konference Svět podle Heroine - přijďte se inspirovat, tříbit si názory a taky se bavit

Hosty první debaty Heroine Live pořádané časopisem Heroine byli expertka na AI a automatizaci Daria Hvížďalová, sémiotik Josef Šlerka a šéfproducentka Českého rozhlasu Anna Vošalíková, jejíž projekt Digitální spisovatel si hraje s kreativním využitím algoritmů v literatuře. Právě Vošalíková zdůraznila, že umělá inteligence je nakonec vždy především nástrojem, který se lidé mohou naučit využívat: nejde tedy o jakousi novou bytost s cílem nás ovládnout, vzít nám práci a životní jistoty. „AI je dobrý sluha, ale zlý pán,“ podotkla.

„Důležité je si neříct, že je AI hrozně chytrá a vezme mi práci, takže radši nebudu dělat nic,“ apelovala zase Hvížďalová. Ve spojitosti s umělou inteligencí se obává rozevírání informačních nůžek – v současné době plné dezinformací je totiž už tak stále složitější rozeznat pravdu od lži. A AI tak může přinést ještě větší nerovnosti a zmatení z hlediska přístupu k informacím. Společně se Šlerkou ale věří, že umělá inteligence by mohla být dobrým doplňkem současných vzdělávacích metod, pokud se jejímu využití nebudou bránit rodiče školou povinných dětí.

Nejspornějšími momenty v oblasti umělé inteligence podle hostů zůstává regulace jejích hodnot a ochrana našich dat před zneužitím. Jak ale upozornil Šlerka, Evropa rozhodně nebude místem, kde se velká pravidla hry budou do budoucna tvořit. Lidské hodnoty se navíc v čase a napříč kulturami neustále mění: jak tedy říct, jestli je správné učit umělou inteligenci například ateismu, nebo raději vybranému náboženství? Nakonec tak možná AI bude zastávat různé hodnoty podle toho, v jakém kulturním okruhu se bude používat.

Podívejte se na debatu Heroine Live o umělé inteligenci v pražské Kasárně Karlín:

Podle Šlerky bychom místo obav o pracovní místa měli přemýšlet nad tím, v čem nám AI ve skutečnosti může ulehčit. A také, jaké možnosti nám z hlediska pracovního vyžití otevře. „Děsí mě spíš fetišizace práce. Měl bych mnohem paničtější hrůzu z toho, že mi vezme třeba radost ze života,“ vtipkoval. Umělá inteligence nám podle něj naopak může dovolit dělat věci, které jsme předtím dělat nemohli – pro řadu lidí tak může představovat posun od mechanických úkonů ke kreativitě. V oborech, jako jsou sociální práce, služby nebo jakákoliv jiná práce s lidmi, navíc bude její nástup o dost pomalejší.

Foto: Sasha Rubaniuk

Budoucnost i umělá inteligence jsou ženského rodu. AI nás může pomoci osvobodit od stereotypů

Umělá inteligence

„Kreativita je nejhezčí moment, jaký AI vytváří. Nutí nás totiž začít si klást otázky, například co to kreativita vůbec je a kdo je to vlastně umělec,“ uvažuje Šlerka. Podle Vošalíkové je zejména u jazykových modelů obrovský tvůrčí potenciál s nekonečným množstvím způsobů jejich využití. Za důležitou ale považuje upřímnost umělce, který AI využívá. A to i přesto, že sama umělá inteligence žádná autorská práva nemá.

Právě o tom, jaké je tvořit umění společně s umělou inteligencí, byl promítaný dokument Hudba z nul a jedniček, který Heroine uvedla ve spolupráci s festivalem AFO Academia Film Olomouc. Poděkování patří také Kasárně Karlín a dalšímu partnerovi, společnosti Continental Automotive, která spoluvytváří nejen digitální budoucnost. Ta se nakonec přece jen nejeví tak pesimisticky, pokud nepropadneme strachu. Život s umělou inteligencí totiž může být plný výzev, ale i poznání a tvůrčí radosti.

Popup se zavře za 8s