Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Samoživitelky za socialismu. Neviditelná chudoba ve světě, který rovnost jen předstíral

VýživnéŽeny v nevýhodě
Barbora Šťastná
| 5. 3. 2021 | 225 komentářů | 48 911
Samoživitelky za socialismu. Neviditelná chudoba ve světě, který rovnost jen předstíral
Foto: Shutterstock

Socialistická propaganda hovořila o vymýcení chudoby. Ve skutečnosti i před rokem 1989 u nás existovaly skupiny obyvatel žijících v tísnivých materiálních podmínkách, o kterých se oficiálně mlčelo. Patřily k nim i matky samoživitelky. „Musela jsem za děti bojovat zuby nehty, abych pro ně vůbec dostala ovoce. Abych pro ně získala bydlení a topení. Abych pro ně měla kvalitní jídlo. Abychom nemuseli jíst jenom játra, abychom měli i normální maso,“ popsala Lenka Honnerová pro Paměť národa svůj každodenní život se třemi dětmi v 70. a 80. letech minulého století.

„Musíš počítat s každou korunou. Od rodičů jsem neměla žádnou finanční pomoc. Otec mi nanejvýš půjčil, ale nedal. Žili jsme opravdu velice skromně. Nestěžuju si, nicméně byl to dennodenní boj,“ vzpomíná Lenka Honnerová z Českých Budějovic na svůj život samoživitelky. 

Svobodných matek u nás bylo před rokem 1989 poměrně málo. Mimo manželství se až do osmdesátých let rodilo jen 5–6 procent dětí. Zato začalo valem přibývat rozvedených žen s dětmi. Vyvinul se model takzvaného východoevropského demografického chování: ženili a vdávali se skoro všichni (95–97 % žen) a to ve velmi mladém věku – nevěstám bylo v průměru 21–22 let, ženichům 24–25 let. Lidé se brali po krátkých známostech, záhy měli děti a kvůli nedostatku bytů pak často žili u rodičů jednoho z nich. To vedlo k rychlému vzestupu rozvodovosti. 

Práce manželských poraden odpovídala socialistickému přístupu k životu. Lidem v krizi se radilo: zatloukat, zatloukat, zatloukat. A proč se rozvádět, když manžel vydělává peníze, nebije vás a neopíjí se?

Tomuto trendu měl čelit systém manželských poraden, který u nás začal vznikat v sedmdesátých letech. Psycholožka Kateřina Irmanovová byla jednou ze skupiny mladých odborníků kolem doktora Miroslava Plzáka, průkopníka manželského poradenství. „Ta práce ale tehdy odpovídala socialistickému přístupu k životu. Lidem v krizi se radilo: zatloukat, zatloukat, zatloukat. A proč se rozvádět, když manžel vydělává peníze, nebije vás a neopíjí se? Chyběla tam jakákoliv citlivost,“ popisuje tehdejší metody Kateřina Irmanovová. Ostatně dodnes mezi laiky existuje představa, že párové poradenství spočívá v „přemlouvání“, aby se nerozváděli. Navzdory snahám manželských poradců rozvodů přibývalo. Zatímco v roce 1970 u nás bylo 56 tisíc neúplných rodin v čele s rozvedenou matkou, v roce 1991 jich bylo už 118 tisíc. 

Svobodná, rozvedená, vdova

Spisovatelka Tereza Boučková v novele Indiánský běh popsala, jak vyrůstala coby jedna ze tří dětí matky samoživitelky. Její otec, spisovatel a disident Pavel Kohout, v knize přezdívaný Indián, rodinu opustil a o její další život se příliš nestaral. Příkrý rozdíl v životní úrovni otce a jeho bývalé rodiny byl vidět i ve spižírně v chalupě, kde se s nimi o prázdninách střídal: „Naše první kroky na venkově nevedly ani na zahradu, ani k řece, ale do špajzu, kde jsme strnuli v němém úžasu. Hlavní police byly napěchovány pamlsky, které bychom si nepředstavili ani ve snu. Princesky, vanilkové vafle namočené v čokoládě, burské oříšky ve vzduchotěsném balení, žvýkačky všech barev, džemy a kompůtky v těch nejkrásnějších skleničkách na světě a plechovky plné bonbónů, které už na etiketě vypadaly tak voňavě a chutně, že jsme jako na povel hlasitě polkli. To byly police Indiánovy. Na ty jsme nesměli sáhnout. Naše nabízely mouku, ocet, sůl.“ 

Příběhy pamětníků

Foto: Paměť národa

Vzpomínky pamětnic pocházejí ze sbírky Paměť národa, kterou spravuje obecně prospěšná společnost Post Bellum. Uchování vzpomínek je důležité, už jen proto, že „kdo nezná svou minulost, je odsouzen ji opakovat“. Vzpommínky na život ve 20. století Paměť národa zaznamenává díky podpoře soukromých dárců. Chcete se k nim přidat? Můžete vstoupit do Klubu přátel Paměti národa nebo činnost podpořit i jinak.

Finanční situace osamělých matek byla opravdu svízelná. Navzdory daňovým úlevám a přídavkům na děti se rozdíly v příjmech na osobu v úplných a neúplných rodinách pohybovaly od 10 do 50 procent. Záleželo hlavně na tom, jak neúplná rodina vznikla. Relativně nejlépe na tom byly ovdovělé matky, které díky vdovskému důchodu měly jen o 10 % nižší rozpočet než vdané ženy. Nejhůř na tom byly matky svobodné, ty dostávaly od státu nejnižší dávky. Rozvedené matky se pohybovaly někde uprostřed, zejména v závislosti na tom, jaké výživné dostávaly od manžela. Problémy s vymáháním výživného zmiňovalo v 70. letech 37 % žen a je pozoruhodné, že alimenty často neplatili i muži, kteří po rozvodu dál žili s rodinou ve společné domácnosti. 

Dům plný pláče

Často se mluví o tom, že pracujícím ženám v době socialismu vycházela vstříc hustá síť jeslí a školek. To je sice pravda, tento fakt má ale také svou odvrácenou stránku – tříletá rodičovská dovolená byla zavedena až roku 1980. Do roku 1964 se ženy vracely do práce po osmnácti týdnech od porodu a odložit čtyřměsíčního kojence do jeslí se považovalo za zcela normální. „Nerada jsem chodila do práce, když do jeslí nastupovalo hodně nových dětí. To byl vždycky celý barák plný pláče. Ale co se dalo dělat. Ty ženy do práce musely,“ vzpomíná Olga Musilová, která v padesátých letech pracovala jako vedoucí jeslí v Severočeských tukových závodech v Ústí nad Labem. 

V tomto ohledu na tom byly samoživitelky stejně jako vdané ženy, protože představa, že by oba rodiče péči o malé dítě sdíleli, zněla ve většině rodin jako utopie. Mnoho žen řešilo situaci tím, že děti svěřily své matce, ale když tuto možnost neměly, zbývaly jedině jesle. Práce na zkrácený úvazek byla velmi neobvyklá, jednak kvůli neflexibilitě zaměstnavatelů, ale i proto, že to znamenalo ještě nižší výdělek. 

Foto: Paměť národa

Hana Jüptnerová se svými syny v 80. letech. Realita byla budovatelským plakátům s údernicemi velmi vzdálená.

Mělo to ještě jeden důsledek, který poznamenal postavení žen na pracovním trhu na mnoho let dopředu: Zaměstnavatelé se zdráhali přijímat do práce nejen matky s malými dětmi, ale i mladé ženy, které ještě žádné děti neměly. 

Marie Vitušková vzpomíná, že když jako osmnáctiletá absolventka střední keramické školy přišla žádat o zaměstnání do keramických závodů, náborový pracovník jí sdělil, že ji může přijmout pouze na dělnickou pozici: „Svoje vzdělání prý můžu uplatňovat teprve poté, až si ‚splním mateřské povinnosti‘.“ 

Chceš vystoupit ze strany? A kdo bude živit tvoje děti? 

Ještě o něco hůř na tom v zaměstnání byly ty samoživitelky, které se dostaly do jakéhokoliv rozporu s komunistickým režimem. Pozdější disidentka a signatářka Charty 77 Otka Bednářová vstoupila po druhé světové válce do KSČ. Z iluzí o vládě lidu brzy vystřízlivěla, jenže to už byla rozvedenou matkou: „Nesčetněkrát jsem chtěla ze strany vystoupit, ale maminka mi říkala: Kdo bude živit tvoje děti? Nezapomeň, že jakmile vystoupíš, vyhodí tě z práce a nebudeš mít zaměstnání.“ Samoživitelky byly více závislé na tom, aby si udržely práci, a tím pádem taky snadněji vydíratelné. 

Kateřina Irmanovová si roku 1973 našla práci jako dětská psycholožka ve vinohradské nemocnici. Jenomže právě v té době její bývalý manžel emigroval. „Jednoho dne si mě zavolal přednosta oddělení a řekl, že za ním byla Státní bezpečnost, že mě má propustit,“ vzpomíná. „Nepropustil mě, prodlužoval mi smlouvu každý měsíc, ale připomínal mi, abych si uvědomila, že jsem sledovaná. Později získal potvrzení od nějakého profesora z moskevské univerzity, že moje spolupráce je nezbytně důležitá pro jejich výzkum. Díky tomu mi estébáci dali pokoj.“ 

Dnešní samoživitelky v tom nejsou samy

Petru Květovou Pšeničnou a Žanetu Slámovou spojila potřeba pomáhat druhým. Už téměř čtyři roky funguje jejich projekt Fandi mámám, který má za cíl zajistit svobodným matkám a jejich dětem materiální pomoc, na kterou jim nezbývají finance. Novou aktovku do školy, sportovní vybavení, mobilní telefon, počítač, pleny, potraviny, dětskou výživu. Spolek zprostředkovává i poradenství od rodinného práva až po vymáhání alimentů.

Projekt aktuálně spouští aplikaci FandiMat, která propojuje potřebné s těmi, kteří chtějí aktivně pomoci. Cílí na lidi, kteří se ocitli v tíživé situaci, a to nejen samoživitelky, ale i seniory, rodiny, spolky aj., a dává možnost pomoci přímo a třeba i v místě bydliště. FandiMat umožňuje vyhledávat i prostřednictvím mapy, a to buď ve webové verzi nebo v mobilní aplikaci.

V největší izolaci se ocitaly osamělé matky – disidentky, které žily mimo Prahu. Jednou z nich byla Hana Jüptnerová, která roku 1988 hledala v Podkrkonoší téměř jakoukoliv nekvalifikovanou práci, například jako uklízečka v nemocnici nebo v lese při sázení stromků. Scénář byl vždy stejný: „Výborně, přijďte zítra, sepíšeme to,“ řekli jí, když se přišla ucházet o zaměstnání. Ale na druhý den jí rozpačitě sdělili, že místo je už obsazené. Její situaci zhoršoval i fakt, že jako nezaměstnaná mohla být trestně stíhaná za příživnictví, protože nezaměstnanost oficiálně neexistovala. A protože přídavky na děti byly navázány na nemocenské pojištění z práce, nedostávala ani ty. 

Nechám vám tu děti, na topení nemám

Sehnat byt byl v socialistickém Československu mnoho let trvající maratón a nezřídka se stávalo, že rodina se stěhovala od rodičů jednoho z partnerů do vlastního bytu teprve se dvěma dětmi. Pokud se manželé rozvedli, nesplnitelná mise začínala pro jednoho z nich nanovo. Poměrně často museli proto rozvedení manželé dál bydlet ve stejné domácnosti. Podle výzkumu Lydie Junkové Sociální situace neúplné rodiny z roku 1975 právě v těchto rodinách děti trpěly nejvíce: vyskytovaly se u nich poruchy zažívání, zvracení, nechutenství, změny chování, projevovalo se na nich poštvávání proti druhému rodiči, trvalý stres a nejednotná výchova. 

Děti sice po rozvodu obvykle byly svěřeny do péče matky a převážně ona zůstávala v původním bytě, ale nebylo to tak vždy. Marie Vitušková vzpomíná, že se třemi dětmi pomáhala svému druhému manželovi Alexandru Vituškovi dostavět jeho rodinný domek: „Po rozvodu nás z domku vyhodil a zůstala jsem se třemi dětmi na ulici. Stát to naprosto nezajímalo,“ konstatuje. Svou situaci vyřešila investicí do družstevního bytu, na jehož stavbě také sama pracovala.

Foto: Paměť národa

Lenka Honnerová se v zoufalé situaci odhodlala k velmi riskantnímu kroku.

Lenka Honnerová zase se třemi dětmi bydlela v bytě, kde bylo naftové topení. Nafta ji v zimě přišla na pět set korun měsíčně, vydělávala ale jenom sedm set korun. Situaci by pomohlo vyřešit levnější plynové topení, ale získat ho nebylo snadné: „Aby člověk získal plynové topení, musel splňovat tři podmínky. Tři a více dětí, zdravotní problémy, členství v KSČ. Ale já jsem nebyla v KSČ. Tehdy jsem začala opravdu rebelovat,“ popisuje. Odhodlala se k extrémnímu kroku: „Odvedla jsem děti na národní výbor do kanceláře té paní, která o tom rozhodovala. Řekla jsem jí, že jí je tam nechám, protože oni tam mají teplo. A já je budu chodit krmit, protože na obojí nemám.“ Odešla domů se strachem, jak to dopadne. Úředníci jí však děti ještě ten den přivezli domů spolu s výpisem čtyřiceti bytů s plynovým topením, do kterých by se mohla přestěhovat. 

Propaganda té doby se tvářila, že zrovnoprávnění žen bylo dosaženo tím, že drtivá většina žen chodila do práce. Realita byla poněkud jiná. Zatímco komunisté oslavovali ženy jako údernice a nezdolné hrdinky budující společnost, většina žen pracovala prostě proto, že z jednoho platu nebylo možné uživit rodinu. Samoživitelky mezi nimi představovaly jednu z nejohroženějších skupin. Jenom se o tom raději nemluvilo. Chudoba přece v socialismu neexistovala.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Šťastné a veselé v posteli!
  Lidi s feministickým pohledem na svět si prý užívají lepší sex než ostatní. Dokážou se totiž vykašlat na představy o tom, co je a není normální, a je pro ně zásadní vzájemný respekt. Heroine představuje první vydání věnované sexu. Buďte bez obav, že bychom chtěli někoho nebo něco soudit. Ať vás tenhle dárek příjemně naladí…
 • „Bylo to jako šlápnout na minu“
  Tak začíná článek Pavlíny, která krátce po 40. narozeninách dala průchod své touze po sexu, po cizích mužských tělech, po potěšení bez závazků. Potřebovala zjistit, kdo vlastně je. Text, u kterého se možná budete červenat, protože naráží na představy o tom, co se může a sluší.
 • Máte rádi áčko?
  Chtějí ženy anální sex, nebo se jen přizpůsobují mužské touze a představám z porna? Na to se v článku ptá Zuzana Kašparová, spoluautorka podcastu Vyhonit ďábla. Vyzpovídala několik žen, pro které je tato praktika důležitým zdrojem slasti, a připomíná, že penetrace není všechno.
 • Komu vadí svobodné ženy
  Na rozdíl od doby před pár lety už dnes v Česku jen málokdo veřejně hlásá, že když žena říká ne, myslí tím ve skutečnosti ano. Ten posun ovšem nenastal sám od sebe. Obrovskou zásluhu na něm má naše cover star, zakladatelka organizace Konsent a neúnavná čeřitelka stojatých sexistických vod Johanna Nejedlová.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 225 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Rob | 5. 3. 2021 11:17

„Nerada jsem chodila do práce, když do jeslí nastupovalo hodně nových dětí. To byl vždycky celý barák plný pláče.“
To bude hodně hořká pilulka pro všechny feministky, které si myslí, že stát nabízí málo institucionální péče pro děti do 3 let. A když někdo prohlásí, že takhle malé děti potřebují mámu, tak to smetou jako patriarchální masírku, která má jen uvázat ženy k plotně.

+72
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

umfa | 5. 3. 2021 17:04

Dnes je skvělé, že se mohu vykašlat na všechny co si mě chtějí zavázat tím, že mi pronajmou byt :-) Tyhle postranní, mimofinanční závazky, kterými byl celý socík prolezlý, mi pily krev. Teď stačí mít peníze a všichni mi můžou vlézt na hrb. A peníze může mít každý, kdo je ochotný trochu máknout (a hlavně si sám vymyslet co bude dělat a nenechat si to určit od někoho jiného).

-53
Reagovat
Zobrazit komentovanou zprávu