E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Neplatiči výživného, znásilnění, nezodpovědní muži. Ženy (si) prostě mohou za všechno

22. srpen 2023
30 099

Jak na neplatiče výživného? Je třeba učit lidi zodpovědně volit partnery. Toto vyjádření sice nespecifikuje pohlaví, ale nic si nenamlouvejme: tahle diskuse má genderovou rovinu. Pro část společnosti nese jasný vzkaz: ženy nemají mít děti s nezodpovědnými floutky, že. A tak tu máme další mužské chování, za které si žena může sama. Nad tím, co všechno je na téhle diskusi špatně, se v komentáři zamýšlí Irena Buršová.

Foto: Toa Heftiba, Unsplash

„Asi by se mělo začít i nějakou výchovou, a to už od dětství, jak volit partnery, se kterými dítě budeme mít. A zdali lidé vzbuzují důvěru, že se budou řádně o své děti starat,“ řekl prezident Soudcovské unie Libor Vávra v Ranním interview Radiožurnálu Českého rozhlasu, kde mluvil mj. o neplacení výživného. U slov o výchově mě naivně napadlo, že bude mluvit o výchově mužů k zodpovědnosti za svoje děti. O pár slov dál mi ztuhl úsměv na rtech a pak jsem protočila panenky: „Už zase. Už zase nám tu nějaký muž vysvětluje, že za nezodpovědné expartnery či expartnerky si mohou lidé sami, měli si líp vybrat, a když to neumějí, musíme je k tomu vychovávat.“

Ano, pan Vávra nespecifikoval pohlaví nebo gender. Ale jsou to častěji ženy, které dostávají děti do péče, a tudíž žádají výživné. A je to pak více mužů, kteří toto výživné neplatí. Což neznamená, že neexistují svobodní otcové, kteří marně vymáhají peníze od bývalé partnerky. Neřeším tu celou otázku neplacení výživného. Neříkám, že neexistují nezodpovědné ženy. Ani že většina otců/expartnerů neplatí.

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!