E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Budoucnost je rodu ženského

Bude vaši práci dělat robot? Pokud jste žena, je to pravděpodobnější. Přestože si první oběti Průmyslu 4.0 představujeme jako propuštěné dělníky, jejichž práci u pásu nahradí pokročilá technologie, budou jimi mnohem spíše paní z kanceláří, které dělají „něco na počítači“.

Foto: Shutterstock

Na webu České televize se nedávno objevila zpráva, podle které roboti a umělá inteligence připraví o práci spíše ženy než muže. Tato zpráva vychází z výsledků americké studie, kterou pod názvem „Women, Automation and the Future of Work“ zveřejnil Institute for Women’s Policy Research.

Ve stručné zprávě byla z celé studie zdůrazněna pouze jediná informace – že na každých sedm mužů v činnostech s vyšší než devadesátiprocentní pravděpodobností, že je převezmou technologie, připadá deset žen.

Citovaná studie ale obsahuje mnohem více informací, z nichž mnohé jsou o dost zajímavější než tato jednoduchá kvantifikace. Vychází z řady předchozích výzkumů a analýz a vnáší novou perspektivu do jevů, které jsme se už naučili označovat jako čtvrtou průmyslovou revoluci nebo Společnost 4.0.

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!