Koupit vstupenky na konferenci Heroine

Neplatiči výživného, znásilnění, nezodpovědní muži. Ženy (si) prostě mohou za všechno

22. srpen 2023
26 696

Jak na neplatiče výživného? Je třeba učit lidi zodpovědně volit partnery. Toto vyjádření sice nespecifikuje pohlaví, ale nic si nenamlouvejme: tahle diskuse má genderovou rovinu. Pro část společnosti nese jasný vzkaz: ženy nemají mít děti s nezodpovědnými floutky, že. A tak tu máme další mužské chování, za které si žena může sama. Nad tím, co všechno je na téhle diskusi špatně, se v komentáři zamýšlí Irena Buršová.

Foto: Toa Heftiba, Unsplash

„Asi by se mělo začít i nějakou výchovou, a to už od dětství, jak volit partnery, se kterými dítě budeme mít. A zdali lidé vzbuzují důvěru, že se budou řádně o své děti starat,“ řekl prezident Soudcovské unie Libor Vávra v Ranním interview Radiožurnálu Českého rozhlasu, kde mluvil mj. o neplacení výživného. U slov o výchově mě naivně napadlo, že bude mluvit o výchově mužů k zodpovědnosti za svoje děti. O pár slov dál mi ztuhl úsměv na rtech a pak jsem protočila panenky: „Už zase. Už zase nám tu nějaký muž vysvětluje, že za nezodpovědné expartnery či expartnerky si mohou lidé sami, měli si líp vybrat, a když to neumějí, musíme je k tomu vychovávat.“

Ano, pan Vávra nespecifikoval pohlaví nebo gender. Ale jsou to častěji ženy, které dostávají děti do péče, a tudíž žádají výživné. A je to pak více mužů, kteří toto výživné neplatí. Což neznamená, že neexistují svobodní otcové, kteří marně vymáhají peníze od bývalé partnerky. Neřeším tu celou otázku neplacení výživného. Neříkám, že neexistují nezodpovědné ženy. Ani že většina otců/expartnerů neplatí.

Foto: Jana Plavec

Co najdete v novém čísle

  • Ženy a zdraví. Pojďme mluvit o opomíjených nemocech
  • Těla Kláry Vlasákové v rozhovoru s Apolenou Rychlíkovou
  • Fatima Rahimi jako Moje Heroine
Chci novou Heroine

Chci se vyjádřit k motivu, který se v těchto debatách velice silně objevuje, a sice že neplacení výživného nezodpovědným otcem je vina ženy. Protože tenhle narativ tu je – stačí se podívat do těch diskusí, kde přesně takto si i citát pana Vávry lidé interpretují a kde ženy (opět) dostávají solidní čočku. Někdy opravdu nechutnou, padají výroky jako „záleží jen na ženské, koho k sobě připustí“ nebo „komu roztáhne nohy“. Z takových vyjádření ta mizogynie úplně odkapává.

A nejde jen o diskuse. Není to totiž poprvé, kdy nějaký výše postavený moudrý muž vysvětluje, že řešením problému s neplacením výživného je „ty nové nastupující maminky dobře ve školách připravit na to, aby si dobře vybíraly své partnery,“ jak prohlásil v Poslanecké sněmovně v červenci 2020 poslanec ANO Jiří Bláha. A pamatujete na výrok tehdejšího předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka, který na chudobu samoživitelek reagoval „No tak si musí najít jiného chlapa“?

Odhlédnu také od zásadní roviny, a to, že se neřeší, že strádají především děti, které někteří otcové opustí a pak mají problém na ně poslat byť jen tu minimální částku. Jaké motivy se v souvislosti s neplacením výživného v debatách nejvíce objevují?

1. Musíme vychovávat ženy

Ženy jsou vykreslovány jako hloupé, případně neposlušné husičky, které škodí ostatním i sobě, a my (nevím, kdo přesně je „my“, asi společnost, pravděpodobně ale více muži) jim musíme neustále vysvětlovat, jak „to“ (Co? Všechno!) dělat správně. Jak neuvěřitelně povýšená a arogantní představa! Připomíná mi to výroky pachatelů domácího násilí: „Víš, já tě nechci bít, mně to vůbec nedělá radost, ale musím, protože ty se to jinak nenaučíš dělat správně.“ Ten motiv, že společnost (muži) mají „učit a vychovávat“ dospělé ženy, je v nás hodně zakořeněný.

2. Nezodpovědní muži neexistují. A pokud ano, je to pár shnilých jablek

V debatě o neplacení výživného někteří ihned skočí k tomu, že za toho nezodpovědného muže může žena. Když se člověk tomuto narativu postaví a řekne: „Ne, může za to ten nezodpovědný muž,“ diskutující zarputile opakují: „Aha, takže vy tvrdíte, že neexistuje nic jako osobní zodpovědnost a rozmysl té ženy? Copak ji někdo nutil dělat si s ním dítě?“ Je to, jako by diskutující měli na ty nezodpovědné muže úplně slepou skvrnu, a i když jim jimi máváte před obličejem, zavřou oči, dají si prsty do uší a dělají lalalalala, aby to nemuseli poslouchat a reagovat.

A pokud už je někdo ochoten přiznat, že přeci jen existují nějací nezodpovědní muži, jsou tito rámováni jako nízký počet psychopatických patologických jednotlivců, mužů, kteří pijí, kouří, hrají automaty, nepracují, berou dávky, jsou v exekucích. Kteří se tak chovali vždycky, všichni to vědí a ta žena byla jen úplně blbá, že si s nimi pořídila dítě. Že často výživné neplatí běžně movití a zajištění muži, často s novou rodinou, které původní děti nezajímají a oni přece nebudou „bejvalce posílat ani korunu“, se úplně ignoruje.

3. Muž má svoje chování v budoucnosti napsané na čele

Kromě výše popsaného extrému sociálně i ekonomicky slabého muže – lidé opravdu nemají napsáno na čele, jak se budou chovat v budoucnu, v případě rozchodu. Ano, někdy existují varovné signály a někteří lidé je ignorují. Třeba ve fázi zamilovanosti, třeba proto, že jsou ženy socializovány nemít na muže příliš velké nároky a lecjaké jejich chování odpouštět. Mnoho lidí (mužů i žen) se také ve vztahu mění, třeba právě s příchodem dětí. Nebo když opustí rodinu, založí jinou a nový partner/partnerka je tlačí k nějakému jednání vůči dětem z předchozího vztahu. Povýšené poučování o tom, že žena měla ihned vidět, že se z jejího chlapa vyklube nezodpovědný jeliman, si proto strčte za klobouk.

4. Muži jsou zřejmě nesvéprávní

Na konferenci Česko na křižovatce, kterou pořádala Hospodářská komora, se debatovalo o celospolečenské vizi a budoucnosti ČR (1. září 2023).
Foto: Vláda ČR

Když ženy chybí na křižovatce a muži stále vyprávějí svět

Komentář
Aktualizováno

Jak z některých diskusí vyplývá, za neplacení výživného není zodpovědný muž, který výživné neplatí, ale žena, která „si s ním udělala dítě". Přijde mi to kuriózní, protože tím přenášíme zodpovědnost za vlastní jednání na někoho jiného. Muži prostě nejsou schopni a ochotni činit vlastní rozhodnutí nebo nejsou za své chování zodpovědní?

5. Může si za to sama

Toto je zřejmě nejvíc frustrující motiv ze všech, protože se netýká jen oblasti neplacení výživného, ale mnoha dalších věcí. Victim-blaming jak vyšitý pořád dokola. Někteří muži dělají nezodpovědné nebo vyloženě špatné věci, takové, které ubližují ženám, ale ženy si za to můžou samy. Mohou si za znásilnění, za sexuální obtěžování, za domácí násilí i za to, že muž neplatí výživné. Čím to je? Kdo zavedl tyhle narativy, které muže-pachatele ze špatného jednání vyviňují a ženy-oběti z něj viní? A jak se toho zbavíme?

6. Žena nemůže udělat nic správně

Žena si v tomto příběhu má pečlivě vybrat zodpovědného partnera. Jak to má udělat? Takový výběr chvíli trvá. Nejspíš to nevyjde hned napoprvé, v osmnácti nebo ve dvaceti. Je lepší, když ženy i muži ještě chvíli dospívají a sami se ekonomicky zajistí, než začnou zakládat rodinu. Jenže! Žena by taky měla co nejdříve začít rodit, jinak je sobecká kariéristka, co si chce dlouho užívat a pak jí tikají biologické hodiny. Když pečlivě vybírá, často zase dostane vyčiněno, že má příliš vysoké nároky, že s takovou zůstane sama. Ale když nevybere dostatečně pečlivě, je pozdější nezodpovědné chování toho muže její vina. A co když ve společnosti ani není dostatečný počet zodpovědných mužů?

Tahle země prostě nenávidí ženy. Co s tím?

Už to opravdu začíná být velmi klišé hláška a zdánlivě příliš jednoduché vysvětlení. Ale když člověk čte ty komentáře, to hlavní, co si z toho odnáší, je, že tahle země prostě nenávidí ženy. Ať udělají cokoliv, je to špatně, a když jim něco provede muž, nějakým způsobem si za to stejně mohou samy.

Ale víte co? Ok. Já si taky říkám, že některé ženy „to“ ne vždy dělají optimálně (především pro sebe). Že kladou nízké nároky a dovolují ostatním, aby s nimi zacházeli nedůstojně. A náhodou vím o hnutí, které ženy učí, aby znaly svou hodnotu a požadovaly od společnosti i od svých partnerů víc, např. rovnoměrnou péči o domácnost a více zodpovědnosti za děti. Říká se tomu feminismus. Myslíte, že to je to, co mají tito moudří muži na mysli?

Za činy mužů/pachatelů jsou vinni muži/pachatelé, ne ženy/oběti.

Ale vážně. Co s tím můžeme dělat? Pro začátek je dobré si uvědomit tyhle motivy a přestat na ně skákat. Vymezovat se, když je někdo zase použije. Bránit jiné ženy. Někdy je potřeba to vysvětlit i těm ženám, protože společnost to do nich pumpuje tak hustě, že tomu samy začnou věřit, vinit se, stydět se a pak nemají energii se ani bránit (třeba roky dohadováním se u soudů o těch pár tisícovek, aby mohly děcko poslat na tábor). Chce to posouvat celospolečenský narativ a upozorňovat, že za činy mužů/pachatelů jsou vinni muži/pachatelé, ne ženy/oběti.

Aktuální číslo

  • Jak se školy vypořádají s nástupem AI?
  • Ženské zdraví se často zlehčuje a zanedbává. Nemusíme to ale "vydržet". 
  • My a nespavost. Existuje ideální spánek?
  • Příloha Heroine tentokrát od dětí pro nás i od nás pro děti.
Popup se zavře za 8s