Konec roku se nese ve znamení doby, kdy by měl nastat čas zklidnění. I pár minut strávených „v přítomném okamžiku“ pomáhá, říká lektorka jógy Andrea Poslužná. V boji proti stresu poslouží i jednoduchá dechová cvičení.
V době před Vánoci vrcholí většinou shon. Jak jsou na tom v tomto období lektoři jógy? Žádný stres, jen vyrovnanost a harmonie?
Tak to bohužel úplně není. Většina lektorů má druhou doplňkovou práci, která může být stresující. Stejně tak já, vedle jógy mám ještě vlastní oděvní značku. A koneckonců i práce lektora jógy často přináší stres, když máte moc lekcí nebo málo energie, kterou byste svým klientům mohli předat. Navíc teď v období před Vánoci se asi obecně nelze stresu zcela vyhnout.
Jak tomu tedy čelit?
Může to znít banálně, ale je potřeba najít si chvilku pro sebe, oprostit se od shonu a práce. Ideálně dělat něco, co nás baví, co nám přináší radost. Přečíst si knihu, kouknout na oblíbený seriál, jít na procházku. Ale pomůže i nedělat chvíli nic, jen sedět a dýchat. Zastavit se. Dát si kávu a prožít přítomně ten aktuální okamžik, soustředit na něj mysl. Stačí pár minut, ale stěžejní je dělat to vědomě, ideálně to zahrnout do denní rutiny podobně jako třeba čištění zubů. Mně osobně samozřejmě tomto směru hrozně moc pomáhá jóga.
Existuje nějaké jednoduché cvičení, které může pomoci každému? I někomu, kdo jógu nikdy necvičil?
Doporučila bych určitě pracovat s dechem. Konkrétní technika, která mně osobně nejvíc pomáhá, je nádí šódhana, česky se tomu říká střídavý dech. Princip spočívá v tom, že si ukazováček a prostředníček pravé ruky přiložíte mezi obočí, palec pak během cvičení uzavírá pravou nosní dírku a prsteníček levou. A střídáte strany nádechu a výdechu. Začnete například nádechem levou nosní dírkou a výdechem pravou, načeš se pravou nadechujete a levou zase vydechujete. A tak dále. Je to snadné cvičení, které uklidňuje nervovou soustavu. Střídavý dech doporučuju provozovat ve vzpřímené poloze v sedu, a to zhruba 5 až 10 minut podle potřeby. Stačí tedy chvilka a pomáhá to i ve chvílích většího rozrušení.
Dále je možné vyzkoušet třeba metodu 4-7-8. Nosem se nadechujte a počítejte přitom do čtyř. Poté dech zadržte, dokud ve stejném rytmu nenapočítáte do sedmi, a následně vydechujte tak pomalu, abyste stihli napočítat do osmi. Kromě eliminace stresu může tato technika pomoci i s lepším spánkem.
Andrea Poslužná má na sobě šedou hoodie, 1390 korun, šedé tepláky, 1290 korun, boty, 3090 korun, vše Converse.
Nespavost je ve stresových obdobích určitě častý problém. Ještě nějakou metodu pro klidné usnutí můžete doporučit?
Když chci dobře usnout, osvědčilo se mi chvíli dýchat jen přes levou nosní dírku. Tato dechová technika se nazývá Chandra Bhedana Pranayama. Levá nosní dírka je energeticky spojena s ochlazující měsíční energií, proto působí uklidňujícím efektem.
A podobných jednoduchých dechových cvičení existuje strašně moc, stačí si je vyhledat na internetu a vyzkoušet, co konkrétně vám bude nejvíc zabírat.
A když bych chtěla z jógy vyzkoušet víc, také si vystačím s internetem? Nebo je potřeba vyrazit do nějakého studia?
Je pravda, že dneska už na internetu najdete velké množství kvalitních videí. Nicméně pokud je někdo úplný začátečník, tak bych mu doporučila nejdřív absolvovat nějakou lekci s instruktorem. Doma před monitorem hrozí, že si zafixujete nějaké zlozvyky. Ty polohy, asány, je potřeba provádět správně, protože v opačném případě si lze i ublížit. Lektor vám dá zpětnou vazbu, může vás v těch polohách opravit. Takže pokud má jít vyloženě o cvičení jógy, a ne třeba jen o nějaké to dýchání, určitě bych zamířila do studia. A třeba až časem přešla na nějakou tu online verzi.
Vy osobně cvičíte jak často?
Učím sedm až deset lekcí týdně. U nás ve studiu sice my lektoři s klienty necvičíme, převážně je vedeme slovem, i tak je to pro mě ale značně fyzicky náročné. Dříve jsem cvičila opravdu každý den, alespoň 30 minut. Dnes už více poslouchám svoje tělo, někdy cvičím hodinu, někdy 10 minut. A když je toho na mě moc, úplně praxi vynechám a třeba jen dýchám. Snažím se však v cvičení zachovat nějakou pravidelnost.
Sledujete u svých klientů nějaké mentální šablony, kterými si škodí?
Lidé, kteří k nám chodí, jsou z většiny strašně uspěchaní, a k tomu navíc hodně přísní sami na sebe. Při cvičení pozoruju, že rychle utíkají z jednotlivých pozic. Dechové relaxace je ze začátku nebaví, z šavasany, což je finální relaxace v leže, rychle odcházejí nebo se v ní stále hýbou. Neumějí se zastavit a trochu zpomalit.
Po absolvování kurzu v Indii je od roku 2019 lektorkou jógy. Vystudovala Nutriční terapii na LF MUNI a Aplikovanou kineziologii na FSPS MUNI v Brně. V současnosti učí jógu v ekologickém studiu Yoga Garden. Zájem o udržitelnost a životní prostředí přenáší i do tvorby pro svou módní značku JAZA BY AND. Andrea je součástí Converse All Stars týmu, skupiny mladých talentovaných lidi po celém světě, které podporuje značka Converse.
Postupem času se to zlepšuje?
Řekla bych, že u většiny klientů ano. Já jsem byla popravdě taky taková. Na první lekci jógy jsem šla před devíti lety s maminkou a taky s cílem zacvičit si, zamakat na sobě. Postupně jsem začala objevovat tu harmonizující složku jógy. Ze začátku tedy pro mě byla pouze fyzickým cvičením, ale postupem času jsem pochopila, že se v ní skrývá mnohem více. Jóga se totiž neodehrává pouze na naší podložce, ale prostupuje do celého našeho života.
Z pohledu lektorky se snažím o to, aby mé lekce daly lidem možnost se na chvíli zastavit a užít si přítomného okamžiku. To je totiž nesmírně důležité. A každému, kdo to neumí, bych doporučila jógu zkusit. Nezaleknout se předsudků, které s ní má řada lidí spojené, vyzkoušet to na vlastní kůži.
Jaké předsudky máte na mysli?
Jeden z největších je, že je třeba být kdovíjak pohybově flexibilní. Jóga je vhodná pro všechny věkové kategorie a fyzické zdatnosti. Pozice mají různé varianty a úrovně obtížnosti. Máme lekce pro začátečníky i pokročilé, každou se však snažíme vést tak, aby byla dosažitelná pro všechny.
Pak je tu samozřejmě představa, že jóga je jen meditace, dýchání, že je to pomalé a nenáročné cvičení. Existuje ale hodně druhů jógy a hrozně moc lektorů, z nichž každý učí trochu jinak. Když chcete víc fyzicky zabrat, stačí zvolit dynamičtější pojetí. Nebo já například učím i v horkém sále. A to je značně fyzicky náročné. Každý si zkrátka v józe najde to své.
Rozhovor vznikl ve spolupráci s naším partnerem – značkou Converse.
Foto: Ondřej Košík, styling: Natálie Host, produkce: Linda Majerová.