Diskuze k článku:

Co jsi to za matku! Mother-shaming tu byl s námi odjakživa

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Milena | 23. 7. 2021 16:25

Z mě je rozhodující respekt. Stejnou informaci můžu podat normálně, neutrálně, nebo laskavě, nebo ponižujícím způsobem. A to je mum-shaming, když reaguju na něco do čeho mi nic není a poučuju s despektem.
Já například chápu, když máma od tří malých dětí hodí v pátek večer fotku divné vyrážky na FB a hledá informace, jestli je to vážně divné a má vyrazit na pohotovost do vedlejšího města, nebo to počká na ráno nebo třeba k pediatrovi do pondělka. A jsem vždycky vděčná, když vidím diskutující odpovídat věcně (ať už jde o "Hele, raději vyraž, takhle u nás vypadalo xy". nebo "Tohle vypadá jako kopřivka, jestli je bez teplot zkus počkat.") A ještě nikdy jsem neviděla takový dotaz k nějakému jednoznačnému úrazu nebo průšvihu.
A koneckonců, kdo si někdy své symptomy negoogloval, nechť hodí kamenem.

+12
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Neřeknu | 23. 7. 2021 8:34

Spousta matek taky na internetu hledá rady ohledně zdraví svých dětí, místo toho, aby zašly k lékaři. Když na to napíšou, že se jim za MUDrou nechce, pak se nemůžou divit, že jsou odeslány do patřičných míst.

A to se netýká jen lékaře. Spousta toho, co někdo považuje za mum-shaming, je rozumná rada, zatímco dotyčná mum by sama měla podstoupit vyšetření mozku.

-9

Diskuze k článku:

Barbara | 1. 8. 2021 17:53

Pracuji jako pediatr a často v této věci bojuji sama se sebou.
Na jedné straně si vždy říkám, že nevidím celé rodinné pozadí, co se vlastně ten den odehrálo, jak stejnou situaci maminka zvládá v jiný den než v ten, kdy se ocitla u mě. Na straně druhé stojí fakt, že podstatou mé práce je dbát o zdraví a zájmy dítěte, jakkoliv mám omezené vstupní informace. A často problém, který chci mamince předestřít, může být při jeho dalším neřešení potenciálně pro dítě nebezpečný.
Snažím se vždycky postupovat citlivě, vysvětlovat, nepoučovat, být maximálně zdvořilá i vyjádřit pochopení. Ale jsem si naprosto jistá, že i přesto určitě má slova musela být maminkami nejednou vnímána jako mum-shaming, poučování a kecy někoho, kdo vlastně sám ještě děti nemá, takže o tom nic neví.
Předem říkám, že v soukromí se striktně nikomu nepletu do péče o děti, pokud vyloženě nepožádá o radu, tak žádné neuděluji. Ale v ordinaci bych asi i maminky prosila, aby měly pochopení. My lékaři nechceme nic jiného, než aby vaše dítě bylo zdravé a spokojené a nevidíme, že jiné dny vám to klape jak na drátkách, jen dnes před námi na preventivce se prostě zadařilo. Tak nám promiňte sem tam nějaké to poučování, třeba v něm nakonec i nějakou užitečnou informaci nebo zpětnou vazbu najdete.

+4

Petr | 27. 7. 2021 9:22 | reakce na B - 27. 7. 2021 9:06

Koukám, že máte se svou sestrou přímo nadstandardní vztahy. Ale ono to tak bývá poměrně často, že nejvíc druhé kritizují právě ti, kteří sami mají co napravovat.

+2

B | 27. 7. 2021 9:06

Na sociální sítě nelezu a názory ostatních mám u zad, takže jediný, kdo mi rád kecal do výchovy, byla mladší sestřička, co má oba spratky rozmazlený, s vážnými problémy se stravováním a jednomu v dětství navíc nechala vyhnít zuby, protože mu věčně kupovala slazená pitíčka, takže se těm jejím radám spíš směju.
Dokonce mi jednou vyčítala, jaký mám doma bordel, tak jsem jí řekla, že úklid není můj koníček ani životní priorita a že i kdybych žila na smeťáku, jí do toho je kulo. Ať se radši zajímá o to, že je tlustá jak prase a v životě přečetla jen dvě útlé dětské knihy, a pokud jí můj nepořádek vážně trápí, tak mi může přijít uklidit, od té doby mám klid.

-2

Ivona | 26. 7. 2021 9:20

No, když celý svět přistoupil na on-line resenir rodinných problémů včetně výchovy dětí po vzoru USA, tak se nelze divit, že dost lidí uděluje nevyžádané. Lidi přestali přemýšlet a myslí si, že je psycholog nebo psychiatr spasí. Také si myslí že když budou vše řešit na fejsu nebo instaci, je to ok. Není možné chovat se nedospěle a chtít, aby byli bráni jako zralé osobnosti.??

0

Radim | 25. 7. 2021 8:24 | reakce na Knut Vozembouch - 25. 7. 2021 0:28

Pokud přijdu o auto, protože jsem ho nezamkl, tak si můžu stokrát říkat, že "zloděj neměl právo", ale faktem pořád bude, že zamčené by nejspíš pořád stálo tam, kde jsem ho zaparkoval.

Individuální neobezřetnost neopravňuje viníka této neobezřetnosti zneužít, to máte samozřejmě pravdu, ale zároveň nezbavuje oběť odpovědnosti za její vlastní jednání.

Mluvit o tom, co oběť mohla nebo měla udělat, aby snížila riziko, že se stane obětí, NENÍ victim blaming.

-1

Knut Vozembouch | 25. 7. 2021 0:28 | reakce na Radim - 23. 7. 2021 20:47

Připadá mi, že cíleně hrajete, že nechápete, o čem mluvím.
Pokud je někdo v řekněme kritické, zátěžové situaci a hledá radu mezi lidmi, kterým důvěřuje, přičemž to současně pozoruje někdo, kdo to následně vytáhne úplně ven (tj. např. z uzavřené skupiny do veřejné), tak ten první člověk byl dejme tomu neprozřetelný, ale ten druhý, co to vynese ven, je pořád stejná svině... když si vy v naivním předpokladu, že u vás doma vám nic nehrozí, vyběhnete z nezamčeného auta pro zapomenutou peněženku, a někdo vám ho ukradne, tak kdo je na vině?
Vy se pořád oháníte prakticky victim blamingem - ano, matky by měly být obezřetnější, ale pořád nikdo nesoudí primárně ty lidi, kteří je pronásledují a jen celí natěšení čekají na jakoukoli jejich chybu. A lidi prostě chyby dělají, zvlášť ve stresu, zvlášť nevyspaní. Nikoho to neopravňuje jejich situaci zneužít a zhoršit.

+8

Radim | 23. 7. 2021 21:22 | reakce na Jana - 23. 7. 2021 20:56

Jestli jsem Vám dal důvod si myslet, že byste se podle mě měla za něco stydět, tak se omlouvám. Ale budete mi muset ukázat, kde jsem něco takového řekl, protože mám za to, že mluvím o nerozumu a nebezpečích, spojených se zveřejňováním potenciálně citlivých informací, a ne o tom, že by se někdo měl za něco stydět.

P.S.: to platí i pro Vozemboucha

-1

Jana | 23. 7. 2021 20:56 | reakce na Radim - 23. 7. 2021 18:05

Facebook nemám. Ale občas jsem se na něco taky ptala kamarádky a nestydím se za to. Ovšem jestli jet nebo nejet na pohotovost, to jsem si rozhodla sama. Umím si ale představit, že pro někoho to může být těžce dosažitelné, navíc jsme na pohotovosti čekali i víc jak čtyři hodiny a tahat sebou zdravé děti bych sama nechtěla. Umím si tu popsanou situaci představit a pochopit ji. Občas pomůže si s někým promluvit a urovnat si myšlenky a přestat panikařit.

+6

Radim | 23. 7. 2021 20:47 | reakce na Knut Vozembouch - 23. 7. 2021 19:04

Citace - Knut Vozembouch / 23. 7. 2021 19:04

Nějak z vás cítím, že do této skupiny patříte a valně se vám nelíbí, že se o vás a vašem hnusáckém zaměření maskovaném za "obranu dítěte" ví.

To je shaming jak vyšitý, už aspoň vím, jak to vypadá. Mno nic, zpět ke smysluplnější části Vašeho příspěvku:

Už to tu psal někdo jiný u dřívějšího článku - respekt je nevymahatelný. Jediné, co můžete udělat, je hlídat si své soukromí. Vynášet své potenciálně citlivé soukromé věci do veřejného prostoru sociálních sítí (nebo sousedce, to vyjde na stejno) a pak se zlobit, že nemáte kontrolu nad jejich šířením, je, řekněme to kulantně, nemoudré.

+1

Knut Vozembouch | 23. 7. 2021 19:04 | reakce na Radim - 23. 7. 2021 18:05

dřív by se zeptala sousedky, dneska se zeptá kamarádek ze skupiny. Pořád to NIKOHO neopravňuje se jí vysmívat a vynášet její příspěvky veřejně, jako se to často děje a obhajuje se to "chráněním dítěte", když to dítě primárně vystavil nebezpečí a jeho matku posměchu právě ten člověk, co to vynesl podobně zaměřeným kamarádům, aby se tomu posmáli a připadali si jako lepší lidi.
Nějak z vás cítím, že do této skupiny patříte a valně se vám nelíbí, že se o vás a vašem hnusáckém zaměření maskovaném za "obranu dítěte" ví.

+4

Radim | 23. 7. 2021 18:05 | reakce na Jana - 23. 7. 2021 17:44

Pořád jsme u otázky, proč mamka od třech malých dětí hledá rady od známých na facebooku, místo aby dala na rady lékařů a "rovnou jela". Buď je situace taková, že je jasné, jestli je nebo není třeba jet, a nebo je lepší nic nezanedbat a na tu cestu se vypravit, byť se třeba později ukáže, že to bylo (tentokrát) zbytečné.

-1

Jana | 23. 7. 2021 17:44 | reakce na Radim - 23. 7. 2021 16:59

No Brněnská dětská pohotovost má na webu, že volat se nemá, že nikdo nikomu radit po telefonu nebude a že se má rovnou jezdit.

+2

Radim | 23. 7. 2021 16:59 | reakce na Milena - 23. 7. 2021 16:25

"... když máma od tří malých dětí hodí v pátek večer fotku divné vyrážky na FB a hledá informace"

Ono je otázka, nakolik ta máma od tří malých dětí skutečně váží cestu do vedlejšího města, a nakolik jí jde o sebeprezentaci na facebooku. Oni totiž i ti doktoři na pohotovosti mají telefony, na které se jim dá předem zavolat o radu, než někam třeba zbytečně vyrazíte.

-2

Milena | 23. 7. 2021 16:25 | reakce na Neřeknu - 23. 7. 2021 8:34

Z mě je rozhodující respekt. Stejnou informaci můžu podat normálně, neutrálně, nebo laskavě, nebo ponižujícím způsobem. A to je mum-shaming, když reaguju na něco do čeho mi nic není a poučuju s despektem.
Já například chápu, když máma od tří malých dětí hodí v pátek večer fotku divné vyrážky na FB a hledá informace, jestli je to vážně divné a má vyrazit na pohotovost do vedlejšího města, nebo to počká na ráno nebo třeba k pediatrovi do pondělka. A jsem vždycky vděčná, když vidím diskutující odpovídat věcně (ať už jde o "Hele, raději vyraž, takhle u nás vypadalo xy". nebo "Tohle vypadá jako kopřivka, jestli je bez teplot zkus počkat.") A ještě nikdy jsem neviděla takový dotaz k nějakému jednoznačnému úrazu nebo průšvihu.
A koneckonců, kdo si někdy své symptomy negoogloval, nechť hodí kamenem.

+12

umfa | 23. 7. 2021 16:12 | reakce na Radim - 23. 7. 2021 11:28

Ale to jste narazil na samu podstatu celého jevu. Člověk, který je v pohodě, se hned tak neurazí, i když mu radíte jednu blbost za druhou. A jiný, který jen čeká až se o něj někdo otře, si najde důvod k tomu se cítit dotčený, i když napíšete, že "některé maminy"... :-)

-6

Radim | 23. 7. 2021 11:53 | reakce na Milena - 23. 7. 2021 9:44

Ona i neoprávněná kritika nemusí být hned shaming. Podle nejedné studie je na sociálních sítích častý jev, že za různé troly, boomery, shamery apod. jsou označováni lidé nikoliv na základě neoprávněnosti jejich kritiky, jako spíš nekonformnosti jejich názorů. Zkráceně - říct, že jste obětí shamingu je daleko snazší, než ustát kritiku, byť sebevíc neoprávněnou.

+1

Radim | 23. 7. 2021 11:28 | reakce na Milena J. - 23. 7. 2021 9:27

Tím, že napíšu: "některé maminky" hážu všechny matky do jednoho pytle? Zajímavé. Očividně jste nenašla ambice ani na pořádné přečtení mého "ilustrativního komentáře". :-)

+1

Milena | 23. 7. 2021 9:44 | reakce na Radim - 23. 7. 2021 9:27

Kazda kritika neni mum-shaming a nekdy je naprosto opravnena...
Na druhou stranu mum-shaming se prave vetsinou netyka kritiky nebezpecneho chovani a vetsinou nema vecny obsah.

+5

Milena J. | 23. 7. 2021 9:27 | reakce na Radim - 23. 7. 2021 7:54

Tak chovani lidi na socialnich sitich zasluhuje intenzivni zkoumani...a obcas se clovek opravdu nestaci divit.
Ale mmch. prave jste se dopustil mother-shamingu, kdyz hazete "matky" do jednoho pytle a mluvite o nich s pohrdanim. Vetsina matek citlivy obsah na sit nedava, mnoho odborniku, kteri se varovanim pred nebezpecnym chovani na siti venuje jsou samy matky a nevyzadane rady mohou byt prinosne, ale vetsinou je adresat nedokaze prijmout. Jako jakoukoliv kritiku. Napriklad ted nemam ambice, ze by Vas muj prispevek nejak oslovil a poucil. Pisi to spis pro jine ctenare.
Dekuji za ilustrativni komentar.

+3

Radim | 23. 7. 2021 9:27 | reakce na Knut Vozembouch - 23. 7. 2021 8:35

Takže je v pořádku chovat se na sociálních sítích rizikově, a servírovat cizím lidem - nejen možným pedofilům, ale také podvodníkům, zlodějům apod., informace, které byste z očí do očí nikdy nesdíleli? Protože pedofilové "většinou" dětem neubližují?

Nejen, že to podle mě není v pořádku, ale také si za takové jednání rodiče zaslouží seřvat na tři doby. Klidně to nazývejte mum-shamingem, protože pokud jediným následkem takového jednání bude pro rodiče jen to, že je někdo seřve na sociální síti, ale nic zlého se jim a jejich dětem nestane, tak mohou být jen rádi.

-2

Knut Vozembouch | 23. 7. 2021 8:35 | reakce na Radim - 23. 7. 2021 7:54

a přitom ve skutečnosti naprosto mizivé procento pedofilů kdy dítěti ublíží. A naprostá většina zneužitých dětí nebyla zneužita pedofilem, dokonce ani cizím člověkem.

+7

Neřeknu | 23. 7. 2021 8:34

Spousta matek taky na internetu hledá rady ohledně zdraví svých dětí, místo toho, aby zašly k lékaři. Když na to napíšou, že se jim za MUDrou nechce, pak se nemůžou divit, že jsou odeslány do patřičných míst.

A to se netýká jen lékaře. Spousta toho, co někdo považuje za mum-shaming, je rozumná rada, zatímco dotyčná mum by sama měla podstoupit vyšetření mozku.

-9

Radim | 23. 7. 2021 7:54

"Sociální sítě jsou pro nevyžádanou, nekonstruktivní a intenzivní kritiku dokonalým prostředím."

Sociální sítě jsou především dokonalým prostředím, ve kterém některé maminky sdílí úplně všechno úplně o všem, aniž by aspoň trochu přemýšlely nad důsledky. Prvním důsledkem je, že tak mohou přilákat nechtěnou pozornost různých individuí od vykradačů bytů po pedofily, za což je dlouhodobě a zcela bezvýsledně kritizují různí neanonymní odborníci na bezpečnost. Druhým důsledkem je, že tak jdou "s kůží na trh". To, že se na sociálních sítích setkají nejen s potleskem, nemá nic společného s nějakým mother-shamingem nebo agresivitou v anonymním prostředí.

-2

Paros | 23. 7. 2021 7:51

touha poučovat druhé, hodnotit je a pozorovat při jejich rodičovských chybách je zároveň tísnivá potřeba poučit především sebe a nenasekat ve výchově zbytečné chyby, protože výchova dítěte se dá zmrvit na mnoho způsobů a chyb je v okolí k vidění dost. ten manuál by se fakt hodil.

+2