, které jsou jen těžko popsatelné. „Jsou porody, u kterých se přirozeně lidsky rozpláču. Popláčeme si pak všichni. Jsou to třeba případy, u nichž se dějí závažné věci. Snažím se se svými pocity ale neobtěžovat, prožít si je stranou. Když to dopadne dobře a maminka s dítětem mohou být spolu, je to veliký pocit úlevy, štěstí a také únavy, protože je to opravdu náročný proces. Oxytocin v místnosti pak ovládne nás všechny. Člověk by musel být z kamene, aby se ho to nedotklo,“ říká s úsměvem.

K nejsilnějším podle ní patří chvíle, kdy se okolí podaří ženu podpořit v přesvědčení, že porod zvládne. „Když se nám podaří jí pomoct znovu nalézt sílu. Třeba když to vypadá, že bude muset dojít k zákroku, který si nepřála, a my najednou vymyslíme změnu polohy, aromaterapii nebo nějaký detail, který pomůže a miminko se narodí. Vrátit vůli do rukou rodící dvojice, to je v naší práci obrovská odměna.“ To, že při porodu hrají prim emoce a odhodlání, ať už vypadají jakkoliv, nakonec ukazují také vítězné fotografie v galerii. Porod totiž může být jakýkoliv: především je ale vždy náš, niterný a osobní.

Péče porodní asistentky u domácího porodu je legální, rozhodl soud

Porodní asistentka je oprávněna vést fyziologický porod v domácím prostředí, dokud nevyvstane potřeba specializované péče ve zdravotnickém zařízení. Takový je březnový verdikt Krajského soudu v Plzni v případu porodní asistentky, která dostala stotisícovou pokutu od ministerstva zdravotnictví za to, že asistovala u pěti domácích porodů bez komplikací. Resort argumentoval tím, že nebyla oprávněna poskytovat zdravotnické služby, a překročila tak pravomoci vymezené svým statusem. Ministerstvo zdravotnictví dříve vydalo vyhlášky, jejichž cílem bylo znemožnit porodním asistentkám výkon povolání v plném rozsahu jejich zákonných kompetencích, podřadilo je hierarchicky pod lékaře. A to navzdory tomu, že zákonné postavení porodní asistentky je definováno samostatností a autonomií a lékař nemá odborné kompetence porodní asistentky.

Soud rozhodnutí odůvodnil mimo jiné verdiktem Evropského soudu pro lidská práva, který dříve směrem k českému přístupu k porodním asistentkám konstatoval, že „bránit porodním asistentkám v asistenci stěžovatelkám u domácího porodu – tím spíše, když se jedná o nízkorizikové těhotenství u žen, které nebyly prvorodičky – nelze dle našeho názoru v demokratické společnosti zdůvodnit žádným přesvědčivým tvrzením poukazujícím na veřejné zdraví“.

O tom, jak je v Česku nastavení směrem k porodním asistentkám neférové a škodí nejen jim, ale především rodičkám, pro web Heroine.cz dříve psala porodní asistentka Alžběta Samková. Tuzemský systém se přitom setkává i s častou kritikou ze zahraničí: ve srovnání s Německem, Norskem nebo třeba Austrálií totiž omezení působí přinejmenším exoticky. Plzeňský soud tak u nás konečně otevřel cestu k modernímu porodnictví a ženské autonomii, která je ve světě normální.

Zdroj: Horejsi legal s.r.o.

Seznam výherců soutěže:

Jméno studia Webové stránky
Annemarie Lea - Geburtsfotografie Frankfurt
www.annemarielea.de
Studio Paula Beltrão
www.paulabeltrao.com
Mary Beliz
marybelizphotos.com
VI-Photography
www.vi-photography.nl
Portland Birth Photographer: Natalie Broders
https://www.nataliebroders.com
Ebony Allen-Ankins Photography
https://www.ebonyallenankinsphotography.c
Sara Hunter Photo, LLC
https://sarahunter.smugmug.com/
Karoline Saadi Fotografia
https://www.karolsaadifotografia.com.br/
Jessica Miles Photography
jessicamilesphotography.wordpress.com
Rewild Her https://www.rewildher.com.au
Lauren + Douglas
www.laurenanddouglas.com
Hello Baby geboortefotografie
www.hellobaby.nu
Nicole Hamic www.nicolehamic.com
Ash Blythe Photography
www.ashblythephotography.com
Natural Focus Photography
https://naturalfocus.com.au/birth-photograph
Anne Lucy Fotografia
www.annelucyfotografia.com.br
Stefany Pontes Fotografia
www.stefanypontes.com
Lawren Rose Photography
www.lawrenrosephotography.com
Michelle Glenn Photography and Birth Services
https://www.google.com/search?client=firefo
Erin Beth Birth
www.erinbethbirth.com
Sarah Elizabeth Photos and Film
www.SEPhotosandFilm.com
Birth Body Photography
https://birthbodyphotography.mypixieset.com
Julia Santiago Fotografia
www.juliasantiago.com.br
Mother Wolf Birth Photography
www.motherwolfbirthphotography.com
Badger & Quill Photography
www.badgerandquillphotography.com
Tania The Grateful Doula
https://www.thegratefuldoula.nl/
Moiata Lollipop doula
www.moiatadula.com
Eva Diana Photography
EvaDiana.website
Verwonder Fotografie
www.verwonderfotografie.nl
Alexandria Mooney Photography
https://www.alexandriamooneyphotography.c
Lauren Maggi, LLC. laurenmaggi.com

Aktuální číslo

  • Žijí s postižením, ale to nedefinuje jejich osobnost ani přístup ke světu
  • Máte odvahu zpomalit? Být offline, žít svým vlastním tempem a být v klidu? Inspiraci najdete v rubrice Feel good
  • Foto na titulní straně: Eliška Sky x Midjourney
  • Speciální příloha o umělé inteligenci. Co bychom jï měli naučit především?
  • Více než 180 stran čtení, které způsobuje nezávislost
Popup se zavře za 8s