E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Jak chránit hráz při porodu? Vyberte správnou porodnici. Kdy a proč je nástřih zbytečnou komplikací?

16. listopad 2023

Nástřih hráze čili epiziotomie je nejčastějším zdravotnickým zákrokem, který narušuje integritu našeho těla. A přitom je většinou zbytečný. Má své místo a indikace. Nicméně ve velkém procentu případů se dělá prostě ze zvyku. Potvrzují to sami zdravotníci i data, který byla teprve nedávno zveřejněna díky rozhodnutí Ústavního soudu.

Ženské zdraví je lidské zdraví. Foto: Adobe Stock

Vezměte si pravítko, odměřte 3, 5 a 7 centimetrů a podívejte se, jak hluboká by byla rána, pokud byste měli takto nastřiženou tkáň své dlaně mezi palcem a ukazovákem. V mrazivé scéně dokumentárního filmu o porodnickém násilí Neviditelná ukazuje jedna z protagonistek, Stella Valentová, takto na své ruce rozsah nástřihu. Hráz, tedy oblast mezi vulvou a konečníkem, se během porodu díky vlivu hormonů změkčí a při tlaku hlavičky se rozvine a ztenčí. Není to nějaká kožní řasa nebo blanka, je to silný, svalnatý, prokrvený orgán, který se dokáže roztáhnout a pak zase vrátit do původní podoby.

Co se v článku ještě dočtete:

  • U kolika procent porodů WHO doporučuje, aby se prováděl nástřih hráze, a jak je na tom ČR?
  • Kdy je epiziotomie skutečně přínosem?
  • Proč není nástřih banální zákrok a není ani ochranou proti zraněním?

Tělo ženy je na lehké poranění při porodu připravené. V šestinedělí se schopnost regenerace zvýší a všechna zranění se většinou léčí rychleji. Některé ženy mají štěstí a nástřih se jim hojí snadno a hladce. I tak se ale vedle vyčerpávající péče o novorozené miminko, sebe a rodinu navíc potýkají s jedním či dvěma týdny bolesti.

Aktuální číslo

  • O tom, jak rodí ženy, rozhodují muži
  • BDSM coming out
  • Malý, tlustý, plešatý? Body shaming se týká i mužů. Promluvili Čestmír Strakatý, Šimon Holý, René Levínský a Jordan Haj
  • Budoucnost je rostlinná
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!