nové číslo Heroine právě v prodeji

„Připadám si víc naživu.“ Když nevěra není špatně

02. leden 2024
57 787

Musí být nevěra vždy protikladem ke šťastnému manželství? A je nutně odsouzeníhodné, když skrze mimomanželský poměr po letech hledáme sami sebe? Americká psychoterapeutka Esther Perel tvrdí, že ne. Řadě vztahů podle ní nevěra může dokonce umožnit návrat na pomyslnou startovní čáru. Resuscitovat ho ale jde i bez ní.

Předpokládá se, že nevěra sama o sobě je důkazem toho, že ve vztahu je něco v nepořádku. Esther Perel však tvrdí, že to může být úplně jinak.Foto: Shutterstock

Sedmačtyřicetiletá Priya svého muže Collina bezpochyby miluje a váží si ho. Společně mají krásný vztah. Tedy až na to, že mu Priya zahýbá. Románek s mužem, s nímž by běžně nikdy nechodila, jí umožňuje se opět cítit naživu. „Nemáme kam spolu jít, takže se milujeme v jeho dodávce, v mém autě, v kině nebo v parku na lavičce. Připadám si jak sedmnáctka s prvním klukem.“

Otázku, proč si jsou nevěrní lidé, kteří svoje manželství popisují jako šťastné, si Perel klade ve své knize Přehodnocení nevěry. Jazyk, který k popisu vztahu mimo manželství používáme, podle ní automaticky předpokládá velkou negativitu – mluvíme o podvádění, partnera či partnerku u nevěry „přistihneme“, a tak dále. Zároveň v současnosti podle terapeutky panuje velký společenský tlak na to, aby byl nevěrný manžel či manželka dostatečně potrestán zdánlivě neoddiskutovatelným rozpadem vztahu. „Dříve rozvod znamenal hanbu, dnes je hanbou v takové situaci zůstat v manželství,“ říká Perel ve své přednášce na platformě TED.

Musí ale nevěra znamenat, že je ve vztahu něco špatně? Jak využít pozitivních aspektů nevěry, aniž by jeden z partnerů pravidelně opouštěl společnou ložnici? A proč Perel nevěru přirovnává k rakovině?

Na tyto otázky odpovídá pro web Heroine.cz Barbora Šťastná, která se na trochu kontroverzní pohled známé terapeutky zaměřila. Celý článek si můžete přečíst zde.

Čtěte i další texty

Popup se zavře za 8s