E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Víceletá gymnázia: Proč je o ně stále enormní zájem a přinesou opravdu hlubší znalosti?

11. leden 2024
12 022

Děti na gymnázia nechodí za znalostmi, ale za lepším kolektivem. Za úspěchem těchto škol pak nestojí excelentní výuka, ale výběr motivovaných studentů ze vzdělanějších rodin. Velká část rodičů po nich stále touží, i když už přibývá těch, kteří se závodů u přijímacích zkoušek odmítají účastnit.

Jakub Janovský, Tahák, olej na plátně, 2020Foto: Jakub Janovský

Je to vlastně taková hra,“ líčí Lucie K. z Prahy svůj vztah k osmiletým gymnáziím. „Děti se naučí obrovské množství látky, která jim v budoucnu nejspíš k ničemu nebude, a za to mají ve třídě lepší vztahy. Když žáka něco zajímá, ostatní se mu nesmějí, v hodinách neruší a učitelé se k nim chovají s respektem,“ vystihla pocity mnoha rodičů.

Touha dostat dítě na výběrovou školu příliš neklesá, mírně s ní zahýbala pouze covidová pandemie. A to přesto, že gymnázia ve většině případů ztělesňují hodnoty, které neodpovídají moderním trendům ve vzdělávání – například důraz na výkon a biflování množství nejrůznějších informací. Největší zájem o víceletá gymnázia je v hlavním městě, uspěje tam zhruba jen každý třetí uchazeč. Na výběrových gymnáziích je situace samozřejmě ještě vypjatější, například na Gymnázium Nad Štolou v Praze 7 se v roce 2023 dostal jen každý sedmý zájemce.

Nadání nestačí

Všichni rodiče, kteří štěstí se svými páťáky zkoušeli, přitom mluví stejně: bez důkladné přípravy by neměli šanci. Jednotné přijímací zkoušky od Cermatu nenapíše dobře ani génius, pokud se dopředu neseznámí s typy otázek a úloh.

To však často znamená hodiny příprav a doučování za tisíce, přípravný kurz několikrát týdně a o víkendech ideálně trénovat rovnou přijímačky nanečisto. To všechno s nejistým výsledkem a strachem o to, co takové vypětí a případný neúspěch s jedenáctiletým dítětem udělají.

Aktuální číslo

  • O tom, jak rodí ženy, rozhodují muži
  • BDSM coming out
  • Malý, tlustý, plešatý? Body shaming se týká i mužů. Promluvili Čestmír Strakatý, Šimon Holý, René Levínský a Jordan Haj
  • Budoucnost je rostlinná
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!