Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Nevěra nemusí být vždycky špatně, je to i způsob, jak hledat sami sebe, říká odbornice

02. listopad 2023

Proč se dopouštějí nevěry i lidé, kteří jsou ve svém manželství či partnerském vztahu zcela spokojeni? Dosud se předpokládalo, že nevěra sama o sobě je důkazem toho, že ve vztahu je něco v nepořádku. Terapeutka Esther Perel však tvrdí, že to může být úplně jinak. Prostřednictvím nevěry totiž můžete hledat i jinou verzi svého já.

Foto: Chad Madden on Unsplash

„Nemáme kam spolu jít, takže se milujeme v jeho dodávce, v mém autě, v kině nebo v parku na lavičce. Připadám si jak sedmnáctka s prvním klukem.“ Tak popsala sedmačtyřicetiletá Priya svůj milostný románek s potetovaným chlápkem, který jim přišel na zahradu pokácet strom. Priya rozhodně není znuděná panička, která si vyprahlé manželství běžně kompenzuje úlety se zahradníkem. O svém muži Colinovi mluví s láskou a obdivem. Víc než dvacet let ji nenapadlo být mu nevěrná. Až teď: „Nikdy bych s takovým týpkem nechodila, ani za nic. Je to takové klišé! Ale připadám si díky tomu víc naživu.“

„Já bych ho vykopla!“

Příběh Priyi popsala ve své knize Přehodnocení nevěry expertka na vztahy a terapeutka Esther Perel. Je jednou z mnoha jejích klientů, kteří se zapletli do mimomanželského poměru, přestože svoje manželství popisují jako šťastné. Esther Perel si začala klást otázku: proč lidé, kteří jsou v manželství spokojení, své partnery podvádějí?

Aktuální číslo

  • Jak se měníme, když nám do života vstoupí děti? A jak ony změní svět?
  • Rozhovor Josefa Šlerky s novinářkou Sašou Uhlovou
  • Pasivní agrese. Jak ji poznat a jak na ni reagovat?
  • Kolem 50. roku řeší ženy různorodé problémy spojené s přechodem. Jejich péči ale potřebují také jejich příbuzní. Jak se s takovou zátěží vyrovnat?
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!