🖤Nová Heroine 🖤 Dickpicy, nevěra, dobrovolná bezdětnost i vědomé cestování 👉🏻 Koupit

Kamil Fila: I ženy mají zvedat činky, hopsací skupinovky vás neposílí. Jak správně cvičit po čtyřicítce

16. červenec 2025

Měly by ženy „pumpovat železo“? Nebudou potom samý sval a neztratí ženské tvary? A měli bychom s postupujícím věkem zásadně měnit způsob a frekvenci tréninku? Kamil Fila není jen filmový publicista a kritik, ale také člověk, který se intenzivně věnuje trénování sebe i ostatních. Říká mimo jiné: „Vyhněte se aerobiku, zumbě nebo bodystylingu. Tyto hopsací skupinovky nikdy nesplňují to, co slibují, spalujete u nich hlavně svalový cukr a ne tuk, a svaly moc neposílíte.“

Zbytečně velký objem tréninku zvyšuje hladinu stresových hormonů a zhoršuje regeneraci. Ta se obecně zhoršuje i s věkem, a proto méně je více. Jen to méně nesmí být úplně málo. Foto: Shutterstock

Kdo by nechtěl mít štíhlou postavu, skvělou fyzičku, záda bez bolesti a spoustu endorfinů z pohybu? Jenže zdaleka ne každý ví, jak toho dosáhnout. A tak si často koupíme tenisky a začneme běhat, chodit do bazénu nebo na jógu. Často totiž máme pocit, že by se ženy činkám a kettlebellům měly vyhýbat na sto honů. „Jestliže se vám líbí třeba postavy plavců a plavkyň, musíte brát v potaz, že plavou vícefázově téměř každý den několik hodin a k tomu ještě chodí do posilovny. Pokud půjdete vy plavat 2-3x týdně na hodinu, děláte zlomeček práce, co závodící. Posilování přináší stejné nebo lepší výsledky mnohem rychleji a s menším množstvím investovaného času. Stejně tak běháním se příliš netvaruje postava a po zhubnutí zjistíte, že nevypadáte atraktivněji, ale máte třeba dost ochablá záda,“ vysvětluje Kamil Fila, proč by se muži ani ženy neměli bát začít chodit do posilovny.

Oproti široce rozšířeným představám podle Kamila Fily není třeba dělat při tréninku rozdíl mezi muži a ženami. Podstatné rozdíly jsou spíš v tom, jestli člověk dřív fyzičku měl a postupem života o ni přišel, nebo začíná úplně od nuly. Někteří lidé si zase dají rádi pořádně do těla a jiní dávají přednost pomalému zlepšování. „Ženy mají rozloženo více svalů v dolní části těla oproti horní a u mužů to bývá naopak. Ženám proto častěji jdou výborně dřepy či výpady a nejdou jim tolik kliky na zemi a shyby na hrazdě, zatímco muži u prvního “umírají” a u druhého rádi machrují. Bohužel tyto predispozice a kulturně stereotypní obraz mužství a ženství vedou k tomu, že muži rádi dělají benchpress a “pumpují bicáky” a ženy se věnují “bříško-zadečkovým” programům,“ zmiňuje asi největší rozdíl mezi pohlavími Kamil Fila.

Posilování je prostě vhodné pro každého, tvrdí Kamil Fila. A to i pro ženy po čtyřicítce. „Existuje vždy nějaká minimální účinná dávka a pod tu nechoďte. Spousta žen se zbytečně podceňuje a obávají se, že jim posilování ublíží. Frekvence 2-3x týdně vás nezničí, intenzity se nebojte, jen pozor na objem tréninku, zbytečně moc cviků a času stráveného v posilovně,“ zdůrazňuje, a přináší ještě jedno doporučení – neřídit se tím, jak své životy a tréninkové plány prezentují na sociálních sítích fitness influenceři a influencerky: „Normální lidé by neměli napodobovat jejich jídelníčky a tréninkové rozpisy a měli by mít ke svému tělu realističtější vztah. Nechtějte vypadat dokonale a neskutečně, chtějte se cítit ve svém těle lépe, nic víc.“ Jak na to? Jak začít a nastavit si tréninkový plán, který bude udržitelný, a přitom přinese výsledky? Dočtete se na webu Heroine.cz.

Popup se zavře za 8s