Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Diskuze k článku:

Veřejné školy v Česku neplní požadavky rodičů. Soukromé alternativy překvapivě volí vysoké procento lidí

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Janinka | 31. 8. 2022 9:45

Nedávno jsem četla článek, že výdaje na školství se zvyšují a přibývá pracovníků. Že uvažuji o zvýšení počtu dětí na jednoho učitele. Úplně mě to zvedlo že židle. Protože kdosi vymyslel inkluze, nabobtnalo množství asistentů (co teď čtu na sociálních sítích, polovina žen, kterým konci rodičovská dovolená, si chce dělat kurz na asistenta pedagoga) , kteri se musí zaplatit, tak to ve finále odnese učitel? Znám spoustu mladých lidí, co šli na pedagogiku plní elánu a vizi, s dětmi umí pracovat a naplňuje je to. Takže v rámci šetření na ně navalime víc děti, protože peníze tečou jinam? Ať jsem hnusný zlý sobec, ale má představa jsou menší třídy, které dobrý učitel zvládne a nevyhori. A omezit inkluzi.

+18
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

B | 31. 8. 2022 9:11

Jj, pak tohle končí tak, že tu u diskuze sedí několik poloopiček, které se od ostatních poloopiček neliší intelektem, ale pouze tím, že je rodiče protlačili skrz školy, zaplatili jim kroužky, nebo tu machrují rádoby programátoři, co jsou programátory jen proto, že jim rodiče koupili počítač. Tihle všichni rozkošně věří tomu, že mají být lidé oceňováni dle svých schopností.:D

...jediné ocenění, které si zasloužíte, bude kulka mezi oči, protože tak to v nespravedlivém nastavení musí skončit a je celkem jedno, jestli vás odpraskne našinec, nebo někdo původem z Afriky... pamatujte si, že jste si to skutečně zasloužili.:D

-10

Diskuze k článku:

Michal Macek | 1. 9. 2022 18:32

zajimavej clanek

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/pavel-bobek-rozstrel-ceske-skolstvi-dril-a-kazen.A220901_153440_domaci_vov

0

Weonna | 1. 9. 2022 15:31 | reakce na antifeminista - 31. 8. 2022 17:03

Tak právě s těmi většinově nepopulárními názory s vámi souhlasím

0
Zobrazit komentovanou zprávu

Dana Nováková | 1. 9. 2022 14:21

Ano, v dnešní době bych svému dítěti dopřála soukromou školu hned od začátku.
Sama učím na SŠ a vím, s jakými problémy školy zápasí a jak nekompetentně se ke vzdělávání staví stát. Moje dcera se naštěstí na 1. stupni vyhnula inkluzi i dnešním problémům s přistěhovalci z východu. Teď je na osmiletém gymnáziu, které si na mně sama vybojovala, protože jsem s její volbou nesouhlasila, ale nakonec mě přesvědčila. Když vidím, jaké problémy mají ZŠ dnes, jímá mě dodatečně hrůza, co by bylo, kdyby na té ZŠ zůstala. Co je špatného na sociální bublině, která má lepší podmínky? Naopak, myslím, že pokud dítě vyrůstá v klidu a pohybuje se v sociálně stimulujícím prostředí, bude takové životní podmínky automaticky vyhledávat i v budoucnu.

+1

Rava | 31. 8. 2022 17:44

Hlavní důvod, proč bych o tom uvažoval tam nezazněl. A to je inkluze na státních školách a povinné začlenění Ukrajinců(váleční fanatici promiňte. Dívám se na to pouze z pozice rodiče a produktivity v dané třídě). Manželka je učitelka a ve třídě bude mít z 25 dětí 10 Ukrajinců, kteří ani neviděli latinku, 2 šikovné děti (chudáky), 3 průměrné (které průměrnými v takové třídě se štěstím zůstanou), 5 těžce podprůměrných a 5 dětí , které by dříve obsadily zvláštní školu. A asistenta k tomu. Ukrajinci neumí česky, manželka rusky a i kdyby uměla, nesmí se tak na ně mluvit, aby měli větší snahu porozumět češtině. Očekávat, že z chodu této nesourodé skupiny s jazykovou bariérou vznikne něco pozitivního je naivní!! Bude ráda, když udrží klid. Takže já bych tam dítě nikdy neumístil, i kdyby mě to mělo stát všechny peníze a spoustu úsilí. Vše je od doby, kdy školství ovládli teoretici a ideologové EU místo praktiků. Ono potom na přijímačkách nikoho nebude zajímat, že si vaše dítě užilo vzorovou třídu dle návodu EU, místo aby makalo v kolektivu jemu rovnému.

+5

antifeminista | 31. 8. 2022 17:29 | reakce na IK - 31. 8. 2022 12:27

Jak je vidět i ve zdejších článcích, to co většině lidí chybí, není schopnost najít si svůj názor a ten si uhájit.

Horší je to se schopností názor změnit, pokud se ukáže jako nesprávný. Například když rudá hvězda v Německu zcenzurovala Vinetoua kvůli Indiánům, a Indiáni se ozvali, že jim Vinetou nevadí, rudá hvězda ze svého postoje neustoupila.

0

antifeminista | 31. 8. 2022 17:24 | reakce na Petr.b - 31. 8. 2022 15:59

K otázce, co je důležitější - na to vám jinak odpoví stát, jinak zaměstnavatel, jinak vědec...

Stát by ve vlastním zájmu měl sledovat, aby pokud možno všichni měli určitou úroveň univerzálního vzdělání, které sníží strukturální nezaměstnanost na minimum, podobně jako finanční negramotnost, díky které by se mohli dostat do dluhových pastí a exekucí, ve kterých mají mizivou snahu o legální výdělky. Jinými slovy takové vzdělání, aby stát nemusel platit dlouhodobě nezaměstnané, ze kterých se poměrně rychle stávají nezaměstnatelní.

Oproti tomu zaměstnavatelé ve vlastním zájmu tlačí na to, aby jim vzdělávání co nejvíce snížilo jejich vlastní náklady na přijímání a zaučování nováčků.

Vědci a racionálně smýšlející lidé si obvykle nejvíce přejí, aby se vyučovaly přírodní a technické vědy, programování, matematika, logika, argumentace, dějiny atd...

Umělecky a bohémsky založení lidé chtějí výuku směrem k umění, literatuře, psychologii a sociologii, historie (neplést s dějinami!) atd...

Nábožensky založeným lidem chybí především to jejich jediné náboženství... Sportovně založení lidé by ocenili, kdyby na škole bylo pro všechny více tělocviku...

Co autorka tohoto článku zjevně nechápe příliš dobře, je fakt, že se na školách nedá učit všechno, a nikdy se tak nezavděčíte všem. Vždycky budou nějací rodiče, podle kterých školy neplni požadavky, které oni sami považují za "moderní podobu školství".

+3

antifeminista | 31. 8. 2022 17:03 | reakce na B - 31. 8. 2022 8:46

Každý, doslova a do písmene KAŽDÝ rodič může svému dítěti zajistit tu nejlepší školu, jakou si může dovolit. Vyplývá to přímo z logicky věci - pokud si nějakou školu můžete dovolit, pak ji můžete svému dítěti zajistit. Rozhodně není pravda, že "soukromá" je vždy významem synonymum pro "lepší" a i mezi veřejnými školami se najdou lepší a horší. Potíž je v tom, že velká spousta rodičů, bohatých stejně jako chudých, zvysoka kašle i na to, aby svému dítěti zajistili tu nejlepší školu, jejíž zajištění je v jejich možnostech.

Druhá věc - studium je dvoucestný proces. Jeho výsledek tedy nezáleží jen na tom, jak kvalitní je škola, ale i na tom, jak kvalitní je student, což je obzvlášť mezi reformisty velmi nepopulární názor. Další velmi nepopulární názor je, že studijní kvality jsou z velké části dány nefinančním rozměrem rodičovské výchovy.

+6

Petr.b | 31. 8. 2022 15:59

Problém českého školství začíná na pedagogických fakultách. Systém výuky je naprosto tragický, studenty demotivuje a vůbec je neučí jak a co učit. Tím to začíná. Výsledkem je, že do školství se dostávají zhusta podivné existence, kterým vyhovuje státem řízený život a profese je nezajímá. Čest výjimkám.
To, že děti z dobře zabezpečených rodin mají výrazně lepší vzdělání je fakt který je logický a je tomu tak odnepaměti. Reforma školství je sice nutná, ale pochybuji, že je reálné, aby ji vůbec někdo udělal, natož aby ji udělal smysluplně. A tak naučme děti jazyky, naučme je hledat si příležitosti ke vzdělání, naučme je zájmu o svět. A vzdělání není jen škola - často se mimo školu děti naučí mnohem víc a pro život mnohem důležitější věci.
A ono je vůbec otázkou, co to je vzdělání:
Co myslíte, je důležitější znát podrobnosti třeba o bitvě u Thermopyl, nebo umět plavat?
Jinak, ale musím trochu nesouhlasit s autorkou v jedné věci: umět si udělat čitelné a použitelné poznámky bych považoval za důležitou součást vzdělání. ze školních let našich dětí si pamatuji, že sešit a jeho úpravu nikdy učitelé neřešili. A potkávám plno lidí, pro které je problém napsat srozumitelný email.

+3

Petr.b | 31. 8. 2022 15:42

Citace - IK / 31. 8. 2022 12:27

Chcete same jednicky a o skole vedet kdy zacina a ze obed byl hnus? Pak v pohode, to statni skola naprosto splni.

Ja mam jina ocekavani, chci aby skola/ucitel meli o me dite zajem, abych ja byla partner k diskuzi kdyz uz ty obedy fakt hnus jsou, a aby me dite umelo najit/obhajit svuj nazor. Takze radsi vozim a socialni bublinu at porusi v krouzku nebo na hristi…

A druhe budu vozit stejne. I kdyz to znamena ze na nove boty pro me mi zbydou penize v roce 2030.

NO jo, ale úkolem školy není naučit dítě obhajovat/vytvářet si názory, ani mít o dítě nějaký speciání zájem. Úkolem státní školy je naučit průměrný výběr obyvatelstva průměrným znalostem.
Zodpovědnost za vzdělání, výchovu a vývoj dítěte nemá nějaká státní instituce, ale jen a jen rodiče. Což se tedy samozřejmě projevuje i tím, že pro své děti hledáme nejlepší možné školy.

+3

Tomek | 31. 8. 2022 13:36

Na základních školách převažují ženy: 94%procent první stupeň a 75%druhý stupeň. Tady máme příklad, jak to dopadne, když se ženám svěří důležitý úkol, jakým je vzdělávání. Dokonce i feminitky si začnou stěžovat. Další zhovadilosti na dětech byla inkluze, myšlenka seskupit méně nadané děti s těmi normálními a myslet si, že rodiče těch normálních nechají své děti záměrně zaostávat, je skutečně naivní. Proto se nedivme, že se rodiče zadlužují, než poslat svoje děti mezi ty z ghetta, pardon vyloučených lokalit.

-9

IK | 31. 8. 2022 12:27

Chcete same jednicky a o skole vedet kdy zacina a ze obed byl hnus? Pak v pohode, to statni skola naprosto splni.

Ja mam jina ocekavani, chci aby skola/ucitel meli o me dite zajem, abych ja byla partner k diskuzi kdyz uz ty obedy fakt hnus jsou, a aby me dite umelo najit/obhajit svuj nazor. Takze radsi vozim a socialni bublinu at porusi v krouzku nebo na hristi…

A druhe budu vozit stejne. I kdyz to znamena ze na nove boty pro me mi zbydou penize v roce 2030.

+1

Janinka | 31. 8. 2022 9:45

Nedávno jsem četla článek, že výdaje na školství se zvyšují a přibývá pracovníků. Že uvažuji o zvýšení počtu dětí na jednoho učitele. Úplně mě to zvedlo že židle. Protože kdosi vymyslel inkluze, nabobtnalo množství asistentů (co teď čtu na sociálních sítích, polovina žen, kterým konci rodičovská dovolená, si chce dělat kurz na asistenta pedagoga) , kteri se musí zaplatit, tak to ve finále odnese učitel? Znám spoustu mladých lidí, co šli na pedagogiku plní elánu a vizi, s dětmi umí pracovat a naplňuje je to. Takže v rámci šetření na ně navalime víc děti, protože peníze tečou jinam? Ať jsem hnusný zlý sobec, ale má představa jsou menší třídy, které dobrý učitel zvládne a nevyhori. A omezit inkluzi.

+18

umfa | 31. 8. 2022 9:20 | reakce na B - 31. 8. 2022 8:46

Ani nejohnivějšími slovy realitu nezměníte. Život dětí určují rodiče, vybaví je do života geny, mémy i majetkem podle svých schopností. Kdybyste se raději naučila programovat, abyste tak mohla vybavit i své děti. Jestli je problém počítač, stavte se, jeden Vám dám :-)

-2

B | 31. 8. 2022 9:11

Jj, pak tohle končí tak, že tu u diskuze sedí několik poloopiček, které se od ostatních poloopiček neliší intelektem, ale pouze tím, že je rodiče protlačili skrz školy, zaplatili jim kroužky, nebo tu machrují rádoby programátoři, co jsou programátory jen proto, že jim rodiče koupili počítač. Tihle všichni rozkošně věří tomu, že mají být lidé oceňováni dle svých schopností.:D

...jediné ocenění, které si zasloužíte, bude kulka mezi oči, protože tak to v nespravedlivém nastavení musí skončit a je celkem jedno, jestli vás odpraskne našinec, nebo někdo původem z Afriky... pamatujte si, že jste si to skutečně zasloužili.:D

-10

B | 31. 8. 2022 8:46

umfa: ...a samozřejmě děti, které žijí v rodinách, které tyto možnosti buď nemají, nebo na ně rodiče kašlou, mají věřit tomu, že jsou méně schopné, než kdejaký hňup, co mu tatínek od malička lízal řiťní otvor. A že se mají spravedlivě dřít a umřít chudí...

+3

umfa | 31. 8. 2022 8:02

"Chci toho od státní školy tak moc?"

Chcete :-) A pánbůh buď milostiv dětem, jejichž rodiče nechtějí. Nechápu to, ale stále existují rodiče, kteří považují za vzdělání to, že dítě umí zpaměti odříkat Lumírovce a chemické prvky páté skupiny.

"Neublížím jí, pokud ji pošlu do naší spádové ... základní školy?"

Ublížíte. Hodila byste ji napospas školství, které je hříčkou v rukou šílenců a levicových idealistů, kteří propagují svoje světospásné myšlenky, které sice tisíckrát selhaly, ale po tisící prvé už to určitě vyjde. A že ji budete vozit přes celé město? Já jsem také vozil. Střídali jsme se s manželkou a vozili děti přes celou Prahu do těch nejlepších škol jaké jsme si mohli dovolit. Udělejte totéž a dáte dceři víc, než kdybyste jí koupila barák a odkázala mnohamiliónový majetek :-)

+6