Diskuze k článku:

Práce, nebo život. Proč work-life balance stále znamená vybrat si jen jedno?

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Michi | 16. 12. 2021 7:57

To psal chlap, že? Protože vůbec nepochopil, o čem ten článek je. Není o tom, kdo co dělá v práci, ale co ho po příchodu z práce čeká doma. A jestli vůbec může do práce chodit, když mu neustále marodí nějaký člen rodiny....

+4
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

umfa | 15. 12. 2021 9:36

Je to přesně jak píšete - popisujete zastaralý model. Kdo se orientuje na současném trhu práce, dobře ví, že nikdy nebylo tak snadné sladit soukromý život s profesí. Sám znám nemálo lidí, kteří doopravdy pracují stěží několik hodin týdně a přesto se mají dobře. Je to dané technickým pokrokem, který, dovolte jediný příklad z mnoha, umožní pouhým 140,000 pracovníkům v zemědělství (dle ČSÚ) uživit desetimiliónový národ. Takže lidé se poflakují v neziskovkách kde nic nedělají, na úřadech, kde nejen že nic nedělají ale ještě škodí, válí si šunky v reklamních a podobných agenturách, řeší své dojmy a pocity na internetu a dostávají za to zaplaceno a podobně. Proto se nebojím, že by mohl existovat někdo, komu práce zabere celý život a už mu nezbyde čas na nic jiného :-)

-12

Diskuze k článku:

umfa | 19. 12. 2021 5:41 | reakce na Michi - 16. 12. 2021 7:57

Co to má společného s tím, jestli to psal chlap nebo holka? Například u nás se o nemocné děti starala chůva, protože manželka byla a stále je v práci velmi vytížená (a to ne proto, že by s jazykem na vestě vydělávala na živobytí, ale protože je o její práci zájem a jí to navíc baví).

0

Petr.b | 16. 12. 2021 12:10 | reakce na Michi - 16. 12. 2021 7:57

Jo tak, to jo. Ale co kdo dělá doma je snad věc každého jedince, ne? Zde platí naprosto "jaký si to uděláš, takový to máš".

-1

Michi | 16. 12. 2021 7:57 | reakce na umfa - 15. 12. 2021 9:36

To psal chlap, že? Protože vůbec nepochopil, o čem ten článek je. Není o tom, kdo co dělá v práci, ale co ho po příchodu z práce čeká doma. A jestli vůbec může do práce chodit, když mu neustále marodí nějaký člen rodiny....

+4

Petr.b | 16. 12. 2021 7:18

Tak mínusy za pouhé konstatování faktů zde přibývají často:-). Inu mě se také nelíbí nespravedlivost, třeba to, že musím chodit do práce. Víc by se mi líbilo plně se věnovat rodině a svým koníčkům.
Jinak máte pravdu - je dnes plno lidí, kteří se výborně živí s minimálním vynaložením energie. Takoví lidé jsou ti nejinteligentnější. Bohužel, není to každému dáno. Znám pár takových lidí - většinou pracují v Praze v nějaké prosklené budově, vydělávají částky o jakých se nám na venkově neznám. Více znám, ale lidí, kteří pracují často i o víkendech, a 10 hodin denně je minimum. Ano je to dáno prostředím, kde se pohybuji. Nicméně obecně jsem chtěl říct, že většina lidí nemá moc na vybranou a má práci, jakou sežene a musí samozřejmě respektovat pravidla. Což je v rozporu s tvrzením článku.
Ovšem obecně u následující generace pozoruji značnou neochotu trávit život v práci - což je jistě pochopitelné. Na 2. stranu má tato generace k dispozici prostředky svých rodičů, kteří ten život v práci zhusta tráví.

+1

Mac | 15. 12. 2021 18:24

u nás je to jednoduché: žádné takové kacířské záležitosti jako neschopenky, či paragrafy se netolerují. vyřešíno. dokud bude péče o potomstvo takový zápřah, tak se o nějaké kariéře mluvit stejně nedá. jsou lidé, kteří jsou rádi, že s jazykem na vestě přežijí pracovní hákování i bez druhé směny doma a alespoň mají možnost volby si rodinné starosti neuvázat na krk. množení holt není pro každého, bohužel. bohudík není povinné.

-3

Jouda | 15. 12. 2021 14:30

Tak este ctvrta iterace, tentokrat z technickych duvodu, zapomel jsemv copypastovanem textu na uvozovku, a redakcni system zbytek prispevku pozral.
Treti iteraci nize mozno smazat, dekuji.

-------------------------
Tak treti iterace meho prispevku, konecne jsem se dozvedel duvod pro mazani, upravena verze.
Spolecne se dostaneme na pruchozi verzi, jsem ochoten nadale spolupracovat na dalsich iteracich. Je to velice zabavna a poucna cinnost, pripomina mi to slavny dopis Svejkovi od pani Mullerove z tabora Steinhof.

------------------------------ ---------
Klasicke ~progresivni mluveni z cesty~, na kterem neni zajimave to, co rika, ale to, co implikuje.

Ono v teto spolecnosni neni problem se flakat, vyhnout se te cituji ~liberalni adoraci individualniho vykonu~, viz ~obyvatele socialne vyloucenych lokalit~.

Ale timhle se nedostaneme k vlastnimu domu, bytu, dovolene ve Stubai, coz sice jeste neni zakladnim lidskym pravem, ale tipuju, ze brzo bude. Viz komicke ~pravo na bydleni~ v levicackem podani. Na to se vydelava tim liberalne adorovanym individualnim vykonem.

A prostou implikaci dojdeme k jednoduchemu zaveru, ze aby se flakac dostal k hmotnym statkum a pozitkum onech liberalne individualnich bloudu, je nutno je okrast.
Nejlepe zdanenim jednech a dotacema druhych.

Je na tom zalozeno cele prumyslove odvetvi ~neziskovek~.

Realita slusne spolecnosti je pritom pomerne prosta.
Kazdy clovek behem zivota prochazi obdobim, kdy bere, kdy dava.
O dite a jeho vyvoj se staraji rodice, pak dospeje, stara se o sve deti a sve stare rodice, pak zestarne sam.
A jake si to behem produktivniho zivota udela (s vyjimkou zdravotnich problemu), takove to bude mit.

-1

umfa | 15. 12. 2021 14:08

Asi nejsme dost vnímaví na tuto dnešní kategorii problémů :-)
Já si zrovna říkal, že to je téměř neškodný příspěvek, prakticky prostý vulgárních slov, rasismu, genderismu, body shamingu a všeho co se tu na stránkách heroine tepe, tak mě nenapadlo, že by mohl neprojít. Inu, jsem jen tupý boomer...

0

Milan | 15. 12. 2021 13:53 | reakce na kek - 15. 12. 2021 11:28

Lajky jsou od toho, aby se mohli ozvat i ti, kteří nechtějí vyjadřovat své myšlenky, ale emoce - zmatení, vztek, frustraci, strach. Je to dobrý nástroj pro dnešní postfaktickou dobu. Podobně, jako cenzura.

-1

Milan | 15. 12. 2021 13:21 | reakce na Ilona - 15. 12. 2021 12:59

Předpokládám, že můj komentář byl asi také rasistický...

0

Ilona | 15. 12. 2021 12:59 | reakce na umfa - 15. 12. 2021 10:38

Komentář jsem smazala kvůli rasistickému vyznění.

-3

kek | 15. 12. 2021 11:28

Libi se mi, jak komentar od Petra.b ma nejvic disliku, ale nikdo nenapsal, co je na tech bodech nepravda.

Co se tyce skloubeni prace a pece - ja myslim, ze to tak horky tema neni.
Deti se bude rodit min a min a duchodce nejspis vezme dalsi mutace covidu.

-2

umfa | 15. 12. 2021 10:38

Za co byl Joudovi smazán příspěvek? Za ''blábol'' nebo za ''levičácký''? Obojí jsou sice neslušné výrazy, ale v tisku se vyskytují běžně.

-1

umfa | 15. 12. 2021 9:56

A ten mínus za příspěvek ve kterém vytýkám zastaralost údajů si zasloužím. Napsal jsem 140,000 pracovníků v zemědělství ale to je zastaralý údaj, pro rok 2021 ČSÚ uvádí 99,000. Omlouvám se za nepřesnost. Na druhou stranu to znamená ještě víc příležitostí ke skloubení (nebo k lelkování, jak se to vezme) než jsem myslel.

-2

umfa | 15. 12. 2021 9:40 | reakce na Petr.b - 15. 12. 2021 6:53

Zajimalo by mě, za co jste dostal tolik mínusů :-) Nejspíš za konstatování prosté pravdy, že pracovník, který nepracuje je k ničemu :D

-3

umfa | 15. 12. 2021 9:36

Je to přesně jak píšete - popisujete zastaralý model. Kdo se orientuje na současném trhu práce, dobře ví, že nikdy nebylo tak snadné sladit soukromý život s profesí. Sám znám nemálo lidí, kteří doopravdy pracují stěží několik hodin týdně a přesto se mají dobře. Je to dané technickým pokrokem, který, dovolte jediný příklad z mnoha, umožní pouhým 140,000 pracovníkům v zemědělství (dle ČSÚ) uživit desetimiliónový národ. Takže lidé se poflakují v neziskovkách kde nic nedělají, na úřadech, kde nejen že nic nedělají ale ještě škodí, válí si šunky v reklamních a podobných agenturách, řeší své dojmy a pocity na internetu a dostávají za to zaplaceno a podobně. Proto se nebojím, že by mohl existovat někdo, komu práce zabere celý život a už mu nezbyde čas na nic jiného :-)

-12

Milan | 15. 12. 2021 9:22

Work-life balance znamená SKLOUBENÍ práce a života.
Článek je o životě NA ÚKOR práce, i když titulek mluví jinak.

-1

Petr.b | 15. 12. 2021 6:53

To je pěkná snůžka teoretických řečí. Takový klasický akademický článek. Nevím čím se autorka živí, ale drtivá většina lidí prostě chodí do práce, kterou sežene. A není zcela v možnostech jedince toto nějak vyvažovat se svým soukromým časem. Pracovní doba je dána a s ní i pracovní úkoly. Zaměstnavatel vás platí za to, že obé dodržujete.
Jinak pro vyvážení můžu říct, že mám podřízeného mladého otce. A přestože pracuje celkem ochotně a spolehlivě, velmi často vyžaduje volno, protože tu má nemocné dítě, tu musí jeho "přítelkyně" (tak říká matce svých dětí) někam, kam nemůže vzít děti, tu přítelkyně marodí a otec musí hlídat. A narovinu říkám, že z pozice zaměstnavatele je mi úplně jedno, kdo v práci chybí, jestli žena, nebo muž, vadí mi oboje. Pokud je to občas - tak to samozřejmě problém není, ale někdy to převáží míru a velmi to komplikuje fungování oddělení.
Píšu to protože mám pocit, že se všeobecně buduje dojem, že zaměstnavatelé jsou nějací polobozi, kteří jednak terorizují matky nižším platem a jednak mají možnost "vyvážit" jejich pracovní a soukromý život. Nemají. Zaměstnavatelé podnikají a mají z toho titulu plno povinností, k jejichž plnění potřebují spolupráci a spolehlivost zaměstnanců. Těžko chtít větší uplatnění, větší plat a současně méně práce (což je logickým výsledkem kratších pracovních úvazků, ale i častých absencí). Zaměstnanec, který není v práci je pro firmu zcela zbytečný.

-6

Petr.b | 15. 12. 2021 6:53

To je pěkná snůžka teoretických řečí. Takový klasický akademický článek. Nevím čím se autorka živí, ale drtivá většina lidí prostě chodí do práce, kterou sežene. A není zcela v možnostech jedince toto nějak vyvažovat se svým soukromým časem. Pracovní doba je dána a s ní i pracovní úkoly. Zaměstnavatel vás platí za to, že obé dodržujete.
Jinak pro vyvážení můžu říct, že mám podřízeného mladého otce. A přestože pracuje celkem ochotně a spolehlivě, velmi často vyžaduje volno, protože tu má nemocné dítě, tu musí jeho "přítelkyně" (tak říká matce svých dětí) někam, kam nemůže vzít děti, tu přítelkyně marodí a otec musí hlídat. A narovinu říkám, že z pozice zaměstnavatele je mi úplně jedno, kdo v práci chybí, jestli žena, nebo muž, vadí mi oboje. Pokud je to občas - tak to samozřejmě problém není, ale někdy to převáží míru a velmi to komplikuje fungování oddělení.
Píšu to protože mám pocit, že se všeobecně buduje dojem, že zaměstnavatelé jsou nějací polobozi, kteří jednak terorizují matky nižším platem a jednak mají možnost "vyvážit" jejich pracovní a soukromý život. Nemají. Zaměstnavatelé podnikají a mají z toho titulu plno povinností, k jejichž plnění potřebují spolupráci a spolehlivost zaměstnanců. Těžko chtít větší uplatnění, větší plat a současně méně práce (což je logickým výsledkem kratších pracovních úvazků, ale i častých absencí). Zaměstnanec, který není v práci je pro firmu zcela zbytečný. ocné dítě, tu musí jeho

-4