Diskuze k článku:

Proč porod císařským řezem není vždycky záchrana. Lesk a bída císařoven

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Klára | 15. 10. 2021 17:41

Také máte pocit, že byste po velké operaci nechtěli slyšet, že byla dost možná zbytečná? Jenže taková je bohužel někdy pravda a je to tak hořká pilulka, že je opravdu těžké ji spolknout. A je o to hořčejší, když víte, že porod sekcí může mít dalekosáhlý vliv na zdraví vašeho dítěte.

Jděte s tím do háje.
Mám dvě děti císařem. První proto, aby nebylo ohroženo porodem koncem pánevním, i když i ten se může zadařit hladce. A druhé pro tenkou jizvu a naprostou nepřipravenost porodních cest, do kterých se mimochodem stejně tlačilo čelem, ne záhlavím, jak konstatoval porodník.
Co se stalo, stalo se. Každá žena volí pro svoje dítě to nejlepší.
Kdo vám co dá, když po porodu máte ležáka, kterého musíte krmit sondou?
Kdo vám co dá, když na otázku okolností porodu neurolog jen vědoucně pokývá hlavou?
Nikdo nic.
Mám dvě děti císařem. Ano, je mi to líto, že jsem nezažila krásný porod s pocitem vítězství a úspěchu. S pocitem, že jsem to dokázala. Ale mám dvě zdravé děti.

+30
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

umfa | 15. 10. 2021 9:22

Nejdřív se řeší fyzické zdraví dítěte, pak teprve psychická pohoda matky. Jestliže to nedává, měla jít do kláštera. Jinak tu budeme mít ženy v pohodě a polochcíplé děti (ovšem je-li to záměr, pak proti gustu žádný dišputát) :-)

-32
Zobrazit komentovanou zprávu

Diskuze k článku:

Pavel | 24. 10. 2021 20:25

@Mell - a na základě toho, jakým způsobem přistupujete k mým příspěvkům (viz vysvětlení v mém předchozím komentáři), nehodlám s vámi rozebírat ani příspěvky jiných diskutérů. Minimálně do doby, než pochopíte, že lhaní není cesta.

0

Pavel | 24. 10. 2021 20:15

@Mell:

Mluvíte o argumentačních faulech, ale žádný jste nám neodhalil. Mluvíte o mé neznalosti práva, ale žádnou konkrétní chybu jste neoznačil. Hodně se ale čertíte, že označuji vaše argumenty za zavádějící (což na velký rozdíl od vás vysvětluji, takže se, narozdíl ode mě, můžete smysluplně bránit). A kromě toho nepokrytě lžete o mém charakteru, když si dovolujete předpojatě vyslovovat ničím nepodložené domněnky o tom, koho "chci vidět u soudu", aniž bych se v tomto duchu kdykoliv a jakkoliv vyjádřil.

Vzhledem k tomu, že ve svých výtkách nejste ani za mák konkrétní, mohu se jen domýšlet, jak moc vzdělaný jste vy, a narovinu - vy jste žádné vzdělání nepředvedl. Nezbývá mi tedy, než k vám přistupovat pouze podle toho, že zcela nepokrytě lžete. Sbohem.

0

Mell | 24. 10. 2021 19:27

Mimochodem Prokouk, je ukázkový typ člověka co nepatří do nemocnice, natož na porodní sál a rovněž člověka který patrně ječí na téma "platy na západě" ale se svým přístupem by si tam ani neškrtl.
A jestli jste si nevšiml, tak psal o tom, že žena má v porodním plánu něco s čím on nesouhlasí. Pokud někdo přichází s požadavky péče které odmítají některá vyšetření a dílčí postupy, tak mu má být vysvětleno riziko a sepsán tzv. negativní revers, případně pokud to podepsat odmítá, tak si zavolat svědka a ten podpis tímto nahradit, tak jak zákon o zdravotních službách stanovuje. Nevím co tak strašně nezbytného ta paní odmítala, že si vysloužila označení tady od chodícího ega jaké si vysloužila, ale často se řeší právě monitory a odmítnutí vaginálního vyšetření. Oboje má svoji alternativu kterou by uměli využít i čeští lékaři a PA (a někteří i umí) kdyby se nadále vzdělávali i sami a nejeli jenom tunelové vedení co předepisuje rádoby odborná ČGPS která už asi tak 30 let brání jakémukoliv systémovému pokroku porodnictví a ve spoustě porodnic, se to děje této organizaci navzdory.
Tady se prostě jede přesvědčení, že existuje jen jeden bezpečný přístup, přitom se bavíme o něčem tak silně individuálním jako je péče u porodu a nic jako univerzálně platný zákon toho, že postup A rovná se zdravá matka a dítě, neexistuje.

+1

Mell | 24. 10. 2021 19:25

Ne Pavle, nemusíte pokračovat, protože s vámi debatovat nehodlám, dovolujete si mně napsat, že píšu zavádějící informace, přitom tady v každém odstavci předvádíte ukázkové argumentační fauly. Právu a tím spíše tomu medicínskému nerozumíte. Je vidět, že jste v životě nebyl na soudu kde se řešilo nějaké pochybení při porodu, jinak byste tohle (odpovědnost za něčí život LOL) napsat nemohl. Zřejmě patříte k těm lidem co by chtěli vidět před soudem ženy, jimž zemře dítě u domácího porodu, aniž by věděli další okolnosti, s těmi opravdu debata NEMÁ smysl.

+1

Pavel | 20. 10. 2021 21:03

"Za prvé, matka je bytost s plnou právní subjektivitou a má právo na plný respekt tělesné a duševní integrity."

Nepřesné, zavádějící, irelevantní.
1) Argumentace právní subjektivitou v debatě o základních lidských právech, které nemohou být dotčené schopností nést a vykonávat práva a povinnosti podle podústavních právních aktů, je irelevantní.
2) Základní lidská práva náleží všem lidským bytostem stejnou měrou, a to včetně ještě nenarozených dětí. Právo na tělesnou a duševní integritu tedy má matka i dítě. V debatované situaci (i.e. komplikovaný porod) se nerozhoduje pouze o matce, ale rovněž stejnou měrou i o dítěti.

"je úplně mimo dávat zájem matky a dítěte do opozice"

Irelevantní dohadování.
Důvod, proč jsou tyto zájmy dávány do vzájemné opozice je, že v diskutovaných situacích (i.e. komplikace při porodu) mohou tyto zájmy být protichůdné. To, jestli pro účely debaty budeme "zdraví dítěte" chápat jako zájem dítěte nebo zájem matky, je irelevantní.

"A k této povinnosti patří i poskytovat péči na základě svobodného informovaného souhlasu."

Opět zavádějící a irelevantní.
Irelevantní proto, že debata se točila kolem faktu, že udělení informovaného souhlasu rodičem nezakládá přenos (části) odpovědnosti na rodiče.
Zavádějící proto, že debatovaná situace (i.e. komplikovaný porod) může spadat do jedné z výjimek, pro které není informovaný souhlas vyžadován, a to jest stav pacienta (zde rodičky), znemožňující způsobilost k právním úkonům. (Nutnost) udělení informovaného souhlasu matkou v momentě, kdy tato je ochromená obavami a bolestmi, porodem rozbouřenými hormony a léky, tlumícími bolest a ovlivňujícími schopnost uvažování, by nebylo těžké rozporovat.

"Případný soud by musel prokázat, že lékař/PA/sestra svou činností či nečinností porušili pravidla která ten postup má a tím způsobili škodlivý následek."

Zmatečné.
Jak může lékař plnit svou povinnost řídit se odborně nastavenými postupy, a zároveň plnit povinnost poskytovat péči na základě udělení informovaného souhlasu rodičem, pokud by tyto dvě povinnosti byly ve svých důsledcích protichůdné? Příkladem budiž Prokoukova situace, kdy rodič nedá souhlas s odborně nastavenými postupy, protože jeho přání se řídí alternativně získanými informacemi. Zakládá-li tato situace subjektivní odpovědnost, komu tato odpovědnost připadne? Lékaři, nebo rodičovi? Hm?

MÁM POKRAČOVAT?

+4

umfa | 20. 10. 2021 16:31 | reakce na sněženka - 20. 10. 2021 15:34

Přispěvatel udělal chybu. Měl napsat "někdy mají klientky náročná přání, jejichž splnění je pro nás velkou výzvou". Řekl by tím sice totéž, ale všichni by s tím byli v pohodě :-)

+3

sněženka | 20. 10. 2021 15:34 | reakce na Prokouk - 16. 10. 2021 19:39

Citace - Prokouk / 16. 10. 2021 19:39

A teď ještě pohled z druhé strany. Přijde k nám ženská, blbá jak dlabané necky, ale nabušená informacemi od kamarádek a z mimibazaru. A hned nás peskuje, že chce tohle a támhleto a ať nás ani nenapadne toto. Kdybych ji jednou poslech, tak mám mrtvolku nebo dvě a ženská nebo pozůstalí mě poženou k soudu. Tak co s tím, když se jí rozumně nic vysvětlit nedá? Nejradši bych ji odmít, aby šla rodit na rozkvetlou louku s nějakou vědmou za zády, ale to se u nás nesmí, musím se postarat o každého. A že pořád nestíháme a je nás málo? No je, co s tím. Lidi čekají, že když budou platit průměrně 1600 Kč měsíčně na osobu, že dostanou péči jako císařovny. Tak na to fakt nejsou síly ani prostředky. Jestli ženská chce, ať si nachystá milión nebo dva, pronajme si sál a zaplatí doktora a personál. Pak tam budeme jen pro ni a jen kvůli ní. Bohatě provdané to tak dělají.

Ten milion bych dala. Ale ne za vaši "péči", ale za jistotu, že vás nepotkám v tak důležité chvíli jako je porod. Tam prostě ztělesněnou pohrdavost potkat nechcete.

+3

umfa | 20. 10. 2021 13:46 | reakce na Mell - 20. 10. 2021 12:36

Mell: Co se týká mých příspěvků (nevím jestli Vaše reakce byla na některý z nich) tak já si tu jen vrtím hlavou nad tím, jak někteří lidé staví pocity nad fakta :-) Ale budu každopádně vždycky pro, aby i v takovém případě měl rozhodovací pravomoc subjekt a nikoliv společnost. Jen ten počet žalob (a to je to u nás ještě zlatý, v USA třeba je daleko hůř) ukazuje na to, že lidé chtějí rozhodovat, ale nechtějí nést za svá rozhodnutí odpovědnost a házejí ji na jiné.

+1

Mell | 20. 10. 2021 12:36

Nevím proč mi to ty komentáře nedalo tam kde jsem chtěla reagovat.
Každopádně reakce o strašení, jsou právě těmi co ukazují nepochopení problému. Ženy se často k elektivní sekci rozhodnou ze strachu a manipulace a na základě vágních informací, případně že se jim nevysvětlí i další možnosti a vy místo toho abyste kvitovali, že někdo řekne rizika co postup má, se tu budete hádat, že jde o strašení. A pokud jste si nevšimli, tak v článku zaznívá i jméno zkušené PA Marušky Vnoučkové. Vám na jednu stranu vadí, když někdo napíše že císař má tahle rizika, ale nevadí vám, když někdo vmanipuluje ženu do sekce protože zveličí rizika vaginálního porodu koncem pánevním.
Sama mám sekci za sebou a tyto informace jsem měla, jelikož se o tohle téma zajímám, ale považuji za tristní, když tyto informace ženy nedostanou od poskytovatele péče.

+1

Mell | 20. 10. 2021 12:28

Tohle je právě o tom předávání informací. Vám někdo řekl, že porod KP, má tato rizika ovšem neřekl vám, že podle nejmodernějších studií nemá elektivní sekce u poloh KP výhody oproti porodu vaginálním. Tohle je ukázka toho jak rozdílná péče v ČR je, když něco záleží hlavně na zvyklostech pracoviště, nikoliv na odborném hledisku. V Brně se konce pánevní prakticky nikdy vaginálně rodit nepřestaly. Ta nemocnice má lepší výsledky nežli srovnatelná perinatologická centra a to i v ohledu norovozenecké úmrtnosti, takže opravdu tam nedusí dětí vaginálními porody KP, aby měli lepší statistiku.

0

Mell | 20. 10. 2021 12:25

Co kdybyste si našel jiný obor než porodnictví, když vás natolik obtěžuje komunikovat s někým. Za to, že ženy nemají informace třeba od PA si můžete sami, tím že jim ČGPS neustále hází klacky pod nohy aby měly větší pravomoci a více se zapojovaly do standardní péče o ženu v těhotenství. Kdyby žena chodila k PA která se s ní bude bavit a ne k někomu kdo ji udělá 30 vteřin utz a naschle za měsíc, tak by možná nechodila pro informace na mimibazar. A nic proti ale přesně takhle reagují hysterici, protože jak jako vy můžete vědět, že něco povede k něčí smrti? To máte křišťálovou kouli. V ČR je třeba velký problém odmítat monitory a prakticky bez nich nejde porodit, i když když se podíváte do zemí jako je Norsko, UK, Kanada, vůbec se tohle pro nízkorizikové fyziologické případy nepoužívá.

0

Mell | 20. 10. 2021 12:11

Vy tady lidem píšete, že se nemají vyjadřovat na téma první pozadí porodnictví, přitom sám tady ukazujete základní neznalosti, kdy tu snad naznačujete odpovědnost někoho za to, jak to dopadne. Což je samozřejmě blbost. Odpovědnost za poskytování zdravotní péče, je odpovědnost subjektivní, tudíž jde o odpovědnost za zavinění, nikoliv za výsledek. Případný soud by musel prokázat, že lékař/PA/sestra svou činností či nečinností porušili pravidla která ten postup má a tím způsobili škodlivý následek. A k této povinnosti patří i poskytovat péči na základě svobodného informovaného souhlasu.

+3

Mell | 20. 10. 2021 12:06

To teda nemá v moderní medicíně zdraví dítěte přednost před právy matky(takto obecně vágně). A už mě vytáčí, když si někdo bere děti jako rukojmí aby argumentoval proti matce. Za prvé, matka je bytost s plnou právní subjektivitou a má právo na plný respekt tělesné a duševní integrity. Výjimku tvoří případy kdy jde o bezprostřední ohrožení života a zdraví, které má vyšší prioritu nežli práva do kterých je zasahováno. Za druhé zájem matky je rovněž zdravé dítě, takže je úplně mimo dávat zájem matky a dítěte do opozice. A pokud jde o případy kdy nelze zachránit oba, což je naštěstí v českém prostředí s dnešní medicínou už minulost, tak se rozhodně automaticky neupřednostňuje dítě.

+3

umfa | 20. 10. 2021 8:50 | reakce na Pavel - 19. 10. 2021 17:03

Myslím, že ano :-) A připojuji jedno přiléhavé, takřka básnické vyjádření, které jsem dnes zahlédl na síti:
Není nic horšího, než když hlupák dostane myšlenku, o níž nepochybuje. (Karel Kryl)

-1

Pavel | 19. 10. 2021 17:03

Umfa - opět souhlasím. Jen nevím, jestli "být blbý jak dlabané necky" resp. "nemít shůry dáno" je projevem mentální nedostatečnosti. Podle mě obojí dost souvisí s tím, že je daný člověk prostě blbec bez ohledu na míru inteligence, přesně tak, jak jste to popsal Vy, i jak to níže popsal i Prokouk. A to z toho důvodu, že ani jedno z těchto takřka básnických přirovnání se běžně nepoužívá pro označení lidí s lékařskými diagnózami týkajícími se duševního zdraví. Co myslíte?

-1

umfa | 19. 10. 2021 14:48

Pokud jde jen o terminologii, tak podle mě blbec není totéž co člověk s mentální nedostatečností. Blbec je jednoduše člověk, který si není vědom svých kognitivních limitů. Blbec může být i nadprůměrně inteligentní, ale není s ním řeč, nepřipustí, že by se mohl mýlit nebo že by někdo něco věděl či uměl lépe než on :-)

0

Pavel | 19. 10. 2021 13:53

Evs - to, u čeho dle vašich slov selhává vaše představivost, je v mnoha profesích příslovečný denní chléb. A také dost často jediný způsob, jak ustát často velmi osobní konfrontaci s hlupákem, když ho z profesionálních důvodů nemůžete poslat do háje. A že s hlupáky bývají konfrontace často velice osobní, to vám ze zkušenosti z callcentra v pojišťovně, kde jsem brigádničil během VŠ, mohu potvrdit.

-1

Evs | 19. 10. 2021 13:02

Klidne to muzeme uzavrit tak, ze selhava moje predstavivost, jak pan Prokouk meni masku profesionalni a osobni, jak se mu to dari. Na obede s kolegy rekne zenska je blba jak dlabany necky. Potom ji pri vysetreni s klidem, bez predsudku a s uctou vse probere, pri porodu se k ni samozrejme taky chova s uctou.

0

Pavel | 19. 10. 2021 8:39

Evs - Proč by nemělo jít pragmaticky a se základní úctou vysvětlovat člověku, o kterém si myslíte, že je blbý jako dlabané necky, když to podle vás jde u člověka, kterému nebylo shůry dáno? Myslíte, že v tom je nějaký rozdíl? Ptáte se, jak je možné jednat uctivě s lidmi, o kterých máte velmi nevalné mínění. A přitom to denodenně musí dělat tisíce lidí v různých profesích, od servírek, před operátory callcenter po lékaře, právníky, poradce všeho druhu, atd.

A odpověď na vaši otázku? Je k tomu potřeba profesionalita jednání, a ta spočívá ve schopnosti oddělovat pracovní a osobní rovinu vztahu odborník-klient (nebo zde lékař-pacientka), tedy nedat se unášet svými pocity, negativními jakož i pozitivními. Opravdu tápu v tom, z čeho jste vydedukovala, že Prokoukovo jednání s pacientkami postrádá potřebnou profesionalitu, protože z jeho příspěvku se dozvídáme jeho názory, ne to, jak v reálu s těmi pacientkami jedná. Známe tedy osobní rovinu, ale ne pracovní.

0

Evs | 19. 10. 2021 5:04

Jedna vec je napsat a myslet si o cloveku, ze mu neni shury dano a podle toho s nim tak jednat, pragmaticky vysvetlovat, ale s tou zakladni uctou. Druha vec je napsat zenska blba jak dlabany necky...jak se pak s takovym clovekem mluvi s uctou? Na cem se pak stavi komunikace, ktera je nutna? ...Predpokladam, ze je komunikace pri porodu a behem tehotentsvi nutna...

+2

Pavel | 18. 10. 2021 22:12

Evs - ať se vám to líbí, nebo ne, otěhotnět a posléze porodit, není závislé na inteligenci budoucí matky. Zvládnou to i ženy, kterým opravdu nebylo shůry dáno. Je to známá věc, tak proč to tajit? Jo, něco jiného by bylo, kdyby s tímto názorem například konfrontoval onu rodičku v době její největší citové a emoční zranitelnosti, ale to z jeho slov nijak nevyplývá.

-1

Evs | 18. 10. 2021 19:05

Zenska blba jak dlabane necky... to pane Prokouk popisujete takovymi slovy tehotnou rodici zenu? A neni vam to blbe? Doufam, ze je.

+3

Luca | 18. 10. 2021 16:49

Rodila jsem pro konec pánevní císařským řezem. Miminko nešlo otočit zevními hmaty a ani mi to lékař v mém případě nedoporučil. Jsem za císař ráda. Mám zdravé dítě. Při porodu jako prvorodička kp si nedovedu představit. Ovšem co si dovedu představit jsou následky přidušených a resuscitovanyých dětí, které končí jako ležáci.
Mohla jsem zkusit rodit přirozeně, ,,vylepšit,, statistiky, ale pokud by se dítěti při porodu něco stalo, neodpustila bych si to. Kdo by mi pomohl v těžké životní situaci, kdyby bylo dítě postižené jen proto, že jsem nezkusila rodit přirozeně? Nemám na mysli jen finanční stránku, ale také psychickou, sociální... Pro mě rodit císařem pro KP nebylo rozhodně zbytečné!

+4

Sheba | 18. 10. 2021 11:25 | reakce na Sheba - 18. 10. 2021 9:30

Mělo jít o reakci na Kláru ??

0

umfa | 18. 10. 2021 10:00 | reakce na Sheba - 18. 10. 2021 9:30

Já jsem si po přečtení článku schválně stáhnul ze scihubu jednu takovou studii a je to klasika - není očištěná od vlivu třetí proměnné, ani se tam takový vliv netestuje. Doktoři jsou holt slabí v matematické statistice :-) Jinak řečeno: nebylo prokázáno, že jde o příčinnou souvislost (i když argumenty, které stojí za to dále zkoumat, například přenos mikrobioty při průchodu porodními cestami, tam byly). Do statistiky totiž spadnou i případy, kdy "je všechno špatně" a v důsledku toho a) je nutný císařský řez, b) dítě trápí následné nemoci a poruchy. Je to dojem na základě jediné, náhodně nalezené práce, ale na prvotní pochybnost to stačí :-)

+1

Sheba | 18. 10. 2021 9:30

Naprostý souhlas! Statistiku ohledně toho, kolik dětí utrpí újmu vlivem porodu nemáme. O těch, co byly slavně zachráněny přidušené se záznamy nevedou, ale každý to ze svého okolí slyšel x-krát. Vliv takového startu do života se nikterak nerozebírá, dokud to není ten ležák. Ono to taky povětšinou dlouho nejí vidět, porodnici opouští zdánlivě zdravé dítě.... Oproti tomu ty studie o diabetu a obezitě, které neprokázaly žádnou přímou souvislost, jen korelaci v řádu desetin procenta, ty nezapomene zmínit žádný zastánce přirozena. Fér to bude, až někdo srovná počty nadpočetných tlouštíků a cukrovkářů narozených sekcí s nadpočetnými neurologickými pacienty a spol. narozenými vaginálně.

0

Evs | 18. 10. 2021 8:03

To, jak jsme porodily své děti, nic nevypovídá o tom, jaké jsme matky, jaké jsme ženy a vůbec jací jsme lidé

Proc ten clanek musi zacinat takto? Kdo rika opak? Proc nam pripada takovy uvod v pohode? Proc se vuci tomu mame vymezovat? To je snad jasne, ze to o tom nic nevypovida!

+5

Jitka | 16. 10. 2021 23:36

Lucie, nemusíte se bát,že jste o něco přišla, rodila jsem třikrát normálně a jednou císařem a můžu vám potvrdit,že ten pocit štěstí a euforie ze zdravého děťátka je úplně stejný. To, že jste spolu, zdravé a šťastné, je nejvíc! Vím,že většina žen to má jinak,ale já narozdíl od císaře na spontánní porody nevzpomínám ráda...

+3

Jitka | 16. 10. 2021 23:19

Měla jsem jít na císařský řez po třech předchozích spontánních porodech a podobných článků jsem si přečetla spousty. Příšerně mě to děsilo. Realita byla naprosto opačná. Císař byl pro mě nejkrásnější porod, bolest téměř žádná i po vysazení opiátů, únava žádná, psychika super, holčička zdravá, hned aktivní, krásně pila, moje rekonvalescence daleko rychlejší a lepší než po norm. porodu. Jasně, je to individuální,ale prosím nestrašte předem maminky,které jsou k císaři indikované. Každý to vnímá jinak, navíc při mém prvním porodu se syn přidusil a měl zápal plic. A to můžu mluvit o štěstí, že nic na mozku. Z toho jsem byla psychicky rozhozená hodně dlouho.

+9

Lucie | 16. 10. 2021 22:19

Naše holčička se otočila dva týdny před termínem hlavičkou nahoru, dali jsme jí týden na otočení zpět, ale už tak zůstala, takže na doporučení mé lékařky jsem podstoupila plánovaný CS.
Ano, sice jsem nezažila tu euforii jako při přirozeném porodu, ale vše proběhlo úžasně, krásně,, miminko mi bylo hned přiloženo, přisála se, byl semnou manžel, naprosto skvělý personál, který mi každý krok popisoval. S kojením nebyl nejmenší problém, dceři je rok a stále kojím a je to krásné.
Rozhodně necítím, že jsem něco míň než maminky co rodily přirozeně. Ty týdny bolesti břicha, kdy sem nemohla pořádně vstát k postýlce byli velké peklo, to jediné pro mě bylo bolestivé. Jinak CS neodsuzuji.

+4

Zobrazit další