Toxická osoba v práci. Rozloží vztahy a dostane se vám do hlavy, psycholožka radí, jak ji odhalit

16. listopad 2022
63 496

Když máme v práci dobré mezilidské vztahy a zažíváme pocit sounáležitosti, je to veliký benefit. Ovšem pokud musíme spolupracovat s toxickým člověkem, je dobrý pocit pryč, vztahy rozložené a atmosféra se změní v nepřátelskou. Jak osobu, která v práci škodí, rozpoznat a jak se ubránit jejím manipulacím?

„Toxický“ je termín, který se usadil ve slovníku současných teenagerů. Ti často říkají: „Ona je úplně toxic“. Je to sice trendy slovo, ale trefuje se do černého.  

Kdo je toxický člověk?  

Toxický člověk je ten, jehož jednání má na život druhých dlouhodobě negativní efekt, škodí jim a jejich duševní pohodě. Nemusí to být jen milostný partner, ačkoliv u toho se to nejvíc nabízí. Může to být rodič, sourozenec, kamarád nebo kolega. Tak praví definice.   

Snížit riziko rozvodu. V komunikaci ve vztahu nejde o to, kdo z vás dvou vyhraje, říká psycholožka

Partnerská komunikace

Toxická osoba má moc kolem sebe šířit negativní náladu a její chování je často motivováno zlým úmyslem – poškodit, zranit, ublížit, znepříjemnit, pomluvit, vyvést z rovnováhy. Takový člověk metaforicky zamoří vzduch, otráví prostředí. Dostane se vám pod kůži, ani nevíte jak. Nepříjemný pocit z takové osoby vám zůstane vězet v hlavě i poté, co odejdete z práce domů. Stále dokola o něm přemýšlíte, i když třeba nechcete: Co mi to řekla. Jak to myslel. Čím se mě to zase dotkla. Jak mě zranila. Z takových zacyklených úvah vám pak vůbec není dobře.  

Jako psycholožka na volné noze pracuji v různých týmech a setkávám se s mnoha lidmi. Zároveň vedu týmové supervize a deset let jsem pracovala v řídící pozici. Zkušenost s toxickými kolegyněmi a kolegy mám i já osobně prožitou. A i když poměrně bděle pracuju na svém duševním zdraví a trénuji psychickou odolnost, i mně se dokážou dostat pod kůži.

Jako třeba kolegyně Hela. Několik let byla mou kolegyní v práci, kde jsem jako psycholožka působila pár dní v měsíci. Neviděla jsem ji každý den, o to větší překvapení mi přinášela. Jednou bylo vše sluncem zalité, spolupráce kvalitní, přístup profesionální. Jindy se zmítala ve vlastních problémech a sdělovala mi své intimní záležitosti. Další den mě nařkla, že se jí se mnou velmi špatně spolupracuje. Jindy zase, že jsem její opravdová přítelkyně. Následně šla za ředitelem s tím, že potřebuje pomoc, protože spolupráce se mnou není možná. Jindy mi napsala e-mail, že má hrozně moc práce, a proto mi předává některé své úkoly. Jednou bylo vše v pořádku, podruhé naprosto špatně. Zároveň vše sdílela s našimi společnými kolegy a kolegyněmi. 

Dlouhodobé vztahy se přeceňují. Manželství, ve kterém se trápíme, život prodloužit neumí

Moderní láska

Jako typický toxický člověk se mi dostala do hlavy ona i její hry, útoky, pomluvy, zmatek. Vnesla mi do života pocity bezmoci a nejistoty. Jedno léto jsem pracovala na zahradě a zjistila jsem, že celou dobu mám v hlavě jen Helu. Řekla jsem si, že takto ne, že s tímto toxickým člověkem nechci ztrácet ani čas ani energii. Začala jsem s tím vědomě pracovat. A když jsem po čase zjistila, že mám stále v hlavě Helu, rozhodla jsem se, že nastal čas odejít. 

Jak poznat toxické lidi

Podle čeho toxické lidi bezpečně poznáme? Jejich chování je nevyzpytatelné, když jste v jejich blízkosti, je to jako emocionální horská dráha. Jeden den jste jejich nejlepší přátelé a nepostradatelné spolupracovnice. Druhý den jsou nešťastní, nemluví s vámi nebo se chovají arogantně a nepřátelsky. Pokud si věci vztahujete na sebe (a upřímně – kdo z nás to nedělá?), nejspíš začnete přemýšlet, co jste pokazili, co jste udělali špatně, a začnete hledat chybu v sobě.  

Toxičtí lidé zdatně manipulují, snadno ve vás vzbudí pocity viny, hru na city zvládají mistrovsky. Své pocity připisují vám, takže když mají špatnou náladu, ptají se vás, co vám dneska je. Pokud máte pocit, že vás někdo často citově vydírá, chyby vám vytýká tak, že vynáší soudy o vaší osobě, překrucuje realitu, přehazuje odpovědnost na druhé a sám nikdy za nic nemůže, pak máte co dělat s toxickým člověkem. Dalším typickým znakem je to, co jsem zažila v případě kolegyně Hely – nedaří se nám na takové lidi přestat myslet, vzbuzují v nás silné negativní emoce.  

Máte zkušenost s toxickou osobou v práci?

Snadná pomůcka pro rozpoznání toxického kolegy nebo toxické kolegyně: Vedete s někým v hlavě nekonečné imaginární rozhovory a necítíte se dobře nejen v jejich přítomnosti, ale ani s myšlenkami na ně? To je přesně ono – zamořený vzduch, zamořená hlava. 

Co můžete udělat?  

Pokud se setkáte s člověkem, který takto otravuje své okolí, v práci, pak nejrychlejší a nejefektivnější možnost je odejít. Udělat rychlý řez. Zvlášť pokud je ve hře nerovnováha moci a jedná se o osobu nadřízenou, nedá se předpokládat, že se situace sama od sebe v dohledné době změní k lepšímu.  

Není to snadná volba, ale i takovou je potřeba uvážit. Je to sice „jenom“ práce, ale typickým jedovatým znakem toxických lidí je, že nás jejich jed neopouští, ani když přijdeme domů. Zaklapneme notebook, ale v hlavě nám jejich manipulace a negativní emoce zůstávají i po pracovní době.  

Nabízím pár pomůcek, které vám mohou situaci ulehčit: 

 • Mít sami sebe na prvním místě. 
 • Vyhodnotit si, jaké situace mi ještě prospívají, a jaké už škodí.  
 • Uvědomit si, že duševní zdraví je důležitější než moje práce. 
 • Připomenout si, že každý je nahraditelný a oni se beze mne obejdou. 
 • Moje rodina potřebuje, abych byla zdravá / abych se cítil dobře. 

Roky sledovala, jak se žije v polyamorních vztazích. Všichni chceme to stejné, říká dokumentaristka

Vztahy
Aktualizováno

Kdysi jsem pracovala na škole, kde bylo velmi toxické prostředí. Neustále jsem o té škole přemýšlela, probírala jsem si v hlavě tamní mezilidské vztahy, neprofesionální řízení paní ředitelky, atmosféru totality. Když si na to dnes vzpomenu, nechápu, jak jsem tam mohla vydržet celý rok. Zůstávala jsem tam jen kvůli dětem. Už bych to nikdy neopakovala a doufám, že příště bych z podobné situace dokázala odejít hned.  

Pokud cítíte, že odejít nemůžete, zkuste najít možnosti řešení přímo v práci. Vaše bezmoc je jen zdánlivá, vždycky existuje nějaká možnost, vždycky můžete mít nějaký vliv. Zkuste použít některý z těchto nástrojů: 

 • Upravte komunikaci. Používejte „já-výroky“, to znamená výrazy typu: „Potřebovala bych.“ 
 • Omezte komunikaci na profesionální úroveň. 
 • Naučte se metodu „mrtvý pohled“ – dívám se na tebe a nechávám to po sobě stékat (převzato od teenagerů). 
 • Dávejte jasné ANO člověku, ale NE chování. Nebuďte sami toxičtí, nepomlouvejte, jen jasně mluvte o tom, co potřebujete jinak a co vám vadí. 
 • Hledejte, kdo by vám mohl pomoci. Třeba je tou osobou váš šéf, vaše nadřízená. 
 • Pokud můžete, minimalizujte styk s danou toxickou osobou. 
 • Pracujte na svých hranicích v práci. 
 • Hlídejte si, ať mu znovu a znovu takzvaně „neskáčete na špek“. Spálili jste se? Neopakujte stejnou chybu.  

Jak toxickou osobu využít ve svůj prospěch?

Setkání s toxickou osobou můžete využít ve svůj prospěch. Může pro vás být impulzem k tomu, abyste pracovali sami na sobě. Zaměřte se na svůj osobní rozvoj. Tyhle situace jsou pro vás příležitostí zapracovat na zvládání svých emocí a prožívání. Třeba tak, že zkusíte porozumět tomu, co vám tento člověk ukazuje o vás samotných. Proč vám jeho chování tolik vadí? Je něco, co můžete udělat vy, aby vás tolik netrápilo? Vrátit se k sobě a vyhnat z hlavy toxické lidi pomůže meditace, duševní hygiena a mindfulness. Mně osobně se osvědčila jedna konkrétní věta, kterou si opakuju v situacích, kdy jsem vyčerpala všechny ostatní možnosti, nic se nezměnilo a já se stále trápím. Když se ke mně vrátí toxická myšlenka, řeknu si: „Nech to plynout.“ Opakuji ji znovu a znovu. S laskavostí k sobě samé.  

Nakrmit dítě neznamená jen ohřát příkrm. „Manažerka domácnosti“ nemůže mít na starosti všechno

Mentální zátěž

Ze situací, které mi na terapii popisují moji klienti, jsem si odnesla ještě jeden objev: Toxický člověk v práci mi může k něčemu posloužit. Uvedu příklad: Už dlouho víme, že máme změnit práci, ale nemůžeme se k tomu kroku rozhoupat. Přemlouvají nás, ať zůstaneme. Obáváme se změny. Takový toxický kolega nebo kolegyně může být tím legitimním důvodem pro to, abychom skutečně odešli. Slouží jako naše alibi. 

I když mám s toxickými lidmi vlastní zkušenosti a čerpám i ze zážitků svých klientů na terapii, stále existují otázky, na které ještě neznám odpověď. Například zda je možné toxického člověka poznat předem, už při přijímacím pohovoru. Všechny ty typické rysy, o kterých vím, jsou rozpoznatelné až po delší době. A toxické osoby se často projevují jako skvělí zaměstnanci a zaměstnankyně, pokud jde o odvedenou práci. Jedním z nesporných ukazatelů je, že tito lidé nikdy nepřevezmou zodpovědnost a vždycky hledají viníka chyb ve svém okolí nebo vnějších příčinách. „Nemůžu za to, protože šéf...“ „Za všechno můžou oni...“ Ani tohle se při výběrovém řízení nepozná snadno, ale je dobré si takových náznaků všímat. 

Aniž bych se chtěla uchýlit k esencialismu, všimla jsem si také, že muži a ženy mají tendenci řešit situaci, kdy se setkají s toxickou osobou v práci, různým způsobem. Když jsem se ptala, co mám dělat, když mám toxickou kolegyni, muži vždy odpovídali „okamžitě odejdi“ a „toxického člověka se nezbavíš, nedávej mu místo ve svém životě“. Zatímco ženy volily ráznější řešení jen v minimu případů. Říkaly mi „podívej se na to, co to vypovídá o tobě“ nebo „hledej možnosti, jak pracovat sama se sebou“.  

Ať už budete volit radikální řešení, nebo se obrátíte k práci s vlastními emocemi, myslete na to, že vaše psychické zdraví je na prvním místě. A nenechte se otrávit. A když bude nejhůř, tak pamatujte: „Nechte to plynout. Nechte to plynout. Nechte to plynout...“ 

Aktuální číslo

 • Swap - nový životní styl, pro který je podstatné nacházet radost jinde než v nezřízené spotřebě.
 • Co by ženy měly dělat, pokud by chtěly mít v důchodu stejně peněz jako muži?
 • Ani umělá inteligence není objektivní a nestranná. Proč má AI předsudky?
 • Náš feel good speciál jsme tentokrát věnovali chůzi. Jak to udělat, aby nás po dlouhém výšlapu nebolely nohy ani duše?
 • K ročnímu předplatnému balíček pečujících krémů od L'Occitane zdarma
Popup se zavře za 8s