E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Kolonka „otec neznámý“ může představovat řešení pro matku a celoživotní trauma pro dítě

21. červenec 2021
35 478

Nemít v rodném listu zapsaného otce je často jedno z nejtěžších rozhodnutí, které musí rodící ženy udělat. Vedou k němu nejrůznější důvody – tedy kromě toho, že někdy je jméno druhého rodiče skutečně neznámé –, má právní, finanční i sociální důsledky pro celou rodinu a může se hluboce zapsat i do psychiky dětí.

Foto: Shutterstock

„Dceru jsem počala se svým klientem v rámci psychoterapeutické konzultace. Ani jeden z nás neměl nejmenší zájem na tom, aby se o tom někdo dozvěděl. Mně ale bylo čtyřicet, neměla jsem partnera a rozhodla jsem se, že si dítě nechám. Dohodli jsme se, že společné tajemství zachováme, a do rodného listu jsem uvedla, že otce neznám.“

Příběh padesátileté Petry je jen kapkou v moři příčin a důvodů, proč mají děti v rodném listu uvedeného neznámého otce. Jejich škála je nesmírně pestrá a do veliké míry pochopitelná – ženy mají už před narozením dítěte s jeho otcem disharmonický vztah, mají strach se o práva povinnosti dělit s někým, kdo pije nebo kdo se k nim chová násilně. Některé otce svého dítěte skutečně neznají, ať už čirou náhodou nebo proto, že využily anonymního dárce při umělém oplodnění. A někdy je mateřství dobře promyšleným a naplánovaným projektem, na které zajištěná žena zkrátka chce být sama.

Web Klubu svobodných matek uvádí seznam pro a proti rozhodnutí anonymizovat otce vlastního dítěte. Jako nevýhodu zapsání jména otce do rodného listu jmenuje například to, že se může domáhat styku, svěření do péče, může komplikovat osvojení dítěte někým jiným nebo může zatrhnout změnu příjmení. Z nevýhod převažuje podle webu finanční stránka – dítě nemá nárok na výživné, sirotčí důchod, nebudě dědit.

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!